Nesibe Aydın’a neden yenildik ?..

Genel olarak bakıldığında savunma direnci ile diri kalmaya çalışan İzmit Belediyespor sezonun en kötü hücum performansını ortaya koydu. Şutlar adeta çember döverken, 40’da 16 ikilik, 33’te 10 üçlük ve 14’te 8 de tek sayılık isabet oranı ya da oransızlığıvardı. Sahada ortalama 30 dakika kalan 5 oyuncu Kübra, Elif, Egle, Wheeler ve Milica’nın isabet oranı 47’de 11’di. Bu korkunç istatistik karşısında 10’da 9 yaparak İzmit’e gelen Nesibe’nin mağlup edilmesi büyük bir sürpriz olurdu.

İNANILMAZ BASİT HATALAR !

Elif ve Kübra’nın bir birinden basit hataları şok etti.Milli oyuncu kurucu Kübra, elindeki 3 topu adeta rakibin eline bıraktı. Egle’ninpota altında bitirme konusundaki aceleciliği, Wheeler’in bir türlü oyunun içine girememesi, maç sonlarında sorumluluktan kaçınılması, rakibin majör sporcusu Hebard’afaul problemi yaşatılamaması yenilginin başlıca nedenleri arasında yer aldı. Sezon sonunda Avrupa kupalarına katılmak isteyen İzmit ekibinin bu amacına ulaşması için yeterli zamanı var ancak kredisi her geçen gün azalıyor.Avrupa maçları öncesi başta Wheeler olmak üzere takımın genel hatları ile toparlanması gerekiyor. 

WHEELER’İN TOPARLANMASI LAZIM

Bir dip not da Wheeler için. WNBA’den gelen ve transfer edildiğinde ülke tarafından konuşulan sporcunun liderlik yapması, topun el yaktığı anlarda sahneye çıkması gerekiyor. Nesibe Aydın maçında sadece 4 sayıda kalan Wheeler takımın en yüksek kontratlı sporcusu. Yönetim, genel olarak beklentilerin altında kalan, Covid yorgunluğunu bir türlü üzerinden atamayan sporcu ile yollarını ayırması bile gündeme gelebilir. Erica takımı düşünmüyorsa en azından kendisini düşünerek mücadele etmek zorunda.

BOL BOL ŞUT ÇALIŞILMALI

10’da 9 yaparak İzmit’e gelen Nesibe Aydın’ın 40 dakikada 64 sayıda tutulması önemli bir iş. Kaderanlarında Syntsina durdurulabilse maç kazanılacaktı. Ancak Synstina’nın can yakan üçlüğü ve uzatmalarda direksiyona geçmesi takımı adına önemliydi. Gülşah dışında dış şutlarda tel tel dökülen takımın, Fenerbahçe’nin yeni transferi Guduric gibi maçın ardından, her antrenmanda ekstra şut çalışması lazım. Çalışıyorsa daha da çok çalışması lazım. Bu kadar kötü bir dış şut performansı olamaz!

SERT DUYGUSAL DALGALANMALAR

Kadın basketbolundaki duygusal dalgalanmalar bir iki şutla kendini göstermemeli. Sürekli maçın içinde olunmalı, kafalar her dakika formatlanmalı, her yeni hücuma bir önce kaçırılan şut unutularak çıkılmalı. Üst üste alınan yenilgilerin ardından kazanma melekeleri ve özgüvenleri düşen takım psikolojik olarak kenardan sürekli desteklenmeli. Gerçekçi olmak gerekir ki, kenardaki sporcular bu görevi en iyi şekilde yerine getiriyor. 

LİDER OYUNCU EKSİKLİĞİ

Toparlayacak olursak… İzmit Belediyespor’da lider oyuncu eksikliği fazlası ile kendisini gösteriyor. Son 7 maçında 6 yenilgi alan takım, Galatasaray ve Fenerbahçe maçı dışındaki tüm maçları son çeyreklerde rakibine teslim etti. Sezon genelinde 10 sayı, 4 ribaunt ve 3.5 asist ortalamaları ile oynayan Wheeler’in liderliğinde bu karşılaşmalarkazanılabilirdi. Ancak panik yapılmamalı. Bu takım bir şekilde toparlanacak. İzmit, kızlarımızla fazlası ile gurur duyuyor. Kuşkusuz teknik kadro ve sporcular da yenilgilere çok üzülüyor. Şimdi toparlanma ve silkelenme zamanı. Kızlar,Orman Gençlik’i devirecek ve galibiyeti İzmit’e hediye edecek! Aksini düşünmek bile istemiyoruz.

- Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5920470/nesibe-aydina-neden-yenildik