Kocaeli’nin su ihtiyacı nasıl karşılanacak?

Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Yuvacık Barajı'nda su seviyesi, 8 milyon 510 bin metreküp ile yüzde 17'ye düştü. Su ihtiyacının karşılanması için Sapanca Gölü'nden takviye yapılıyor. Tehlike sinyalleri veren bölgedeki durumu TBMM gündemine taşıyan İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi. Önergesinde Türkkan, Kocaeli’nin su ihtiyacının nasıl karşılanacağı ve Sapanca Gölü için tedbir alınıp alınmadığını sordu.

SAPANCA GÖLÜ İÇİN TEDBİR ALINDI MI?

Türkkan önergesinde, “Kocaeli Başiskele’de bulunan Yuvacık Barajı'nda baraj havzasındaki kuraklığın belirtileri dikkat çekmekte, Kocaeli'de içme suyu ihtiyacının büyük kısmının karşılandığı Yuvacık Barajı'nda, kurak geçen mevsim nedeniyle su seviyesi günden güne azalmaktadır. Bu durum nedeniyle Kocaeli’nin su ihtiyacının karşılanması için Sapanca Gölü’nden takviye yapıldığına da yer verildi” dedi.   

İŞTE TÜRKKAN’IN SORULARI

1-Kocaeli’nin içme suyunu karşılayan Yuvacık Barajı’nda su seviyesinin 8 milyon 510 bin metreküp ile yüzde 17'ye düşmesi nedeniyle bunun telafisi için daha önce Bakanlık olarak alınmış herhangi bir tedbir bulunmakta mıdır?

2-Yuvacık Barajı’nın daha önce de Sapanca Gölü’nden beslenmesi nedeniyle Sapanca Gölü’nde de yaşanacak su seviyesi düşüklüğüne karşı alınmış bir tedbir bulunmakta mıdır, bu zararın nasıl telafi edilmesi düşünülmektedir?

3-Yuvacık Barajı havzasındaki kuraklık nedeniyle meydana gelebilecek zararın telafisi için Bakanlık olarak önceden hazırlanmış ve uygulamaya geçirilecek bir plan var mıdır?

4-Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan kaynaklarda yaşanan sıkıntılar ve özellikle Yuvacık Barajı’nda su seviyesinin daha da azalması tehlikesine karşı şehrin su ihtiyacının nasıl karşılanması düşünülmektedir?

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5866575/kocaelinin-su-ihtiyaci-nasil-karsilanacak