DEVA'dan kadınlar anısına 301 fidan

DEVA Partisi Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen, partilerinin Kadın Çalışmalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılarıyla birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak fidan dikme etkinliği düzenlediklerini bildirdi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, tüm dünyadaki emekçi kadınların toplumdaki yerinin güçlendirilmesi; ailede, ekonomik sistemde ve siyasal alanda emeğinin ve rolünün karşılığını bulması amacıyla daha gür haykırdıkları Mücadele ve Dayanışma Günü olduğunu vurgulayan Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen ve DEVA Partsi İl Kadın Politikaları Başkanı Gamze Durmuş, ‘’Toplumsal cinsiyet eşitliğinin içselleştirilmesi, güçlü toplum için zorunludur’’ dedi.

"SOSYAL KORUMA GELİŞTİRİLMELİ"

Yapılan ortak açıklamanın devamında ise,"Ülkemizin ekonomik kalkınmasını sürdürebilir kılmak için kadınların rolünün çok önemli olduğuna inanıyoruz. Kadının üretime katkısının arttırılması için istihdam modelleri geliştirilmelidir. Kadınların girişimcilik kapasitelerinin geliştirmek için kredi, finansal hizmetler, öz sermaye, pazara erişim konularında destekleyici programlarlar oluşturulmalıdır. Kadınların ev içinde harcadıkları ücretsiz emeklerinin yok sayılmaması adına mali ve sosyal koruma politikaları geliştirilmelidir.

"81 İLDE 301 FİDAN"

DEVA Partisi olarak kadınların, güçlü üretken ve her alanda söz sahibi konuma getirmek istediklerini, kadının siyasette karar mekanizmalarında güçlü bir şekilde yer alması için yüzde 35 cinsiyet kotası uyguladıklarını, hedeflerinin parite olduğunu bildirildi. "Ülkemizde son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin sayısının hızla arttığını kaydeden DEVA'lılar, 81 ilde öldürüldüğü tespit edilen 301 kadın için 301 fidan dikerek, adlarını yaşatacaklarını söyledi.

"TOPLUMSAL MÜCADELE"

TEMA’ya bağış yaparak aldıkları fidanları öldürülen kadınlar adına dikerek yetiştireceklerini belirterek, ‘’Her can için bir fidan dikiyoruz. Ancak temennimiz bu fidanların ormana dönmemesi, kadınlarımızın yaşamasıdır. Toplumsal bir sorun olan şiddete karşı toplumsal bir mücadele seferberliği başlatıyoruz. Toplumun her kesiminde şiddeti özendiren yaklaşımlardan uzak durulmasına yönelik kampanya ve tedbirlerin hayata geçirilmesi için çalışacağız.

"HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞIYIZ"

 Kadına yönelik fiziki, psikolojik, ekonomik, sosyal anlamda her türlü şiddete karşıyız. Uluslararası anlaşmalar ve Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair 6284 Sayılı Kanunun belirlemiş olduğu yaptırımların etkin bir şekilde uygulanması gerekmektedir. DEVA Partisi olarak; kadının eşit ve özgür bir birey olduğu, insan haklarının ihlal edilmediği barış ve özgürlüğün var olduğu bir Türkiye ve Dünya için mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuna saygılarımızla paylaşıyoruz’’ dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6563166/devadan-kadinlar-anisina-301-fidan