Karamürselli çiftçiler üretmeye devam ediyor

29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar tüm ülke genelinde koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında ilan edilen tam kapanma sürecinde muaf tutulan Karamürselli çiftçiler ülke ekonomisi için üretmeye devam ediyor. Karamürsel İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden aldıkları ÇKS belgesi ile çalışmalarını sürdüren Karamürselli çiftçiler, sabah 05.00’den 14.00’e kadar çalışmalarını yaparak evlerinde dinlenme imkanı bulurlarken, bazı çiftçilerde de 08.00 ila 18.00’a kadar tarlalarda çalışmalarını sürdürüyor.

BUDAMA-İLAÇLAMA

Karamürsel Ziraat Odası Başkanı Memduh Birinci, yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde çiftçinin ara vermeden üretimine devam ettiğini söyledi. Şu anda ilçedeki bahçe ve tarlalarda budama ve ilaçlama çalışmalarının yapıldığını aktaran Birinci, salgın sürecinde sokağa çıkma kısıtlamasında çiftçinin muaf tutulmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

CANBABA’YA TEŞEKKÜR

Ziraat Odası Başkanı Birinci, çiftçilerin pandemi kapsamı dışında kalmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, Karamürsel’de (Ocak-Mayıs Ayları) 3 bin 800 dekarlık bir alanda sebze, 16 bin 940 dekarlık alanda meyve, toplamda 20 bin 740 dekarlık alanda yetiştirildiğini söyledi. Birinci, “Sokağa çıkma yasakları kapsamında çiftçilerimizin 12 Mayıs tarihine kadar muaf tutulması ve Karamürsel Kaymakamımız Osman Aslan Canbaba’nın da gerekli itinayı ve hassasiyeti çiftçilerimize göstermesinden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu. 

ÇİFTÇİ ÜRETECEK

“Ülkemiz çok büyük bir dönemden geçiyor, çiftçimiz çalışıyor. Ufak tefek sıkıntılarımız oluyor” diyen Başkan Birinci, “Biz Ziraat Odası olarak krizi çok güzel yönetmeye çalışıyoruz, yönettiğimize de eminim, tabii burada yerel yöneticilerimizin de çiftçiden yana dikkat etmesi gereken hususlar var. Çiftçiyi çok zorlamamak lazım. Çiftçimiz üretecek, bu ülkeyi doyuracak. Çiftçinin ürettiği de tüketilmesi lazım. Çiftçilerimiz üretici ve tüketici arasındaki fiyat farklılıklarından rahatsız. Tarlada, pazarda ve marketlerde satılan çiftçi ürünlerinin en az yarısının çiftçimize yansıması gerekiyor ki, Türkiye ayakta dursun. Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’ın dediği gibi bu ülke ‘tarıma hakim olan, dünyaya hakim olur, biz olmazsak dünya aç kalır” dedi.

SEBZE DİKİMİ

Başkan Memduh Birinci, bu aylarda bağ ve bahçelerdeki ürünlerin bakımlarının çok önemli olduğunu vurgulayarak, toprağa gübreler veriliyor. Tarımsal hastalılar için ilaçlama çalışmaları da devam ediyor. Yaz sebze dikimlerinin de özenli bir şekilde gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7076523/karamurselli-ciftciler-uretmeye-devam-ediyor