Yoğun bakımdaki ilk sorusu 'neden herkes maskeli?' oldu

Türkiye’de ilk koronavirüs vakalarının görülmesiyle birlikte hastalığa ilk yakalananlardan biri de Oğuz Peker oldu. 4 ay boyunca yoğun bakımda kalan Peker, kendine geldiğinde sorduğu ilk soru “Trafik kazası mı geçirdim?” oldu. Herkesin maskeli olduğu ‘bambaşka’ bir dünyaya uyandığını söyleyen Oğuz Peker, pandemi nedeniyle yaşananları idrak etmekte hayli zorlandığını söyledi.

Türkiye’de ilk kez 11 Mart’ta koronavirüs vakasının görülmesinin ertesi günü 73 yaşındaki Oğuz Peker’de yoğun halsizlik ve sürekli uyuma isteği ortaya çıktı. Yüksek ateş ve solunum sıkıntısının olmaması koronavirüs şüphesini akla getirmedi. Peker’in sağlık durumun gün geçtikçe kötüleşmesi ile birlikte hastaneye kaldırılan Peker’e Covid-19 teşhisi konuldu.

Oğuz Peker’in kızı Özge Peker o günleri şöyle anlattı: “Babamı hastaneye getirirken bu kadar uzun ve sancılı bir sürecin bizi beklediğindenhaberimiz yoktu. Babamla bir anda iletişimimiz tamamen kesilmişti, anlatılamayacak kadar zor günlerdi. Ülkemiz Covid-19 ile tek tük karşılaşmış, hiç örnek vaka yoktu. Korkunç bir belirsizlik içerisine girmiştik; sadece doktorlardan gelen direktifler doğrultusunda ailece umutla ama yoğun bir korkuyla bekledik. Babam yoğun bakımdayken annemde de halsizlik oldu, benim de boğaz ve eklem ağrılarım oldu, tat koku hissim gitti; ama annem de ben de çok korktuğumuz için hastaneye gitmeyip kendimizi ayrı evlerde karantinaya aldık. Yoğun bakımda yaklaşık 2 ay babamı hiç göremedik. Her gün telefonda doktorlardan bilgi alıyorduk. Son derece inişli-çıkışlı bir süreçti.”

“TRAFİK KAZASI MI GEÇİRDİM? NEDEN HERKES MASKELİ?”

11 Ağustos’tan itibaren yaklaşık 1 aydır servis odasında tedavisine devam edilen ve durumu her geçen gün iyiye giden, diyaliz ihtiyacı da kalmayan Oğuz Peker’in nöroloji, nefroloji, enfeksiyon ve yoğun bakım hekimlerinin multidisipliner takibinde tedavisi devam etti. Rutin tedavilerinin yanında fizik tedavi de gören Peker’e doktorları ‘survivor’ diyor. Yeniden dünyaya gelmiş gibi hissettiğini söyleyen 73 yaşındaki Oğuz Peker ise gözlerini ‘bambaşka’ bir dünyaya açmanın şaşkınlığını yaşadığını belirterek, kafasında birçok soruyla yeni dönemi anlamaya çalışıyor. Kendine ilk geldiğinde “Trafik kazası mı geçirdim, bana ne oldu? Neden herkes maskeli?” diye sorular sorduğunu, tüm bunların nedeninin Covid-19 enfeksiyonu olduğunu öğrendiğinde inanamadığını söyledi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5454476/yogun-bakimdaki-ilk-sorusu-neden-herkes-maskeli-oldu