"Atıklar belediyemizin tasarrufunda değil"

Başiskele Sanayi Esnafı aylardır çöplerin toplanmadığını dile getirmiş ve duruma isyan etmişti. Esnaflardan yapılan açıklamada, “Son 40 senelik ömrünü kooperatif sayesinde idame eden Kooperatif Başkanı Mehmet Malkoç ise her ay aidat toplamasına rağmen suçu Başiskele Belediyesine atıyor. Başiskele Belediyesi ise ‘orası bizim sorumluluk alanımız değil’ diyor. ifadelerini kullanmıştı.

“YETKİMİZ BULUNMAMAKTADIR”

Konuyla ilgili Başiskele Belediyesi’nden açıklama geldi. Belediye, “Sanayi sitesi içerisinde faaliyet göstermekte olan işletmelerde oluşan her türlü atık(evsel, endüstriyel, ambalaj, tehlikeli atık vb.) sanayi sitesi içerisinde bulunan evsel atık konteynerlerinin içinde ve etrafında biriktirilerek belirli zamanlarda site yönetimi tarafından toplatılarak İZAYDAŞ’a gönderilmektedir. Site içerisinde ayrıştırmaya tabi olmayan bu atıklar belediyemizin tasarrufunda değildir. Site yönetimi ile alakalı çöp alımı ya da boşaltılmasıyla ilgili bir yönetim yetkimiz bulunmamaktadır.

“SANAYİ SİTESİ İLE ALAKALI BİR DURUM”

“Şehrimizin her bölgesinde olan sanayi alanlarında bu şekilde yönetim sağlanmaktadır. Sanayi siteleri, kendi çöplerini ayırır, geri dönüşümlerini ayırır ve bertarafını kendi yapar. Bizim de kentimizde görmeyi hiçbir zaman istemediğimiz koku ve görüntü kirliliğine sebep olan bu çöpler belediye uhdesiyle alakalı olmayıp tamamen sanayi sitesinin yönetimi ile alakalı bir durumdur.”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5158534/atiklar-belediyemizin-tasarrufunda-degil