EYT’liler adliyede buluştu “Kazanılmış haklarımızı geri istiyoruz”

Emeklilikte Yaşa Takılan Sosyal Güvenlik Mağdurları (EYTSGM) Platformu bugün Kocaeli Adliyesi önünde bir araya gelerek mağduriyet yaşayan arkadaşları için suç duyurusunda bulundu. Platform suç duyurusu öncesi basın açıklaması gerçekleştirdi. Paltform adına açıklamayı EYTSGM Şube Başkanı ve Paltform Sözcüsü Kadir Arıkoğlu okudu. Açıklamada EYTSGM Platform Avukatı Ümit Çelebi’de hazır bulundu.

MAĞDURİYETİMİZ KATLANDI”

Arıkoğlu okuduğu açıklamada, “Bugün burada toplanmamızın sebebi EYT mağduriyetinin EYTSGM Platformu olarak hukuku sürecini başlatmaktır. 1999 yılında 4447 sayılı kanun ile hak ettiğimiz emeklilik hakkımız elimizden alındı. Umutlarımız, beklentilerimiz 3 ile 17 yıla varan bir sürede ötelendi. Mağduriyetimiz bunun ile kalmayıp 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasa ile aylık bağlama oranlarının adaletsizce yüzde 67’den yüzde 28’lere düşürülerek alacak olduğumuz emekli maaşlarımızın fazladan ödemek zorunda bırakıldığımız primler sebebi ile düşmesine sebep olup mağduriyetimiz katlandı” ifadelerin kullandı.

KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI GERİ İSTİYORUZ”

Açıklamasının devamında Cumhurbaşkanına seslenen Arıkoğlu, “İnsan hakları eylem planı 6’ıncı madde de açıkladığınız gibi sözleşme özgürlüğüne, hukuku güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde hiçbir şekilde müdahale edilemez dediğiniz bizler, kazanılmış ve elimizden alınan haklarımızı geri istiyoruz” dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6621319/eytliler-adliyede-bulustu-kazanilmis-haklarimizi-geri-istiyoruz