“Bir kere de bizi yanıltın artık”

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım önceki gün yayınlanan yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulunarak tepkisini dile getirdi. Yıldırım, “Covid-19 ile mücadele gece gündüz cephede mücadele eden sağlık çalışanlarımız için bu zorlu süreçte tavan ödeme aldatmacasıyla açıklamalar yapıldı. Sonrasında Covid servislerine 3 aylık tavan ödemesi yapılacak dendi ve son olarak dün yönetmelik yayınlandı. Kimse ne olup ne bittiğini anlamadı, zaten sağlık çalışanlarımız hiçbir ücret farkı da alamadı” dedi.

“ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRDILAR”

Devamında Yıldırım, “Bizler yönetmeliğin bu şekli ile bir önceki aylarda yaşanan mağduriyetlerin yeniden yaşanacağını defalarca söyledik. Fakat Sağlık Bakanlığı bürokrasisi her zaman olduğu gibi eline yüzüne bulaştırmayı başardı ve bizleri yanıltmadı. Yeniden sağlık çalışanlarımızın emeğinin karşılığından uzak bir yönetmelikle karşı karşıya geldik. İşin en tuhaf yanı sağlık çalışanlarının hangisi Covid yönünden riskli, hangisi risksiz buna nasıl karar vereceğiz” dedi.

“EK ÖDEME DEĞİL, TEK ÖDEME BEKLİYORUZ”

Sağlık çalışanlarının fedakârca görevlerinin başında olduklarını ama mutsuz, umutsuz, kırgın, kızgın ve yorgun olduklarını vurgulayan Yıldırım, “Fedakârlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muameleye ile karşı karşıya kalıyorlar. Tek ödemeden kastımız, ek ödemeyi karıştırmadan, isçi memur ayırmadan, 3 aylık değil kalıcı, düzenli ve adaletli bir ödeme istiyoruz” dedi.

“PERFORMANS KILIFINDA AYRIMCILIK”

Sağlık çalışanlarımız Lütuf değil emeklerinin karşılığının verilmesini beklemektedir diyen Yıldırım, virüs sınıf, statü, servis, iş ayrımı yapmazken; maalesef alışıldığı üzere emek içinden emek seçmeye ayarlanmış, performans kılıfında ayrımcılık yapan, hakkaniyetten uzak ve de herkesi kapsamaktan uzak bir genelge ile çalışan motivasyonunu artırmak mümkün değildir. Sonuç olarak; söylemekten dilimizde tüy bitti, siz anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Bir kere de bizi yanıltsanız ne olurdu?” ifadelerine yer verdi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5511822/bir-kere-de-bizi-yaniltin-artik