Kültür’lü çevreciler

Başiskele'de eğitim öğretim hayatına devam eden Bilgili Kültür Okulları Kimya Öğretmeni Elif Kardeş, “Çevrenin Genç Sözcüleri” programı kapsamında öğrencileri Deniz Görgülü, Kutay Eryılmaz, Selin Keskin ve Şahin Mert Şanbayatlı atık plastiklere savaş açtı. Öğrencilerin amacı doğanın ellerimizden kayıp gitmesine engel olabilmek için önce artan plastik kullanımına dikkat çekmek ve toplumun her bir ferdinde farkındalık oluşturarak çevreyi daha yaşanabilir kılmak.

Kullanım kolaylığı, maliyet düşüklüğü ve ulaşılabilir olması sebebiyle gün geçtikçe artan plastik kullanımı, çevre sorunlarını beraberinde getirmekte ve canlı hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Plastik atıklar doğada sadece kirlilik oluşturmakla kalmayıp 5 mm daha küçük parçalar olan mikroplastiklere dönüşerek çevreye ve canlılara daha zararlı bir hale geliyor. Su kaynaklarına karışabilen hatta sudaki canlılar tarafından yutulup besin zincirine taşınabilecek kadar küçük boyutlara gelmiş bir plastik kolaylıkla her yere dağılıp hayata ve doğaya ağır zararlar verebiliyor.

Çevrenin Genç Sözcüleri programı kapsamında çalışmalarını yapan Bilgili Kültür Okulları öğrencileri, mikroplastiklere daha fazla maruz kalmamak, plastik kullanımı azaltmak ve bu konuda toplumsal farkındalık oluşturmak için sahildeki plastik atıklarla FARKINDA OL! çağrısında bulundular.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6808916/kulturlu-cevreciler