Tutuş: “Kendi Başkanına vahşi dediğinin farkında değil”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararı ile tehlike oluşturduğu iddia edilen Tekel Binası Kalıntısı dün sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yapıldı. Tekel duvarı için daha önce proje hazırlayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yıkım sonrası eski tekel binası alanına giderek tekel binasının 'vahşice' yıkıldığını ifade etti.

VAHŞİLİK BİNA YIKILIRKEN YAPILDI”

AKP İzmit Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, Sabri Yalım Parkı’ndaki duvar kalıntısının yıkımına vahşilik diyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e, 1994’te bu binanın nasıl ortadan kaldırıldığını gösteren fotoğraflarla cevap verdi, “Vahşilik varsa, bu bina yıkılırken yapıldı. Kendi belediye başkanınıza 28 yıl sonra vahşilik yaptı diyorsunuz” dedi.

KENDİ BAŞKANINA VAHŞİ DEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL”

İzmit Tekel Binası yanarken ve ardından yıkılırken Belediye Başkanı’nın üç dönem İzmit’i yöneten CHP’li Sefa Sirmen olduğunu hatırlatan Tutuş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Fatma Hanım tehlike yaratıyor diye duvar kalıntısının kepçeyle yıkılmasına vahşilik demiş. İzmit’i bilmediği, daha yakın geçmişinden habersiz olduğu bu ifadesiyle ne yazık ki bir kez daha ortaya çıkıyor. Kendi belediye başkanına vahşi dediğinin farkında değil. 28 yıl önce burada neler olduğunu İzmitliler çok iyi biliyor.

KENDİ GEÇMİŞİNE BAKSIN”

Kaldı ki, elimizde fotoğraflar var. Fotoğraflarda gizemli yangından sonra 1994 yılında CHP’li Başkan Sefa Sirmen’in binanın ayakta kalan dört duvarını nasıl yerle bir ederek ortadan kaldırdığı görülüyor. İki binadan geriye sadece bugün sözü edilen kalıntı kalıyor. Üstelik Sayın Sirmen’in elinde bugünkü gibi ne tehlike arz ettiğini belirten bir rapor, ne de izin vardı. İzmitliler 28 yıldır bu kalıntı ne zaman yıkılacak korkusuyla yaşadı. Bugüne kadar yıkılmamış olması ve kimsenin canının yanmamış olması bir şanstır. Vahşilik arayanlar, kendi geçmişlerine bakmalıdır”

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6891301/tutus-kendi-baskanina-vahsi-dediginin-farkinda-degil