Burun Estetiği Sonrası Eski Haline Döner Mi?

Burunlarındaki estetik sorunları çözerek, daha güzel bir görünüm elde etmek isteyenlerin çoğunluğu, burun estetiği ameliyatını tercih ediyor. Söz konusu ameliyatı yaptırmak isteyenlerin aklındaki en önemli soru ise, burun estetiği sonrası eski haline döner mi? oluyor. Bu nedenle de birçok kişi burun estetiği ameliyatın soğuk bakıyor. Oysa, doktorun tavsiyesine dikkat edilmesi ile bu sorun ortadan kalkabiliyor. Doç. Dr. Serdar Yüce burun estetiği sonrası merak edilenleri cevapladı.

Burun Estetiği Ameliyatları Yöntemleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları, yapılacak müdahaleye göre açık veya kapalı ameliyat olarak değişen, iki yöntemle yapılıyor. Kolaylıkla müdahale edilebilecek sorunların giderilmesinde, genellikle açık burun estetiği tercih ediliyor.

Hastanın kıkırdak dokusu ile burun ucunda sorun bulunmuyorsa, yaygın olarak kapalı burun estetiği uygulanıyor. Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği ameliyatları, ortalama iki ile üç saat arasında gerçekleşiyor.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/B1BOPvACtl0" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Burun Estetiği Kalıcı mıdır? Yoksa Eski Haline Dönebilir mi?

Rinoplasti kalıcı olan bir uygulamadır. Burun estetiği ameliyatı ile burun içi ve dışına yapılan müdahaleler sonucundaki değişimler, ömür boyu değişmeden kalmaktadır. Yapılan değişiklikler, doğal yollarla bozulmaz ve eski haline dönmez.

Ancak yaşın ilerlemesi ile yüzdeki değişimlerden kaynaklanan, ufak simetri bozuklukları görülebilmektedir. Burun estetiği ameliyatından sonraki bozulmalar, esas olarak doğal olmayan müdahaleler ve ameliyat sonrası yapılması gerekenlerin uygulanmamasından kaynaklanmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra, Hangi Durumlarda Burunun Şeklinde Bozulma Olabilir?

Burun estetiği ameliyatı olunduktan sonra, bazı durumlarda burun estetiğinin bozulması ya da eski haline dönmesi olabilir. Bu durumların en yaygın olanları şu şekilde sıralanabilir;

Doktorun tavsiye ettiği süreden önce, burun içindeki tamponların çıkarılması ve burnun tamponsuz olduğu süre içinde darbe alması Burunda değişik nedenlerden dolayı ödem birikmesi Burunda et oluşumunun tekrarlaması

Bunların yanı sıra, hamilelikten kaynaklı burunun aşırı büyümesi de, burunun estetiğini bozabilir. Bu durumların oluşması halinde, burun estetiğinde kısmi bozulmalar olabileceği gibi burun tamamen ameliyat öncesine de dönebilir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra, Burunun Eski Haline Dönmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Burun estetiği ameliyatlarının sonuçları kalıcı olduğu için, ameliyatı olan kişilerin burunlarının tekrar eski haline döneceğinden endişe etmemesi gerekir. Özellikle, ameliyatı gerçekleştiren doktorun tavsiyelerine uyulursa, burun kolay kolay eski haline dönmez. Uyulması gereken tavsiyelerin başında ise, şu hususlar bulunuyor;

Burun içi tamponlarının, doktorun önerdiği süreden önce çıkarılmaması Burun estetiği ameliyatından sonra gerekli olan pansumanların, düzenli ve önerilen sürelerde yaptırılması En az altı ay gözlük takılmaması ve bir ay spor yapılmaması. Özellikle futbol ve basketbol oynamaktan uzak durulması Yüz ve özellikle de burun bölgesinin, darbelerden korunması

Bu tedbirlerin yanı sıra, doktorun önerdiği ilaç ve kremlerin de düzenli olarak uygulanması gerekiyor. Söz konusu ilaç ve kremler, burnun daha çabuk ve daha kalıcı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor.

Burun Estetiğinde Bozulma Olduğunda Neler Yapılmaktadır?

Burun estetiği ameliyatından sonra, değişik nedenlerden dolayı burunda bozulmalar ya da eski haline dönme durumu oluşursa, tekrar ameliyat yapılması gerekiyor. Bozulmaların oranına bağlı olarak değişen bu ameliyatlar, revizyon burun estetiği olarak adlandırılıyor.

- Kocaeli Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7183555/burun-estetigi-sonrasi-eski-haline-doner-mi