Akçay: Strateji maçlarından birini daha kazandık

Kocaelispor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay 3-0 kazanılan Ankara Demirspor maçını değerlendirdi 


MUTLUYUZ

Akçay, strateji maçlarından birisini oynadıklarını belirtirken “Hem biz, hem de rakip için önemli dönemeç maçıydı. Bu müsabakalarda kalite teknik ve kalite oyundan daha çok sonucu ele geçirmek önem kazanıyor. Bizim anlayışımızda her ikisini birden uygulamak var. Bunun için sabırlı olmak gerektiğini söylemiştim. Play-Off yolculuğumuz sürüyor. Kazandığımız için mutluyuz” dedi. 


GENÇLER SAĞLIKLI GELİŞMELİ

Akçay sözlerinin devamında “Genç oyuncuların oynatılmasında bazen risk de vardır. Oyuncuları da kaybedebilirsiniz, oyunu da. Farklı şeyler de ortaya çıkabilir. Genç oyuncuların sağlıklı gelişmelerini sağlamak lazım. Ukalalık olmasın, bu konularda kendimizi bilgili görüyoruz. İnsanın kendini anlatması çok zor. Genç oyuncuların kazanımıyla ilgili tavır, zamanlama, stratejiyi düşünüyoruz. Bir an önce kazanmayı biz de çok isteriz. Çünkü biz de oradan geliyoruz. Bu konuda çok hevesliyiz. Böyle algılanmasını ve bize güvenilmesini bekleriz” dedi.


YAKALARINI BIRAKMAMAK LAZIM  

Akçay sözlerini şöyle sürdürdü: Bu oyuncuların yakasını bırakmak lazım. Oyuncular üzerinden kritik yapmanın, taktiğe saldırıda bulunmanın kimseye yararı yok. Biz teknik adamlarla, tribündekilerin beklentileri arasında farklar vardır. Hiçbir zaman o bakış açılarıyla, paradigmalarıyla örtüşmeyiz. Onlara da saygı duyuyoruz. Onların ihtiyaçlarını da görsel olarak her zaman karşılaşmak isteriz. Ama biz oyuncular yerine, takım üzerinden kritize edilmeyi isteriz. Batuhan’dan taktik olarak ne almamız gerekirse onu aldığımızı düşünüyorum.  Zaman zaman da bazı görevler belki yine vereceğiz. 


PARAYI HELALİNDEN KAZANMAMIZ ŞART

Takımımızın yolculuğu ve nereye doğru gittiği konusunda destek ve sinerji yaratmak lazım. ‘Eleştiriler olmasın’ demiyoruz. Ama eleştirilerin bizim üzerimizden gitmesini daha doğru buluyoruz. Mesela bana ‘Sen antrenörlükten anlamıyorsun’ diyebilirsiniz. ‘Sen değiştirmedin, şunu buraya koydun’ diyebilirsiniz. Biz onları göğüsleriz. İşimizi iyi yapmaya çalışıyoruz. Aldığımız parayı helalinden hak  etmek, sadakatle, hiçbir hile, hiçbir etik sorun yaşamadan yolculuğumuzu sürdürmek istiyoruz. 


BİZE GÜVENMELERİ GEREK

Toplumun yöneticisi var. Bizimle çok yakın temasta. Eğer yetersizliğimiz veya yanlışımız görülürse yöneticiler bizi zaten gönderecektir. Dolayısıyla burada sinerjiyi doğru, pozitif yaratalım ve yolculuğu bitirelim. Ondan sonra teraziye koyup tartalım. Gidersek gideriz, kalırsak kalırız. Ama birbirimize ve oyuncularımıza olan saygımızı sürdürelim. Çünkü bu oyunculardan başka oyuncumuz yok. Transfer de kapandı. Akılcı olmak lazım. Aklımızı avucumuzda tutmamız lazım. Taraftarımıza teşekkür ederiz, bizi her zaman destekliyorlar. Camiamıza ‘biraz daha sabır’ konusunu tekrarlayacağız. Çünkü başka şansımız yok. Her zaman daha iyiyi arıyoruz. Bize güvenmeleri gerek. 


PASİF OFSAYT KURALI

İlk golden önce yan hakemin bayrak kaldırması fakat orta hakemin oyunu sürdürmesi ve ikisi penaltı olmak üzere hakem kararlarının oyuna etkisinin sorulması üzerine teknik direktör Mustafa Reşit Akçay, “Hakemin pasif ofsayt kuralını çok iyi işlettiğini düşünüyorum. Yan hakemin bayrağını kırması orta hakemin olaya çok daha hakim olduğunu gösterdi. Orada yan hakemin kısa bir zamanı beklemesi gerekiyordu. Bugün uluslararası müsabakalarda bayrağın erken çekilmemesiyle ilgili uyarı var. Sonra VAR’a gidilerek de ofsayt tespit edilebiliyor. Oyunun akışına çok fazla müdahale edilmemesi için. Oradaki bayrağı kırmasından sonra orta hakemin puanının çok yüksek olacağını düşünüyorum. Bu bir kuralın sağlıklı bir şekilde işletilmesiydi. Tebrik ediyorum.


OYUNCULARIMLA GURUR DUYUYORUM 

Penaltılar ise hakemin takdiridir. Penaltılarla ilgili herkes sabaha kadar yorum yapabilir. Sonuçta sahanın ve kuralların hakimi hakem vermiş. Ve bir de Gökhan’ı (Meral) tebrik etmemiz gerekiyor. Aut verilmesine rağmen müdahale ederek kornerin aleyhimize atılmasını sağladı. Oyuncularımla gurur duyuyorum. Bizler dürüst yapıyı, dürüşt anlayışı futbolun içinde sürdürmeliyiz. Müsabakanın kazanılmasından daha çok oyuncularım ahlaklı ve etik davrandıkları için son derece mutluyum. Skordan daha çok beni bu mutlu etti” sözlerini kaydetti.

- Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6630290/akcay-strateji-maclarindan-birini-daha-kazandik