“Cumhuriyet Mahallesi’ne gelince frene basılıyor”

Gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2020 organizasyonu kapsamında “Yılın Muhtarı” ödülüne layık görülen İzmit Plajyolu Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Yaman, yoğun bir şekilde efor sarf ettiği pandemi sürecinde yaptığı çalışmaları ve mahallesinin sorun ve taleplerini gazetemize anlattı. İlimizin en temiz mahallelerinden birinde 3 dönemdir muhtarlık yapan ve sosyal demokrat bir yapıya sahip insanların mahallesinde yoğun olarak yaşadığını belirten Yaman, hizmet alımı ile ilgili, “Cumhuriyet Mahallesi’ne gelince frene basılıyor, hizmet alamıyorum. Belediyeden de devletin birimlerinden de. Hadi diyelim isimden kaybediyoruz ama hiç mi Cumhuriyet’i seven yok anlamıyorum” dedi.

“İLK TELSİZCİLERDENİM”

Niçin muhtar olmaya karar verdiniz?

Esasında emekli olduktan sonra eşimle beraber Türkiye turuna çıkmak istiyorduk ama mahallede bir eksiklik gördüm, otoriter eksikliği. Çevremdeki arkadaşlarımın ve mahalle sakinlerinin de teşvikleri ile muhtarlığa aday oldum ve 2009’dan bu yana muhtarlık görevini sürdürüyorum. Ben aynı zamanda amatör telsizciyim. Kocaeli’deki ilk telsizcilerdenim. Kocaeli’nin tarihini okuduğumda bu kentin 6-7 defa yerle bir olduğunu duydum. 14 defa sınava girdim ve A sınıfı belgelerimi aldım. 1999 Depremi’nde haberleşme müdürlüğü sağlamak üzere Kocaeli İl Kriz Merkezi’nde geçici barınma müdürlüğünde görev yaptım.

“BU ALAN KOCAELİSPOR’A VERİLEBİLİR”

Eskiden mahallenin durumu nasıldı, şimdi nasıl?

2009 yılında mahallemizde ne yeşil kartlı ne de yardıma muhtaç aile vardı. Şu anda mahallemizde 51 muhtaç ailemiz var. Kamboçya Mahallesi dediğimiz yer var, balıkçı barınağının olduğu yer. Liman yapılması projesi gündeme geldi 2009 Nisan sonu gibi. Halkımız birleşerek tepki gösterdi ve devlet tarafından yapılması durduruldu. 2020 yılına kadar 3 defa daha gündeme geldi. Mahallemize liman yaptırmadık. Yapılmak istenilen limanda Avrupa’nın şu anda imha edemediği tabiata salamadığı variller ve torbalar içinde kimyasal maddeler var. Kimyasalların çok büyük paralarla imha edilmesini talep ediyor. Bir kısmını Hindistan’a yolladılar ve orada binlerce insan öldü. Bunları buraya istifleyip İZAYDAŞ’a imha ettirilmek istendi. Bu işte sonsuz bir para vardı. Bunların olabilmesi için de İZAYDAŞ’a en yakın mahallede liman yapılması gerekiyordu. Kısacası halkın sağlığı için buna karşı çıktık. Biz o dönem de söyledik halen söylüyoruz. Bu alan belediye tarafından değerlendirilebilir. Hiçbir şey olmuyorsa bu alan Kocaelispor’a tesis olarak da verilebilir. Kamuya, halkın hizmetine açılırsa çok daha iyi olur.

Mahallenizde ne gibi hizmetler yapıldı?

Daha önce imar yolu olmasına rağmen açılamayan 2 yolumuz vardı, süreç içinde bu yollar hizmete açıldı. Hızlı tren geçiş güzergâhımızda 2 üst geçit ve asansörler yaptırıldı. Şu anda Aktaş Kimya araç ve tankerlerin mahalle içinden geçmesine engel olmaya çalışıyoruz. İSU, Türk Telekom ve TEK gibi kurumların mahallemizde bulunan altyapı çalışmalarını tamamlattırdık. Mahallemizin yaşanabilir olması adına, ambalaj atıkları için geri dönüşüm konteynırları mahallemize yeniden kazandırıldı. Yağmur suyu giderlerinin bir kısmı onarıldı ve 17 Ağustos Anıtı’nın çevre düzenlemesi yapıldı. Hem mahalle hem de Kuruçeşme adına mantıksal bir düşünce var. Şu anda Akçaray’ın ilk ihalesi çıktığında SGK önü son duraktı ve trenlerin park alanı da bizim muhtarlığın önüydü. Oysa buraya battı çıktı ya da üst geçit yapılarak Kuruçeşme’ye bağlamak çok daha mantıklıydı. Çok ucuz bir şekilde olacaktı bu iş ama şimdi D-100’ün üzerinden geçirilecekmiş, bu proje.

“KURUÇEŞME TREN İSTASYONUNU İSTİYORUZ”

Mahallede yapılması gereken önemli gördüğünüz projeler var mı, bunlar nelerdir?

Adapazarı banliyö treni için bundan önceki dönemde 7 mahalle muhtarının mühürleyip 13 milletvekilimize tek tek sunduğumuz bir konu vardı. Kuruçeşme tren istasyonunun burada yeniden aktif hale getirilmesi ile alakalıydı. Bu gelirse çok güzel olacak. Kuruçeşme ile Cumhuriyet Mahallesi arasında üstgeçit ya da battı çıktı gibi bir proje düşünülüyor. Bunu da bir an önce hayata geçirebilirsek çok daha iyi olur. Trafik sorunu bir nebze de olsa rahatlar. Okullar açılınca bu bölgede aşırı bir yoğunluk oluşuyor.

Görev yaparken vatandaşlarla ilgilenirken önceliğiniz nedir?

Önceliğim mahallemde yaşayan halk, sonra bölgemde yaşayan halk, ilçemde yaşayan halk ve ilimde yaşayan halk her zaman önceliğimdir. Can, mal ve sağlığı benim önceliklerim arasındadır. Kişinin kapısındaki aydınlatma lambası yanmıyorsa öteki tarafta bir sağlık sorunu, kanalizasyon sorunu varsa o benim önceliğimdir. Mahallenin sosyal medyasını hiçbir zaman kendi çıkarım ya da herhangi birinin çıkarı için hiç kullanmadım. Tamamen kamunun faydasına olan hizmetleri ve bilgilendirme amaçlı paylaşım yapıyoruz. Teknolojiyi seviyorum ve yakından takip ederim.

“ÇEVREYE DUYARLI BİR İNSANIM”

Ben çevreme duyarlı bir insanım. Herkesin de duyarlılık göstermesini istiyorum. Nefes alınabilir, yaşanılabilir bir çevreyi herkesi için istiyorum. Sokağında hayvanlar rahat geziyor ise o insanlarla komşuluk, arkadaşlık yapılır. Sokak hayvanlarını sahiplenip besliyorum. Burada 2-3 kedimiz var. Bakımlarını ve tedavilerini yaptırıyoruz, mamalarını veriyoruz.

“51 İHTİYAÇ SAHİBİ AİLEMİZ VAR”

Yardıma muhtaç aileleri nasıl belirliyorsunuz, ne gibi yardımlar yapılıyor?

Gerçek ihtiyaç sahibi buraya geldiği zaman oturuşu ile duruşu zaten halini ortaya koyuyor. Ben de soruyorum. Eğer ihtiyacı varsa listeye alıyorum. 2009 yılında mahallede hiç ihtiyaç sahibi yoktu ama şu anda 51 aile ihtiyaç sahibi, yardıma ve işe muhtaç. Hayırsever vatandaşlarımız vardı önceden, onlar bu ailelere bizim aracılığımızla destek oluyorlardı ama artık hayırsever vatandaşlarımız da azaldı. Şu yıl mahallemizdeki 20 aileye erzak ve para yardımı yapıldı. Bazı yardımseverler de göndereceklerini söyledi, onları da ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

“YARARLARI YOK, ZARARLARI ÇOK”

Sanayi kuruluşlarının mahallenize katkısı var mı?

Mahallede bulunan fabrikanın bizlere hiçbir yararı yok. Yarardan çok zararları var. Daha önce bir okulun boyanması talebinde bulunmak için fabrikaya gitmiştik. Beklettiler ama içeri de almadılar. Mahalleyi otopark olarak kullanıyorlar, işledikleri metalin tozunu ve dumanını gece saat 02:00-03:00 gibi havaya salıyorlar. Burası eksiden İzmit’in en güzel plajına sahip mahalle idi. Şu anda ne denizine girilebiliyor ne de eskiden olduğu gibi sağlıklı bir atmosferi var. Eskiden sosyeteler buraya gelip denize girerlermiş.

NEVZAT DOĞAN’A GÖNDERME

Kent yöneticileri ve idarecilerle aranız nasıl, hizmet talepleriniz karşılanıyor mu?

Sosyal demokrat bir mahalle olduğu için hizmetlerde sorun yaşıyoruz. Fatma başkandan önceki başkanın (Nevzat Doğan) bana bir lafı var onu hiç unutmuyorum. Bana “Siz bize oy mu verdiniz de hizmet istiyorsunuz?” demişti. Böyle bir zihniyeti vardı. Tahir Başkanla da bu konuyu konuştuk ama şu ana kadar elle tutulur bir şey göremedik. Mahallemizde yaşayan ortalama 10 bin kişinin belediyeye kazandırdığı paranın bizlere yatırım olarak döndürülmesini istiyoruz. Ben senden boynumu büküp de el açıp da bir şey istemiyorum. Mahallemiz için yatırım istiyorum. Ben bugüne kadar olan bütün taleplerimi yazlı ve resmi olarak belirtmişimdir. 2009 yılından bu yana yaptığımız taleplerimiz hepsi arşivimde duruyor. Hatırda kalacağına satırda kalsın diye düşünürüm.

“HİÇ Mİ CUMHURİYET’İ SEVEN YOK?”

2020 yılında SGK önündeki üst geçidin merdivenlerinin düzeltilmesini talep etmiştik, asfalt atılmıştı ama basamaklar çok dengesiz. Aradan kaç ay geçti ama hala bir çalışma yapılmadı. Cumhuriyet Mahallesi’ne gelince frene basılıyor, hizmet alamıyorum. Belediyeden de devletin birimlerinden de. Hadi diyelim isimden kaybediyoruz ama hiç mi Cumhuriyet’i seven yok anlamıyorum. Ben bu dik duruşumdan asla taviz vermem. Ben talep ederim, yaparlar ya da yapmazlar. Vatandaş bana hesap sorduğunda talebimi gösterir hesabını talebi yerine getirmeyenden sormasını söylerim. Hiç kimseyle göbek bağım yoktur. Ahmet, Mehmet beni ilgilendirmiyor. Ben Atatürkçüyüm, bayrağımı ve ülkemi seviyorum.

Yeni muhtarlara, muhtar olmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Hiç kimse 40 yaşını doldurmadan ben muhtar adayıyım diye çıkmasın. İyiyi, kötüyü halkın yararını da zararını da daha iyi görür ve düşünür. Genç arkadaşlar muhtar oluyorlar ama bir sevda uğruna seçiliyorlar. Bana göre muhtarlık tecrübesizlik kaldıracak bir kurum değildir. Bu durum muhtarlık camiasını biraz eziyor. İdarecilik sıfatı yok, kendini eğitmemiş kişi muhtarlık yapamaz. Ben burada oturuyorsam 10 bin kişiyi temsil ediyorum. Seçildiğin yeri iyi temsil etmek gerekiyor.

“KORONADAN ÖLEN İLK ÇOCUK BİZDEYDİ”

Koronavirüs ilk ülkemizde görüldüğünde pandemi süreci boyunca nasıl çalışmalar yürüttünüz?

Bunu belki kimse bilmiyordur ama Kocaeli’de koronavirüs nedeniyle ilk küçük çocuk ölümü bizim mahallemizde yaşandı. Şubat ayında ilkokul öğrencisi bir kızımızı kaybettik. Bu ölümden sonra daha fazla dikkatimi çekti ve araştırmaya başladım. Sürekli sosyal medyadan ve görüştüğümüz herkesi uyarmaya çalıştım. Toplumu bilinçlendirdim. Koronavirüse yakalanan bütün mahalle sakinlerimizi tek tek arayarak filyasyon ekipleri ile birlikte ihtiyaçlarını karşıladık ve desteklerimizi hiç esirgemedik.

“15 -20 KİŞİYİ KAYBETTİK”

Halen daha mahallemizde koronavirüse yakalanan herkesi tek tek aramaya devam ediyorum. Şu anda virüs mutasyon geçirdi ve bu mutasyon yayılıyor. Mahallemizde 2 ya da 3 defa Covid-19’a yakalanan sakinlerimiz var. Mahallemizde ortalama 10 bin kişi yaşıyor. Şimdiye kadar bin kişinin üzerinde koronavirüse yakalanan insanımız var. Koronavirüs nedeniyle şimdiye kadar yaklaşık 15-20 kişi yaşamını yitirdi.

Gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2020 değerlendirmelerinde “Yılın Muhtarı” seçildiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kocaeli Gazetesi benim kendimi bildim bileli takip ettiğim bir gazetedir. Yöneticileri ile birlikte bu kente ve şehre sahip çıkan, kentin menfaati için çalışan kişiler. Doruktakiler’de “Yılın Muhtarı” seçileceğim hiç benim bu zamana kadar aklıma gelmezdi. Seni önereceğiz dediler. Bir iki sefer katılmıştım törenlere, güzel bir etkinlik, güzel bir his ve duygu. Bana oy verenlere beni tercih edenlere sonsuz teşekkür ederim. Bu süreçte de herkesi, pandemi kurallarına uymaya, sosyal mesafeye, temizliğe dikkat etmeye çağırıyorum. Görevimi hiçbir zaman aksatmadan yapmaya devam edeceğim.

MUSTAFA YAMAN KİMDİR?

1957 yılında İzmit’te dünyaya geldim. Esasen Giresun kökenliyim. PETKİM’de çalıştım. TÜPRAŞ’ta 28 yıl gümrük memuru olarak görev yaptım. 2008 yılı ekim ayında emekli oldum. 2009 yılındaki yerel seçimlerde aday oldum ve kazandım. 2009 yılından bu yana Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı görevine mahallelilerin takdirleri ile devam ediyorum. Evli ve 1 çocuk babasıyım. Kızım Sevim, yüksek çevre mühendisi, askeriyede çalışıyor. Eşim Muteber Yaman, İzmit Vakıflar Bankası Şubesi’nden emekli. Sümerbank müdürlüğünü yaptı. 1998 yılından bu yana Cumhuriyet Mahallesi’nde ikamet ediyoruz.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7022985/cumhuriyet-mahallesine-gelince-frene-basiliyor