“Memur toplu sözleşmesi revize edilmeli”

BASK İl Temsilcisi Kocaeli Bağımsız Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız, Aralık 2020 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; memur toplu sözleşmesinin revize edilmesi ve asgari ücretin altında emekli aylığı kalmaması gerektiğini açıkladı. Ayyıldız, “TÜİK tarafından açıklanan ve inandırıcı bulmadığımız ısmarlama rakamlara göre, Aralık ayında enflasyon (TÜFE) % 1.25 artmıştır. Temmuzda % 0.58, Ağustosta % 0.86, Eylülde % 0.97, Ekimde % 2.13, Kasımda % 2.3 ve Aralıkta % 1.25’lik enflasyonun kümülatif toplamı % 8.36 etmektedir. Bu durumda, Hakem Kurulunca temmuz ayında memur ve emeklilerine reva görülen % 4’lük sadaka miktarı artışın tamamı erimiş, memur ve emeklileri yılın bitmesi ile % 4.36 alacaklı hale gelmiştir” dedi.

“EMEKLİLERİN DURUMU VAHİM”

Ayyıldız, “Ömrünü devlete ve topluma hizmetle geçirmiş, pandemi döneminde evlere hapsedilmiş emeklilerin bu talebini karşılamak Anayasadaki sosyal devlet ilkesinin devlete yüklediği bir görevdir. Talep ve beklentileri bugüne kadar gözardı edilerek ötelenmiş SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıkları insanca yaşamaktan uzaktır. Nitekim devletin resmi rakamlarına göre en düşük memur aylığının asgari ücret düzeyine gelebilmesi için % 15, SSK emeklisi aylığının % 32, Bağ-Kur tarım emeklisi aylığının % 87 ve Bağ-Kur esnaf emeklisi aylığının % 46 oranında artırılması gerekmektedir” dedi.

“TOPLU SÖZLEŞME REVİZE EDİLMELİ”

Toplu sözleşme gereği memur aylıklarına Ocak ayında % 3 artış yapılmasının öngörüldüğünü belirten Ayyıldız, “2020 yılının ikinci altı ayındaki % 4.36’lık enflasyon farkı ile birlikte artış % 7.36’dır. Hakem Kurulu kararı alındığında 2021 enflasyon beklentisi  % 5.4 idi. Oysa Merkez Bankasının 2021 yılı enflasyon beklentisi % 9.4’tür. Bu durumda memur ve emeklilerin 2021 yılı için de enflasyon altında kalacağının ispatıdır. Bu nedenle toplu sözleşme revize edilerek yıllardan beri büyümeden pay alamayan memurların aylıklarına 2021 yılı için enflasyon üzerinde artış yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6010621/memur-toplu-sozlesmesi-revize-edilmeli