Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'nden kadınlar günü kutlaması

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi Kadın Yöneticileri 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı.
Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Nejla Mollaahmet'in moderatörlüğünde Kadın Kolları Başkanı Kadriye Yılmaz ve Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Elvan İsaoğlu Canıgeniş tarafından günün anlam ve önemine binaen duygu, düşünce ve Kadın Hakları ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Kadın Kolları Başkanı Kadriye Yılmaz;  ''Dünya kadınlar günü 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. Her yıl 8 mart tarihinde çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya devam ediyor. Bu yıl pandemi sebebi ile kendi hakkımız olan bu günümüzü kutlamadan geçmeyelim istedik.'' ifadelerini kullandı.

Ardından Dernek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Elvan İsaoğlu Canıgeniş şu ifadeleri kullandı; ''Bugün tüm dünyada kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü emekçi kadınların işyerinde cinsiyet eşitsizliğine başkaldıran, eşit işe eşit ücret talebine dayalı eylemlerinin eseridir. Elbette gerek ülkemizde gerek dünyada emekçi kadınlar olarak çalışan kadın anlaşılmakta ise de esasen bu yükü taşıyanların büyük bir kısmını ev hanımları oluşturmaktadır. Asıl emeği sarf edenler de onlardır. Günümüzde kadının çalışma hayatına katılması ve ekonomide aktif rol alması yönündeki destek her geçen gün daha fazla artmakta ise dene yazık ki 1900'lü yılların başlarında başlayan bu eylemlere konu talepler halen anlaşılmamaktadır. Kadının ekonomik hayata katılımını kolaylaştıracak önemli düzenlemeler yapılmalıdır. Kadınların daha iyi işlerde, işgücüne daha yüksek oranda katılması hane halkı gelirine katkı sağlayacaktır. Batı Trakya kadını olarak bizler sabah ezanından önce kundağında bebeğiyle tütün toplamaya giden güçlü kadınların kızlarıyız, torunlarıyız. Bugün bizler atölyelerde, fabrikalarda, işyerlerindeyiz. Her yerde olmaya da devam edeceğiz. Bugün ben de doğumuyla birlikte köklerini Batı Trakya'ya salmış, dallarını Türkiye Cumhuriyetine uzatmış bir kadın olarak burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Güçlü kadınların aydınlık yarınları için Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6608198/bati-trakya-turkleri-dayanisma-derneginden-kadinlar-gunu-kutlamasi