Lisanslı kadın sporcu sayısı 1 milyon 729 bin 558 oldu

Ülkemizde kadınların spora katılım oranı gerek kamu gerekse özel sektör tarafından yapılan yatırımlar ve destekler ile her geçen yıl artıyor. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan son verilere göre, 2002 yılında 66 bin 356 olan lisanslı kadın sporcu sayısı, 18 yılda 25 kat artarak 1 milyon 729 bin 558 oldu

SPONSOR HANCIOĞLU MUTLU

Ülkemizde kadın takımlarının erkek branşlarına göre sponsor bulmakta zorlandığını belirten HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, “ Aksine kadınların dezavantajlı konumuna dikkat çekmek ve bu durumun tersine dönmesi gerektiğini vurgulamak adına kadın branşları ve sporcuları daha çok desteklenmeli.  Biz de bu bakış açışı ile 11 yıl önce 1 takım ile çıktığımız bu yolculuğu 10 farklı kadın takımına ve 2 bireysel sporcuya destek olarak sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

KOCAELİ BAYAN FUTBOL KULÜBÜ DESTEK BEKLİYOR

Toplumsal cinsiyet kalıplarının sporda da kırılması gerektiğinin önemine vurgu yapan Hancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: Ne yazık ki ülkemizde kadın takımları, erkek takımlarına oranla sponsor bulmakta çok zorlanıyor. Bildiğiniz üzere spor, gerek sponsorların gerekse taraftarların destekleri ile ayakta durulabilen bir alan. Yeterli desteği göremediği için kapatılmak durumunda kalan şubelere hepimiz şahit oluyoruz. Hal böyle olunca branş ayrımı olmaksızın kadın takımlarımıza artan desteğimizi arttırarak devam ediyoruz ve çok güzel geri dönüşler alıyoruz.  Bizlere de kadın takımlarımızın başarılı yolculuklarını heyecanla takip etmek kalıyor. Bu vesileyle tüm kadınların, 18 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

- Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6564791/lisansli-kadin-sporcu-sayisi-1-milyon-729-bin-558-oldu