“Görev esnasında hayatını kaybeden sağlıkçılar şehit sayılmalıdır”

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi 81 ilde eşzamanlı düzenlenen basın açıklamasını SEKA Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirdi. Açıklama öncesi saygı duruşunda bulunuldu. Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden sağlıkçılar için fatiha okundu. Hastane önünde gerçekleştirilen kitlesel basın açıklamasını okuyan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’e, sendika üyeleri, hastanede görevli sağlık çalışanları ve çok sayıda vatandaş eşlik etti. ‘Tek çare ücretlerde iyileştirme’, ‘Alkış devletten, çözüm devletten’, ‘Maske ve mesafe sorunlarımıza değil, virüse’ pankartları da açıldı.

“SORUNLARI ÇÖZMÜŞ GİBİ HAVA OLUŞTURDU”

Açıklamayı okuyan Çeker şu ifadelerde bulundu; “Hiç şüphesiz ki salgınla mücadelenin kahramanları da sağlık çalışanları oldu. Tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi, kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakarlık, ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçti. Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almaya, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu. Nerden tutarsanız tutun her tarafı adaletsizlik nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi. Aile hekimliği çalışanları salgın günlerinde yok sayılmışlardır. Diş hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi.

HAYATINI KAYBEDENLER ŞEHİT SAYILSIN

3600 Ek gösterge sözü bir an önce hayata geçirilmelidir. Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması için adım atılmamıştır. Ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı herhangi bir ayrıma gidilmemelidir. Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. Aynı şeklide Adli Tıp çalışanları da salgın nedeniyle bir ilave ödeme yapılmalıdır. Umarız meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez, çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer. “

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5171935/gorev-esnasinda-hayatini-kaybeden-saglikcilar-sehit-sayilmalidir