Koç: Döviz yerine altın alın

Geçtiğimiz aylarda 520 TL’yi bulan gram altın, 470 TL’ye düşmesiyle vatandaşı yeniden yatırımlara yöneltti. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç, ''Döviz yerine altın alsınlar” tavsiyesinde bulundu

Vatandaşın güvenilir limanı olan altın koronavirüs döneminde fiyatını artırarak kiminin yastık altında tuttuğu yatırımını değerlendirirken, kimileri için ise yaz aylarında takılacak takı maliyetini artırdı. Ani bir şekilde artan fiyatı nedeniyle düğünlerde takı olarak tercih edilen gram altının yerini daha uygun olan yarım gram aldı. Ancak vatandaşlar yatırım konusunda yıllardır yüz güldüren altından vazgeçmiyor. Geçtiğimiz aylarda 520 TL’yi bulan gram altın, 470 TL’ye düşmesiyle vatandaşı yeniden yatırımlara yöneltti.

“VATANDAŞ ALTINA GÜVENSİN”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç, "Yatırım konusunda vatandaş bu dönemde en çok Cumhuriyet altını yatırım olarak tercih ediyor. Cumhuriyet altının fiyatı da şu anda 3 bin 276 lira. Dolar, Euro gibi yatırımlardan ziyade vatandaş yılların verdiği güvenle altına olan tercihini değiştirmiyor. Altın kolay kolay yatırım yapmak isteyen vatandaşın mutsuz etmiyor. Altın her zaman olduğu gibi yine uzun yıllar vatandaşın güvenli limanı olacak" dedi.

“TAKI ALIMI DURDU”

“Vatandaş döviz yerine altını tercih etmeli” diyen Koç, "Vatandaşların bir kısmı son bir iki aydır yastık altında bulundurduğu altını elden çıkarırken bir kısmı da yatırımlarını güçlü bir şekilde devam ettiriyor. Buda sektörde bir dengeye sebep oluyor. Pandemi nedeniyle düğünlerin yapılamaması, yapılsa da insanların tedbirli olmak için düğünlere gitmemeleri belli bir durgunluk yarattı. Altında yükselen fiyatları özellikle elinde toplu para olan vatandaşları altına yöneltti.

"VATANDAŞ DÖVİZ YERİNE ALTINI TERCİH ETMELİ"

Koç sözlerinin sonunda, "Altın çıkışı hazmetti ve düzeltme yaptı. Son bir iki aydır vatandaşın bir kısmı elindekileri çıkartırken bir kısmı ise yatırımlarına devam etti. 3 bin 276 TL olan Cumhuriyet altını yatırım amaçla alınmaya devam ediyor. Vatandaşa tavsiyemiz döviz yerine altın alsınlar, hareketlilik çoğalır. Pandemiden dolayı durgunlaşan düğün, nişan tarzı etkinlikler altını çokça etkiledi. Vatandaş döviz yerine altını tercih etmeli'' açıklamalarında bulundu.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5596072/koc-doviz-yerine-altin-alin