"Normalleşmeyi 4  gözle bekliyoruz"

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid- 19 Pndemisinde en çok etkilenen kısım olan esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını ifade etti. Başkan Kocaman, Mart ayında uygulamaya geçilmesi planlanan kademeli normalleşme süreci, esnafın pandemi dönemindeki ekonomik durumu ve esnafların aşılanmasının gerekliliği konularında açıklamalarda bulundu. 


ESNAFIMIZ ZOR DURUMDA 


Başkan Kocaman, “Ülkemiz genelinde, pandemi gidişatına göre kademeli bir şekilde normalleşme sürecinin başlayacağı ifade edilmişti. Bu konuda umutlu olmakla birlikte, ilçemizde de esnafımızın artık tamamen işinin başına geçmesini temenni ediyoruz. Pandemi dönemi oldukça zor geçti ve halen de geçmeye devam ediyor. Bu durumun hafiflemesi için maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymayı sürdürmeliyiz. Dükkanlar açıldıkça esnafımız daha da rahatlayacaktır” ifadelerini kullandı.


ESNAFIN AYAĞA KALKMASI


Açıklamasına devam eden Başkan Kocaman, “Pandemi dönemi başladığından bu yana esnafımızın işleri oldukça olumsuz etkilendi. Dükkanını kapatmak zorunda kalan arkadaşlarımız oldu. Dükkanını açan esnafımızın da işleri istediği gibi gitmedi. Şimdi normalleşme dönemini iple çekmekteyiz. Pandemi döneminde işleri kötü olan esnafımızın ayağa kalkması adına, faizsiz ve altı ay geri ödemesiz olmak koşuluyla kredi imkanı sunulması gerekiyor. Böyle bir imkan esnafımıza verildiği zaman öncelikle ilçe ekonomisi, ardından il ve ülke ekonomisi ayağa kalkacaktır. Esnafın ayağa kalkması, ülke ekonomisinin canlanması demektir” dedi.


ESNAFIN AŞILANMASI ÖNEMLİ 

Covid 19 aşısında esnafımıza öncelik tanınması gerektiğini ifade eden Başkan Kocaman, “Yine bu dönemde, pandeminin hızının kesilmesi adına, geçtiğimiz aydan itibaren koronavirüs aşılarının yapılmasına başlandı. Böylelikle pandeminin etkisini yitirmesini, artık koronavirüsten kurtulmayı ümit ediyoruz. Yine pandeminin azalması adına esnafımızın aşılanmasında da fayda olacaktır. Esnafımız, gün içerisinde birçok kişi ile karşı karşıya geliyor. Dükkanına gelen esnafını ağırlıyor. Olası bir bulaşı önlemek amacıyla aşıların esnafımıza da yapılması, pandeminin etkisinin azalmasında olumlu sonuç ortaya koyabilir” açıklamasında bulundu.

- Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6529647/normallesmeyi-4-gozle-bekliyoruz