Kaya: Hepinizden hesap soracağız

CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP Kocaeli İl Başkanlığı binasında  hergeçen gün artan kadın cinayetlerine yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi. Düzenlenen programa, CHP Karamürsel Kadın Kolları İlçe Başkanı Feryal Denizel, CHP Gölcük Kadın Kolları İlçe Başkanı  Mine İşeri, CHP Gebze Kadın Kolları İlçe Başkanı Yaşa Erdoğan, CHP Derince Kadın Kolları İlçe Başkanı Kezban Çamcı, CHP Körfez Kadın Kolları İlçe BaşkanıNaciye Seçilmiş, CHP İzmit Kadın Kolları İlçe BaşkanıMediha Satıcı ve CHP Kadın Kolları üyeleri katıldı. Programda konuşan Kaya, “Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, Gülistan Doku, Pınar Gülteki ve daha binlerce kadın. Sırf hayır dediği için,  boşandığı, ayrıldığı veya hiç birlikte olmak istemediği için katledildiler.” ifadelerini kullandı.

HUKUKİ GÜVENCEMİZ

Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayanlar olduğunu belirten Kaya, “Boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için Melis’te komisyonlar kuranlar, aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıranlar,  nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar,  şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler,  İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, öldüreni değil, öleni suçlayanlar,katilleri, yargılamadan, hak ettikleri en ağır cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Haftalardır, aylardır, yıllardır yasalar etkili uygulanmıyor, erkek şiddetine karşı acil önlem planı yapılmalı diyoruz; ancak tüm bu çağrılarımıza kulak tıkayan sizler; bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açıyorsunuz. Oysa İstanbul sözleşmesi, hukuki güvencemizdir.” dedi.

CANIMIZDAN OLMAYA HİÇ NİYETİMİZ YOK!

Kaya, “İstanbul sözleşmesini hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şiddeti teşviktir. Biz kadınların susmaya, itaat etmeye, birbirimizi yalnız bırakmaya,  şiddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya hiç niyetimiz yok! bilin istiyoruz: biz yasta değil, isyandayız! Evimizdeki, iş yerimizdeki, memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak için savaşacağız. örgütlenerek, birbirimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış katledilmiş kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadele edeceğiz. Kadınların kanı ile yazılmış ve kazanılmış hiçbir hakkımızdan bizi mahrum bırakamayacaksınız. Cumhuriyet ile kazandığımız haklarımızı kısıtlayan zihniyete, birlikte karşı koyacağız. Cumhuriyet bir kadın devrimidir, İstanbul sözleşmesini tartışmaya açmak Cumhuriyet değerlerini tartışmaya açmaktır. Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten, kültürden olursaolsun toplumun her kesiminden kadınların yaşaması, söz sahibi olması için mücadele etmeye devam edeceğiz.Biz kadınlar isyanımızla büyüyüp, kararlılığımızla kazanacağız. Kadın gülüşlerimizi esir almanıza izin vermeyeceğiz. Biz; kadınız! Varız! Eşitiz!haklarımızın bilincindeyiz. Biz kadınız, direnişin ta kendisiyiz.” dedi.

EDECEĞİZ YAŞASIN KADINLAR, YAŞASIN MÜCADELEMİZ

Sözlerini yineleyen Kaya, Kadın örgütlerini ve İstanbul sözleşmesini hedef gösterenler, öldürülen tüm kadınların katilidir. Kadınların hayatını kendi siyasi çıkarlarınız için malzeme yapamazsınız. Hayatımız sizin oyuncağınız değil. Hepinizden hesap soracağız. Kadınların ölmek istemiyorum, ölmeden koruyun beni, beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız! Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz yaşasın kadınlar, yaşasın mücadelemiz” şeklinde konuştu.

Doğanay YILMAZ

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5057519/kaya-hepinizden-hesap-soracagiz