"Ruhşen Hakkı'yı hakkıyla anmak için Uluslararası şiir yarışması düzenliyoruz"

İzmit Belediyesinde gerçekleşen Uluslararası Ruhşen Hakkı Şiir Yarışması'nın lansman toplantısı panedemi nedeni ile onile olarak gerçekleşti. Toplantıda, İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Aydili Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Aydili Dergisi Kurucusu Sayın Suat Özdemir, Aydili Sanat Derneği Yönetim kurulu üyesi Sayın Ömer Akın, Gazeteci-Şair-Yazar Sayın Ruhan Odabaş merhum sanatçımız Ruşen Hakkı'nın kızları Sayın Nilgün Sezeralp, Sayın Gülgün Çankaya katılım sağladı.

"GERÇEK BİR HÜMANİST"

Cumhuriyet Vakfı’nın düzenlediği Yunus Nadi ödülünün yanı sıra birçok ödülü de bulunan, Türk edebiyatı ve şiirinin ünlü isimlerinden ve 2011 yılında, 75 yaşında aramızdan ayrılan gazeteci şair ve yazar Ruşen Hakkı’yı aramızdan ayrılışının 10. yılında saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz. Hepinize bir kez daha hoş geldiniz demek istiyorum.  Sanat uygarlığın imzasıdır ve o imzayı İzmit’te en güzel atan insanlardan biri de Sevgili Ruşen Hakkı’dır. 2006 yılında Yunus Nadi Ödülü'nü alırken törende, 'Bu ödülü şehrim adına alıyorum' diyecek kadar mütevazi, grevlerde işçilere moral vermek için şiir okuyacak kadar nahif, gerçek bir hümanist.

"18 YAŞINI DOLDURAN HERKES KATILABİLİR"

Hayatına sanatın her bir zerresini sığdıran, İzmit’e sevdalı sevgili Ruşen Hakkı’yı layığıyla anmak için Uluslararası bir şiir yarışması düzenliyoruz. Büyük ustanın aramızdan ayrıldığı tarihten 15 Şubat tarihine kadar yazılan şiirlerle, yurtdışı dâhil olmak üzere 18 yaşını dolduran herkes yarışmaya katılabilir. Yarışmada seçici kurul içerisinde çok değerli seçici kurul üyeleri bulunuyor. Şair-Yazar - Fatma Türk Kuşkaya, Şair-Yazar Ruhan Odabaş  Şair-Yazar, Türkiye PEN İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan, Şair-Yazar Çiğdem Sezer, Şair-Yazar İhsan Topçu

"İZMİT'TE SANAT KAZANACAK"

Hürriyet son olarak yarışma hakkında,"Yarışma sonuçları 5 Nisan 2021 tarihinde açıklanacak ve ödül töreni 11 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Yarışmayla ilgili detaylara İzmit belediyesi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.  Her zaman dediğimiz gibi İzmit’te sanat kazanacak. Ruşen Hakkı’yı bir kez daha sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz" dedi.

 

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6059788/ruhsen-hakkiyi-hakkiyla-anmak-icin-uluslararasi-siir-yarismasi-duzenliyoruz