Eğitim Sen’den Kocaeli Üniversitesi’ne uyarı

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektör Melih Bulu hakkında İstanbul’da başlayan protestolar Kocaeli’de de devam etmiş; 11 Şubat 2021 günü Kocaeli Üniversite Dayanışması’nın Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerine destek verdiği açıklamasında 17 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan öğrenciler ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılırken,  savcılık tarafından iddianame hazırlanırken Kocaeli Üniversitesi de öğrencilere soruşturma açtı.

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi bugün açılan soruşturmalarla ilgili basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Eğitim Sen Şube Başkanı Suphi Yıldırım, Emek Partisi GYK üyesi Tarık Erkan, SYKP İl Temsilcisi Çetin Ak, TMMOB İKK Sekreteri ve MMO Şube Başkanı Murat Kürekçi, Yapı Yol-Sen Kocaeli Şube Başkanı Etem Kartal'ın yanı sıra öğrenciler de katıldı. Açıklamayı Eğitim Sen Kocaeli Şube Sekreteri Ömer Furkan Özdemir okudu.

“TAHAMMÜL EDEMEMEKTEDİRLER”

Özdemir tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “ Kocaeli Üniversitesi yönetimi keyfi hukuksuzluklar karşısında öğrencilerine sahip çıkmak yerine basın açıklamasına katılan tüm öğrencilerimize soruşturma açmıştır. Rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi yerine, üniversiteye kayyum atanmasını tercih eden ve bu tercihinde ısrarcı olan siyasi iktidar, üniversite bileşenlerinin her türlü hak arama mücadelesini zor kullanarak bastırmaya çalışmakta; anayasal haklarımız ayaklar altına alınmaktadır. Her fırsatta “millet iradesi”ni ve “demokrasi”yi dillerinden düşürmeyenler, “millet iradesi”ne de üniversite iradesine de tahammül edememektedirler. Polis şiddetiyle gözaltılar yetmeyince açılan davalarla, tutuklamalarla, ev hapisleriyle demokratik bir üniversite ve demokratik bir ülke talebini bastırmaya çalışmaktadırlar.

“SORUŞTURMALARI KABUL ETMİYORUZ”

Üniversite öğrencilerine yönelik polis şiddetini kabul etmiyoruz. Akademisyenlerin soruşturma ve ihraçlarla susturulmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. Yandaş kadrolaşmalarla üniversitelerin üniversite olmaktan çıkarılmasını kabul etmiyoruz. Anayasal haklarımızdan olan barışçıl gösteri hakkımızın, basın açıklaması hakkımızın, ifade özgürlüğümüzün ihlal edilmesini; buna itiraz etmenin ise yargılama konusu yapılmasını kabul etmiyoruz. Durumdan vazife çıkaran üniversite yönetimlerinin hukuksuz soruşturmalarını kabul etmiyoruz.

“KOÜ GELENEĞE SAHİP”

 Bu vesileyle bir kere daha Kocaeli Üniversitesi yönetimini uyarıyoruz: hukuksuz ve keyfi soruşturmalar derhal iptal edilmelidir. Bilinmelidir ki Kocaeli Üniversitesi, yıllardır sürdürülen soruşturma uygulamalarına, hukuksuz ihraçlara, baskı politikalarına rağmen özerk-demokratik üniversite ve bilimsel eğitim talebinin engellenemediği bir geleneğe sahiptir. Öğrencisiyle, idari ve teknik personeliyle, öğretim elemanlarıyla, temizlik ve güvenlik görevlileriyle birlikte üniversite bileşenleri dün olduğu gibi bugün de direnmeye devam edecektir.”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6900073/egitim-senden-kocaeli-universitesine-uyari