Kütük: "Beş bin yasası 10 bine çekilmeli"

Geçtiğimiz aylarda bakkalları ve küçük esnafı yaşatabilmek adına zincirleme marketlere nüfus tasarısı düzenlendi. Düzenlenen yasa da 5 binden küçük nüfuslu bölgelerde BİM,A101,ŞOK gibi zincirleme marketlerin kapatılacağı yönünde oldu. Pandemi döneminde zor durumda kalan küçük esnafla ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük,"BİM,A101,ŞOK gibi zincirleme marketlerin 5 bin yerine 10 bin nüfus sınırlaması getirilmeli. Konuyla ilgili düşüncelerimizi gereken yerlere ilettik" dedi.

"ACİL YASA TASARISI GELMELİ"

10 binin altında nüfus sayısı olan mahallelerde zincirleme marketlerin kapatılmasından yanayız. Bunlar sadece bakklar değil 75 tane meslektaşa zarar veriyor. Devletimizden en kısa zamanda yasasının çıkarılmasını talep ediyoruz. Özellikle bu pandemi döneminde zincir marketlere sınırlama gelmesinden yanayız. 10 binin altındaki marketler açık olsa dahi sınırlama olmalı. Beş partinin böyle bir konuda ittifak olmasını isteriz bu bizler için çok sevindirici olur. Umarım derhal yasa tasarısı gelir ve esnafımız geç de olsa soluk alır" dedi.

"METREKARENİN YÜZÜN ALTINDA OLMASI GEREK"

Kütük açıklamaların devamında,"Kayıtlı bir odaya olması farketmeksizin depolama alanları hariç olmak üzere, toplamda yüz metrekarenin altındaki marketler iş yeri ruhsatı market olsa dahi çalışma saatleri bakkallarla eşdeğer tutulacaktır. Yani yüz metrekarenin altındaki marketler bizimle aynı saatlerde açacak ve kapatacak" dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5891224/kutuk-bes-bin-yasasi-10-bine-cekilmeli