Hürriyet’ten Fethiye Caddesi çıkışı: “Esnafımız başlayın derse ihaleye çıkacağız”

İzmit Belediyesi Nisan ayı toplantısının birinci ve ikinci birleşimi geçtiğimiz hafta gerçekleştirildi. Toplantıya komisyon belirleme tartışması ve denetim komisyonu raporu tartışmaları damga vururken bir önceki meclis toplantısında encümen seçilmiş fakat ihtisas komisyonları seçimi gerçekleştirilememişti. Bugün İzmit Belediyesi’nde toplantının üçüncü bileşimi Başkan Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirdi.

“BİR BAŞKA PARTİYE VEREMEZ”

İhtisas komisyonları ile ilgili olarak Hürriyet, “En uygunu böyle görünüyor. Kanun, kural ne diyorsa onu yapacağız. En az 3, en fazla 5 kişiden oluşan ihtisas komisyonları kurulabileceği diyor. 5’lik sistemde AKP 2, CHP 2, MHP 0 olarak karşımıza çıkıyor. Meclis karar verirse üye veremeyen parti grubumuz bir üye verebiliyor diye madde var. 4’lükte aynı, 3’lükte de AKP 1, CHP 1, MHP 0 oluyor. Hakkı olmayan bir şeyi bir başka partiye veremez. Kanunlar net. Israrla biz 3 istiyoruz derse de burada yazılı bir görüş almak hasıl olacak. Türkiye Belediyeler Birliği sizi haklı görürse eyvallah, 3’ü oylarız. Ama şu şartlarda 3 isim vermeniz doğru değil” dedi.

“BİZ AYNI YERDEYİZ”

AKP Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, “Biz yasanın vermiş olduğu yetkiyi, sayıyı kullanmak istiyoruz. Biz aynı yerdeyiz” dedi. Hürriyet ise, “Kanuna aykırı hiçbir talep, öneri oylatılmaması başkanın takdiredir. Bu seçim maddesini Belediyeler Birliği’nden yazılı görüşten sonra önümüzdeki meclise bırakalım. Sizi haklı görürse eyvallah, sonucunda yargıya gidecek bir konu olacak. 3 isim vermenizi oylamam mümkün değil” dedi. Belediyeler Birliği’nden yazı istenmesi nedeniyle komisyonlar önceden belirlenen isimlerle devam edecek.

TAZMİNAT ÖDENMESİ KOMİSYONDA

Sözleşmeli personele ödenecek ücretin tespiti teklifi ile ilgili Hürriyet, “Herhangi bir şey değişmiyor. Bakanlığın talebi nedeniyle yapılmış bir şey” dedi. Madde oy çokluğuyla komisyona havale edildi. Belediye işçilerinin kıdem tazminatlarının ödenmesi amacıyla kredi kullanılmasına ve gerektiğinde teminat mektubunun alınması maddesi oy birliğiyle komisyona havale edildi. Belsa Plaza İş Merkezi’nde bulunan 146 adet büro ve dükkandan oluşan bağımsız bölümler ile ilgili madde oy birliğiyle komisyona havale edildi.

“MÜCADELEDEN ALNININ AKIYLA ÇIKTI”

2020 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi nedeniyle AKP Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, İzmit Belediyesi Başkanvekili oldu. Faaliyet raporunda “İlçe sınırları içerisinde tek bir vatandaşın bu covid-19 felaketlerinden etkilenmemesi için seferberlik başlattık. İzmitlileri güçsüz kılmadı. Tam tersine yaşanan bu salgın dayanışmanın, yardımlaşmanın önemini anlamamızı sağladı. Büyük bir fedakarlıkla çalışan İzmit Belediyesi bu mücadeleden alnının akıyla çıkmayı başarmıştır.” ifadeleri yer aldı.

“BAŞARIYI YÜZDE 71’DEN 93’LERE KADAR ÇIKARDIK”

Hürriyet faaliyetler ile ilgili olarak, “2021 yılında da bu zorluklarla devam ediyoruz. Yola çıkarken İzmit’i hep birlikte yöneteceğiz şiarından hareketle Covid-19 şartlarında tek bir vatandaşımızın dahil bu felaketlerden etkilenmemesi için tam bir seferberlik başlattık. 2020 yılı faaliyet raporumuzu 6 stratejik amaç doğrultusunda gerçekleştirdik. İzmit Belediyesi’ne ait kurumsal gelişimi sağlamak, kentsel tasarımı ve gelişimini sağlamak, kent ekonomisinin gelişimini gerçekleştirmek, kentin çevre, sağlık ve güvenliğinin yönetimini ve gelişimine katkıda bulunmak, toplumsal gelişime katkı sağlamak, paydaş ilişkilerini geliştirmek. Başarı oranlarına baktığımızda yüzde 71’lerden 93’lere kadar başarı oranı sağladık” dedi.

“İZMİT’TE TARIMSAL ÜRETİME BAŞLADIK”

Tarım faaliyetleri ile ilgili olarak Hürriyet, “Kaynaklarımızı doğru kullanarak yatırım ve hizmet politikaları üretmeye çalıştık. Çalışmalarımızı ilçemizin tüm paydaşlarının görüşlerini alarak gerçekleştirdik. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan yaşama geçirdik. Kent ekonomimizin gelişimini sağlamak amacıyla özellikle üreten kent misyonuyla İzmit’te tarımsal üretimi başlattık. Burada öncelikle ait belediyemize ait bütün tarım arazilerimizi ekime açtık. Durhasan Mahallesi’nde atıl durumda bulunan 6 bin metrekarelik arazide ekim-dikim işlemlerine başladık. 3 tondan fazla hasat çeşitliliği ile sonlandırdık. Elde edilen ürünleri gelir seviyesi düşük vatandaşlarımıza dağıttık” ifadelerinde bulundu.

“15 MAHALLEYE ÜCRETSİZ İNTERNET GÖTÜRDÜK”

Yapılan yardımlardan bahseden Hürriyet, “Kardeş Eller adı altında birçok proje yaptık. Bir elin verdiğini diğer el görmesin misyonuyla hareket ediyoruz. Binlerce vatandaşımız faydalandı, faydalanıyor. Anne Taksi Projesi maddi güçleri düşük olanlar için başlattığımız proje. Bir doktor arkadaşımızın önerisiyle oluştu. Ekonomik durumu olmayan, doğum yapmış annelerimizi evlerine ücretsiz ulaştırıyoruz. Hibe hakkımızı can dostlarımıza kullandık. Yaralı sokak hayvanlarımıza müdahale için anında gerçekleştirmek amacıyla kurduk. Tonlarca mama dağıttık. Hiç internet altyapısı olmayan ki pandemide evden çalışma koşulları ve öğrencilerin derslerine girmesinin ne kadar zor olduğunu gördük. Çok ciddi sayıda çocuğumuzun evine internet götürdük. Hiç altyapısı olmadığından eğitim alamayan çocuklar için de 15 mahallemize ücretsiz internet hizmeti oluşturduk” dedi.

“İLK KREŞİMİZE YEŞİLOVA’DAN BAŞLAYACAĞIZ”

Kültür faaliyetlerinden bahseden Hürriyet, “1821 çiftimiz nikah parası derdi olmadan dünya evine girdi. Dünyanın en zengin Atatürk müzesinin açılışını gerçekleştirdik. Hulusi Kentmen’in evini tespit ettik, torununa ulaştık. Dedesine ait evi kamulaştırdık. Mülkiyeti İzmit Belediyesi’ne ait bir ev burası. Restorasyon çalışmalarına başladık. Burayı Hulusi Kentmen Barış ve Kültür Evi olarak İzmit’e kazandıracağız. Sarısu Gençlik Kampı’nda harap olmuş yerler vardı. Tamamını değiştirdik. Şimdi birçok kitlenin kullanımına sunduk. Kapanönü Çarşısı’nın yenilenmesini sağladık. Yıllardır su alan, esnafın sıkıntı yaşadığı bir yerdi. Yeni Mahallesi Gündüz Bakım Kreşi’nin ihalesine yakın zamanda çıkılacak. İlk kreşimize Yeşilova’dan başlayacağız” şeklinde konuştu.

ESNAF ‘EVET’ DERSE FETHİYE’YE BAŞLANACAK

Fethiye Caddesi ve yan yolların yeniden düzenlemesiyle ilgili Hürriyet, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek önce proje yarışması yaptık. Esnafımızla bir araya geleceğiz. Tüm altyapı kurumlarıyla birlikte görüşmelerimizi tamamladık. Esnafımıza ne zaman başlayalım diye soracağız. Sonrasında da esnafımız hemen başlayın derse ihaleye çıkacağız. Kocaeli’de bir ilk olan Alzheimer Yaşam Evi’ni hayata geçiriyoruz. Yakında faaliyete alacağız. 157 bin metrekarelik ormanlık alanın Sokak Hayvanları Bakım Merkezi için ciddi çalışmalar yapma gayretindeyiz. Bu alanın bize tahsisini bekliyoruz. Cephanelik Yaşam Vadisi Projesi. Kentin yeşil kalan nadir yerlerinden birisi. Bu projenin uygulama projesine başladık. Ekopark Orman Okulu Projesi’ni bu kentte ilk defa deneyeceğiz. Yeni Cuma Parkı’nı tamamen yenileme kararı aldık. Kentin kültür noktası haline getirmek istiyoruz. Şimdi bu projenin uygulama ve ihale aşamasındayız. Önümüzdeki yıl hayata geçirmeyi arzu ediyoruz” dedi.

“ESNAFIN KEPENK KAPATTIĞI BİR DÖNEM”

Esnaf sorunlarından bahseden Hürriyet, “Çukurbağ Kazı Alanı için Bakanlık’tan cevap bekliyoruz. Her türlü girişimimizi yaptık. Avrupa’nın gözü burada olacak. Kadın çalışan sayımızda yüzde 28,10 arttı. Ağır vasıta şoförlüğünden, zabıta destek personeline birçok alanda kadınlarımız her işi yapabilir diyerek onlara eşit fırsat sunduğumuzu özellikle belirtmek istiyoruz. Kentin ekonomik gelişimine katkı sunmak amacıyla E-ticaret sistemini hayata geçirdik. Esnafa ne kadar yardım verilse de karşılığını bulmadığı, esnafın kepenk kapattığı bir dönemde esnafın ücretsiz bir şekilde bu ağ üzerinden dükkan açabildiği, üretim yapan kadınların da satış yapabildiği halihazırda 17 bin olan sisteme entegre olduk ve hayata geçirdik. 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde ciddi projeler, ciddi bir başlangıçlar yaptık. Var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“CHP’NİN SOKAĞI YENİLENMİŞ”

AKP Meclis Üyesi Güzin Taştekin faaliyetler ile ilgili olarak, “Fethiye Caddesi’nde CHP’nin olduğu sokağın yan kaplamaları yenilenmiş. Ayakkabılar Çarşısı’nda geçen hafta gittiğimizde çatıların aktığı, şemsiyelerle dolaşıldığını anlattı arkadaşlar. Toplam 980 adet bitki dikilmiştir. Nerede 30 bin 200 fidan? Faaliyetleri asla yeterli bulmamakla birlikte faaliyet raporunu mecburen onaylıyoruz” dedi. Taştekin’in ardından konuşan CHP Meclis Üyesi Arsal Arısal, “Ayakkabılar Çarşısı konusunda ihaleyi alan firmayı bildiğinizi düşünüyoruz” demesinin üzerine Muharrem Tutuş, “Biz çarşıya gidip sizin adınıza özür dileriz” dedi. Arısal sözlerinin devamında, “Çok sayıda kullanılmayan, atıl durumda binamız olduğunu, belediyeye ait binaların bir çoğunun kötü bir şekilde değerlendirildiğini gördük. Kamunun parasını kamuya harcamak adına son derece bilimsel çalışmalar yaptık” dedi.

“TEKEL DUVARI VANDALCA YIKILDI”

Arısal tekel binasının yıkılması ile ilgili, “Tekel binasının korunması gereken duvar bir anda yerle bir edildi. Yıkımı gerçekleştirilen tescilli tekel duvarı ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmiş, büyükşehir ve kamu ile paylaşmıştık. Uygar ülkelerde yapıldığı gibi çağdaş bir projeydi ancak bir sabah vandalca bir şekilde yıkıldı. Duvar iş makineleriyle yıkıldı. Bu duvarın yıkımından dolayı üzüldüğümü belirtmek isterim” dedi.

“ARAÇ 41 AMA MAZOTU 34”

CHP Meclis Üyesi Tuncay Aşkın, “Pandemide İzmit’te yaşamak isteyen birçok vatandaşımız geldi. Bütün meclis üyelerinizi alın 18 yıldır çivi çakmadığınız için özür dileyin. CHP’li belediyeler yaptı. Su kaçırıyormuş. Onu da çözeriz. İzmit’in tamamından özür dilemenize ihtiyaç var. Bütün emeklilerin tazminatı 31 Mart’ta ertelenmiş. İzmit’te plakaların 41 olmasına çok sevindim. İnşallah tüm Kocaeli’de 41 yapacağız” dedi. AKP Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, “Araç 41 ama mazotu bile 34. Hiç faaliyet konuşmadık. Siz bu sunumları zaten Fethiye Caddesi esnafına yaptınız. Sadece proje sunumları vardı. Faaliyetle alakalı bir şey göremedim. 2 sene olmuş; konuşmalarınız ‘yapacağız’ vurgusuyla bitti” dedi.

“ÇOK CİDDİ MALİYETLER VAR”

Tutuş, faaliyet ile ilgili, “İzmit’te 2 yıldır hiçbir faaliyet-maliyet yok desem yalan olur. Evet İzmit’te hiçbir faaliyet yok doğru ancak sırtımıza yüklenen çok ciddi maliyetler var. Cedit meselesinde maalesef, sizin yürüyüşünüz ayak sesleri oldu. Komisyonlarda çalışıldı, kredi talebiniz oldu, gereksiz zaman kayıpları oldu, en nihayetinde ben bırakıyorum bu işi dediniz. Artık çok ta konuşmaya gerek yok, orada yeni bir süreç başladı. İmzalar atıldı. Hem kentimize hem de mahalle halkına hayırlı uğurlu olsun. Halk Süt konusunda aynı Cedit gibi, defalarca gündem oldu, haftada bir haber oldu, komisyonları uzun süre meşgul etti, kredi talebiniz oldu, sonuç maalesef yine hüsran. Ortada ne et var, ne süt ne de yoğurt” dedi.

“ESAS ÇÖZÜM BÜYÜKŞEHİR DEDİK”

“Esasen uzmanlık alanınız olan bir heykeli bile beceremediniz” diyen Tutuş, “2 yıldır ‘’Kreşler geliyor’’ haberlerine maruz kalmamıza rağmen ortada bir tane bile kreş yok. Yeşilova mahallemizdeki çürümeye terkedilen binayı defalarca kamuoyuna duyurmamızın ardından başlayan çalışma hala devam ediyor. Zaten bu konunun esas çözüm merkezi büyükşehir belediyesi dedik. Sanat sokağındaki heykeli halka soracağız dediniz, kendiniz karar verdiniz. Atatürk’e benzemedi, değiştirdiniz yine benzemedi. Esasen uzmanlık alanınız olan bir heykeli bile beceremediniz. Arkadaşlar bu belediyede askıda olan tek şey var o da hizmet” ifadelerinde bulundu.

“BU KONUYU UNUTTUNUZ”

“50 çuval mahsul hasat edilmiş” diyen Tutuş, “Halk Market basında 30 kez gündem olmuştur. Marketler geldi, geliyor, hazırlanıyor. Daha önce de söyledim ne kedi var ne ciğer. Tarımsal faaliyetler dünya’da beklenen kıtlıkla mücadele etmek adına başlandığı duyurulan bir iddialı proje daha.  Şu ana kadar 50 çuval mahsul hasat edilmiş. Bakınız, adı proje olan işlerin tamamında tanıtımına harcanan para, ortaya çıkan işten daha maliyetli. Makine İkmal Müdürlüğü konusu meclise geleli, komisyondan döneli 8 ay oldu. Muhtemelen bu konuyu unuttunuz. Çınar Kadın Kooperatifi bir hukukçu olarak, hukuki altyapısı bile olmayan bir konu daha meclisimizi ve komisyonları meşgul edip, idare tarafından geri çekildi” şeklinde konuştu.

“MADDİ YARDIM SÖZÜNÜZ ASKIDA DURUYOR”

Maddi yardım sözünü hatırlatan Tutuş, “Amatör Spor Kulüpleri ile ilgili seçim gecesi kulüp başkanlarımıza attığınız mesaj hala telefonlarda, ancak tüm kulüplere her yıl için vermeyi taahhüt ettiğiniz maddi yardım sözünüz de askıda duruyor. Emin olun bu liste uzar gider ancak çok uzatmadan belki de belediyecilikte çığır açacak ancak kitaba eklemeyi unuttuğunuz bir hizmetinizi de ben ekleyeyim. Refakat Hizmeti” dedi.

“2 MİLYON 900 BİN TL’Yİ MALİYET YÜKLEMİŞ OLURSUNUZ”

Tutuş giderler ile ilgili, “Maliyet raporumuzun ilk ve en önemli maddesi, maalesef tazminat ödemek için kredi çekmekle başlayıp maaş ödeyemeyen bir bir belediyenin ilk ayak seslerini bugün duyduk.   Belediyemizin borcunu 2 yılda tam 80milyon TL artırmıştır. Yani, mevcut belediye başkanının bu performansla 5 yılda belediyemizin borcuna 200 milyon daha ekleyeceği de olasıdır. Belediyenin kasasını kullanırsanız; özel kaleme de, basın yayına da para yetmez tabi ki. Belediyemize ait olan iki şirkete, tamamen siyasi ve hatta İzmitle ilgisi bile olmayan kişileri atayarak; şahsınızın siyasi borçlarını belediye kasasından öderseniz ve bunların maaşlarını da neredeyse iki katına çıkartırsanız; ayda 48 bin, yılda 576 bin, 5 yılda ise 2 milyon 900 bin TL milletin sırtına maliyet yüklemiş olursunuz” dedi.

“VADİ İZMİT DURURKEN KİPTAŞ’IN PEŞİNE TAKILDINIZ”

“Vadi İzmit’i görmezden geldiniz diyen Tutuş, “Kin ve nefret duygularıyla işten attığınız çalışanların, sadece isim isim bildiğim kişileri hesaplarsak, ortalama belediyemize yüklediğiniz maaş ve tazminatlar, onların yerine aldıklarınıza hesaplarsak en az 3 milyon maliyet te buradan çıkıyor. Artık her gün basında görmeye alıştığımız personel alımı haberlerinin ardından; personel giderlerinin toplam gidere oranı 2018 de yüzde 18, 2019 da yüzde 19, 2020 de ise yüzde 20,15 ulaşmasıyla başka bir maliyet daha yüklenmiş olursunuz. AK Parti eseri diye, bu millete ait 60 milyon TL’lik Vadi İzmit dururken, bunu görmezden gelerek Kiptaş’ın peşine takılarak, bir de giderlerini üstlenmek te komik bir maliyet olsa gerek” dedi.  

“10 YILDIR BİZ İKTİDAR DEĞİLİZ”

CHP’li Meclis Üyesi Dilek Yalçın, “Biz hizmet sektöründeyiz. Tüccar değiliz. Nasıl ki asfalt atıyorsunuz hizmet götürüyorsunuz. Aynı şekilde tarım politikamız da var. Belediyenin daha önce yıllarca kullanılmayan arazileri var. 10 yıldır biz iktidarda değiliz. İzmit’i ise 15 yıldır sizler yönetiyorsunuz. Çiftçi borç batağında. Araçlarını satıyor. Kendisini zar zor geçindiriyor. Biz 2 yıldır buradayız. Zaten bir yılı pandemi ile geçti. 2 yıl içinde yine de çok şey yaptık. Durhasan Köyü’ndeki çalışmamız kar elde etmek için yaptığımız bir proje değil. Bu projelerle eğitim vermeye farkındalık yaratamaya çalışıyoruz. Dut fidelerini parayla almadık” diye konuştu.

“SİZİN YAPMADIĞINIZ ÖNEMLİ BİR FARK”

Hürriyet, “Algıyı en iyi AK Parti yönetiyor. Heykel faturalarını bile tutturamadınız. İnsanlara yanlış bilgiler verdiniz. Siz yorumla biz belgeyle konuşuyoruz. Kentin birçok noktasındaki esnaftan taşıt tanıma sistemiyle yakıt alıyoruz. Belediyenin parası belediyede kalıyor. 1 milyon TL gibi ciddi bir tasarruf sağlamış oluyorsunuz. Sizin yapmadığınız önemli bir fark olduğunu düşünüyorum. Sizin döneminizde geliyordu oluk oluk paralar. O paralı dönemlerde ne yazık ki değiliz. Ona rağmen sürekli böyle hiçbir şey yapılmadı, proje yapıldı diyorsunuz” diyerek yapılan faaliyetleri saydı.

“10 MİLYONLUK ARAZİYLE TAKAS YAPTIK”

Hürriyet sözlerinin devamında, “Halk Market Projesi’nde protokollerimizi imzalama aşamasındayız. 1 buçuk-2 ay içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz. Meclisten kredi çıktı ancak hala Ankara’da bekliyor. Diğer AKP’li belediyelere çatır çatır veriliyor. Bize vermiyor. Cedit, sizin bu kente attığınız kazık. Bakanlık bile ‘bu çok kötü proje değişmesi gerek’ dedi. Her şeyi zaten bakanlık yapıyor. Biz orada söz verdiğimiz iki değerli parselimiz vardı; biz hiçbir mali şey gütmeden tamamen Büyükşehir’e devrediyoruz. 10 milyonluk ticari arsadan bahsediyoruz, öbür tarafta bize tahsis olan yeşil alanla takas ediyoruz. İnsanların ödeyeceği rakamlar değişmesin, mali yük artmasın dedik. Biz verdiğimiz sözü tuttuk” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN BORÇLU BELEDİYESİ KOCAELİ”

Kredi kullanımıyla ilgili de konuşan Hürriyet, “Teleferik konusunda iddialıyız. Santim santim hesaplıyoruz. Önümüzdeki günlerde kamuoyuna tanıtımını yapacağız. Biz insanları mağdur etmedik; 9 milyon TL emekli tazminatı ödedik. Bunlar emekliliği kazanmış ama edilmeyen insanlar. Bu insanları neden mağdur edelim? Siz de emekli edebilmek için kredi çekmişsiniz. Sanki maaşları ödeyemiyoruz da ondan çekiyoruz gibi bir algı yapıyorsunuz. Borç 80 milyon arttı dediniz, bunlar kamu borcu. Hiçbir belediye zaten ödemiyor SSK borcunu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en borçlu belediyesi. Battı mı? Batmadı. Siz iftira muhalefetisiniz” ifadelerinde bulundu.

“SATA SATA DOYMADINIZ”

“Sizin vermediğiniz zamları verdik” diyen Hürriyet, “Laf söylemek için önce kendi belediyelerinize bakacaksınız. Söyledikleriniz birbirini tutmuyor. Personel gideri arttı diyorsunuz, sonra zammı vermediniz diyorsunuz. Yıllardır sizin vermediğiniz zamları verdik. Siz de 20 yıldır bu kenti yönetiyorsunuz. Bütün Kocaeli’deki işçiler bizim sayemizde kazandılar, yıllardır hak ettikleri zamları aldılar. Yıllardır sattınız, sata sata doymadınız. Biz bu satmaları yapmadan bu kadar satış yaptık. Bugünün eder parasıyla 300 milyon TL’lik satış yaptınız. Sattıklarınıza da hepimiz biliyoruz. Eski defterleri açtırırsanız altında kalırsınız. Biz bakanlıklardan destek almadan üretiyoruz” dedi.

“BİZİ REZİL ETTİ ÇIKTI”

Hürriyet sözlerinin devamında, “Ayakkabıcılar Çarşısı’nı sizin müteahhittiniz aldı, bizi rezil etti çıktı. Araç takip sistemi sizin başkan yardımcınızın kardeşinden alınmış, bir gün bile kullanılmadan tonlarca para harcanmış. 2-3 haftadır heykellerle yordunuz milleti. Siz Sayın Erdoğan’ın heykeline 1 milyon TL harcadınız. 16 bin lirayı sanki milyonluk şey gibi gösteriyorsunuz; kendi harcamanıza bakmıyorsunuz. Heykel yok ortada?” demesinin ardından Muharrem Tutuş, “Yalan söylüyorsunuz. O saydığınız rakamlar o heykellere ödenmediyse istifa edecek misiniz? O paralar heykele ödendiyse ben ayrın istifa ediyorum. Lütfen söylediklerinizi kıvırmayın, eğmeyin bükmeyin” dedi. Hürriyet ise “Siz belgeleri kabul etmemek için sadece algı yönetiyorsunuz. Millet söylediğiniz yalanlar millet görüyor” ifadelerini kullandı. Son olarak söz alan Meclis Başkan Vekili Hayrettin Ünlü, “Faaliyet raporları belediye başkanının karnesidir bunlar görüşülürken tartışmalar olabilir İzmit halkı her şeyi görüyor. 2020 yılı faaliyet raporu oy birliği ile kabul edildi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/6934128/hurriyetten-fethiye-caddesi-cikisi-esnafimiz-baslayin-derse-ihaleye-cikacagiz