7256 Sayılı Kanun, SSK’da yeni teşvikler getirdi”

Kocaeli SMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Akbulut, SSK’nın teşvik sürelerinin 31 Aralık’ta biteceğini belirtti. Akbulut, “Yürürlükteki o teşviklerin sürdürülebilirliğini sağlayabilmek adına 31.12.2023’e kadar Cumhurbaşkanımıza bu ve benzeri teşvikleri uzatabilme yetkisi verildi. Pandeminin ikinci yükseliş döneminde kapatılan işyerlerine tekrar kısa çalışma ödeneğine müracaat etmelerinin önü açıldı. Şu anda kısa çalışma ödeneği 31.12.2020’ye, işten çıkış kısıtlaması ve ücretsiz izin uygulaması 17 Ocak 2021’e kadar uzatıldı” dedi.

“3 AYDAN 18 AYA KADAR”

7256 Sayılı Kanunun Borç Yapılandırması da getirdiğini söyleyen Kocaeli SMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Akbulut, “Borçların faizlerinin silinmesi, cezaların bir miktarının silinmesi, peşin ödenmesi durumunda cazip olarak borçların kapatılması, imkanları olmayanların 3 aydan 18 aya kadar kadar borçlar yapılandırılarak belli bir miktar Yİ-ÜFE uygulamak suretiyle taksitlendirilebilecek. Bu süreçte taksitler 2 ayda bir olacak. İlk iki taksitin mutlaka ödenmesi istenecek” şeklinde konuştu.

“BU YETKİ BANKALARA VERİLMİŞTİR”

Akbulut, “E-Ticaret üzerinden satış yapanlara esnaf muaflığı istisnası getirilmiştir. İşyeri bulunmaması halinde vergiden muaf esnaf belgesi alınması, sanayi tipi ve seri üretim yapılmayacak makine ve alet kullanılmaması halinde Türkiye’de kurulu bankalarda bir ticari hesap açılması, tüm hasılatın münhasıran bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi, satış konu olan malları oturdukları evlerinde imal etmeleri halinde hasılat tutarının 220 Bin TL’yi aşmaması muafiyet şartlarını taşıyanlar gelir vergisinden muaf tutulmakta ve bunların elde ettikleri hasılatları üzerinden tevkif yoluyla vergilendirilecektir. Çalışan bulunması halinde yüzde 2, bulunmayanlar ise yüzde 4 oranında tevkifat uygulanacaktır. Bu yetki bankalara verilmiştir” diye konuştu.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5840991/7256-sayili-kanun-sskda-yeni-tesvikler-getirdi