Hürriyet’in istediği olana kadar komisyon seçimleri olmayacak

İzmit Belediye Meclisi Mayıs ayı meclis toplantısı bugün BELSA Plaza 9. Katta bulunan meclis toplantı salonunda yapıldı. Tam kapanma nedeni ile bugüne ertelen meclis toplantısını başkanlığını İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet gerçekleştirdi. Toplantıda toplam 21 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Üç aydır meclis gündemine olan komisyon seçimlerinde yine sonuca varılmadı.

AKP MHP’NİN ÜYE HAKKINI KULLANMAK İSTİYORDU

İzmit Belediye Meclisi’nde Nisan ayında komisyon seçimlerinde tartışma yaşanmıştı. Cumhur İttifakı, komisyonların 5 kişiden oluşmasını talep ederken MHP’nin komisyonlarda olan hakkının ise Ak Parti listesinden kullanılarak temsil edilmesini istedi. Cumhur ittifakının talebine göre MHP’nin hakkı AKP’ye verilerek 3 AKP 2 CHP’li temsil olunmasını istedi. Buna karşılık İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “MHP’nin tüm komisyonlarda görev alabilir bunun için gereken neyse yaparız. İki hakkınız olduğu yerde üçü alamazsınız. Yasalar da zaten izin vermiyor. Hak gaspına gerek yok. 2 AK Parti, 2 CHP, 1 MHP 5 kişiden oluşacaksa meclis komisyonlarımız bütün oranlar bu. Komisyonlar 4 kişiden oluşacaksa 2 AK Parti, 2 CHP olacak. Eğer 3 aday çıkarırsanız biz bunu yargıya götüreceğiz. Yargıda buna karar verecek” demişti.

BELEDİYELER BİRLİĞİ CHP’NİN LEHİNE GÖRÜŞ VERDİ

Bugün tekrar gündeme gelen konu ile ilgili konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Belediyeler birliğine konu ile ilgili yazı yazmıştık. Bizim görüşümüzü destekler niteliğine bir cevap yaptı Belediyeler Birliği. Bir parti başka bir partiye aday gösteremez şeklinde bir açıklaması oldu” dedi. Hürriyet’in ardından konuşan AKP Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, “Bu yazı bir görüş yazısı. Bununla alakalı cumhur ittifakı olarak görüştük. Biz daha önce hangi yolla bu seçimleri yaptıysak aynı yolda seçimleri bir daha yapmak istiyoruz. Bu bir görüş yazsısı. İçişleri bakanlığı da bu konu ile ilgili bir yazı gönderilmişti. Biz aynı uygulamanın devamını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. MHP’li meclis üyeleri ise ittifak olarak karar aldıklarını ve aynı kararı savunduklarını ifade etti.

NEYE İTİRAZ EDİLİYOR”

CHP Grup Başkan Vekili Nejat Çakır alınan kararı şaşkınlık ile karşıladıklarını ifade ederek, “Cumhur İttifakının hiç iyi niyetli olduğunu görmüyorum. Sağınızda ve solunuzda 2 tane AKP’li arkadaş var. Encümende 3 tane meclis üyesi encümene seçiliyor. Bu 3 meclis üyesi de Cumhur İttifakı meclis üyesinden oluşuyor. Doğrusu bunlardan birinin Millet İttifakı olması gerekiyor. Maddeler çok net ortaya koymuş. Neye itiraz ediliyor. Komisyonlar 5 kişi olacaksa 5’cinin MHP’den olması gerektiğini ifade ediyoruz.

İYİ NİYETLİ YAKLAŞMIYORSUNUZ”

MHP’li arkadaşlarımızın bu durum karşısında sessiz kalmaları ayrı bir durumdur. Nihayetinde burası komisyon. İzmit için verilmesi gereken kararların ön görüşmelerinin yapıldığı yer. Komisyon kararları mecliste değişebilir. Biz iyi niyetli yaklaşırken siz yaklaşmıyorsunuz. Biraz insaflı bir yaklaşım içinde olalım. Neden direniyoruz. İzmit için burada değil miyiz? Hiçbir şekilde olaylara olumlu yaklaşmıyorsunuz. Yapacak bir şey yok. Arkadaşlarımız bir adım yaklaşmıyor. Takdir yüce meclisin” dedi.

AKP GERİ ADIM ATMADI

Ardından tekrar söz alan AKP Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, “Sayın Başkana katılmamız mümkün değil. Hukuki açıdan sorunlu. Belediye devlet iyi niyetle yönetilmez hukuk ile yönetilir. Siz belediye başkanı olarak komisyonları 4’lük sistem ile kuracağız dediniz. Bu sizin kararınız ile olan bir şey değil. O gün sizin MHP’yi yok sayma niyetiniz vardı. Bunun oylamasının yapılmasını ve verdiğimiz listeler ile seçime girmesini talep ediyoruz” dedi.

KİMSE MHP ÜZERİNDEN VAZİFE ÇIKARMASIN”

Konu ile ilgili konuşan MHP’li Meclis Üyesi Engin Duymaz, “MHP grubu olarak komisyona girdi girmedi diye bir derdimiz yok. Cumhur ittifakı olarak seçildik ve grubumuzu kurduk. Komisyonlara girme gibi bir derdimiz yok. Cumhur İttifakı olarak yolumuza devam ediyoruz. MHP üzerinden kimse kendine vazife çıkarmasın” dedi.

MEVCUT ÜYELER İLE DEVAM EDECEK”

Konu ile ilgili son kez söz alan Başkan Hürriyet, “Çoğunluk zaten mecliste sizde. Bizim niyetimiz temsiliyet adaletiydi. Biz iyi niyet gösterdik zamanında. İyi niyetimize rağmen en önemli komisyon olan Plan Bütçe Komisyonunda MHP’liler yer almadı. Bütün partiler temsil edilsin diyoruz. Konu iyi niyetse İYİ Parti ayrılıp kendi komisyonunu kurduğunda onlara aynı iyi niyeti gösterecek misiniz? Belediyeler birliği ile görüştüm. Usulüne uygun üye liste bildirilmediği takdirde seçim maddesini yapmayacağım. Usulüne uygun vermek zorundasınız. Usulüne uygun liste vermediğiniz sürece oylama yapmama hakkım var. Mevcut üyeler ile devam edecek” dedi.

5 MİLYON KREDİ İSTEDİ

İzmit Belediyesinin 2021 yılında emekli olacak çalışanların kıdem tazminatlarını ödemek için 5 milyonluk kredi çekme talebi de mecliste görüşüldü. 2021 yılında emekli olması beklenen çalışanların toplam alacaklarının 6 milyonun üzerinde olduğu, bu nedenle hazırlık yapmak için 5 milyonluk bir kredinin çekilmesi istendi. Madde oy birliği ile meclisten geçti. Konu ile ilgili konuşan AKP’li Hayrettin Ünlü, Vadi İzmit evlerinden elde edilen gelir ile ücretlerin ödenmesini önerdi.

SGK DAVASI MECLİSTE

Belsa Plaza’nın B Bloku belediyenin borçları nedeni ile AKP’li Nevzat Doğan döneminde SGK’ya devredilmişti. Belediyenin blokta yer alan 146 ayrı büronun kirasının ödenmemesi nedeniyle davalık oldu. 146 bağımsız bölümün kira davasının geri çekilmesi için Plan ve Bütçe Komisyonu borcun belediyeye ait olduğunun tespit edilmesi halinde ödenmesi yönünde karar verdi. Meclise gelen karar oy birliği ile geçti.

10 MİLYONLUK ARSA TAKAS EDİLECEK

İzmit Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesine devrettiği Cedit Mahallesi kentsel dönüşüm projesinde 15 Haziran’da ihale yapılacak. Dönüşüm alanı içinde kalan ve değeri 10 milyon lira olan İzmit Belediyesine ait olan 8 bin 765 metrekare alanı Büyükşehir Belediyesinin toplam 8 bin 870 metrekare alana sahip 2 arsası ile takas edilecek. Meclise gelecek olan takas talebinde İzmit Belediyesinin arsasına karşılık Büyükşehir Şehitlik Korusu’nda 7 bin 18 metrekare hissesini, Yahya Kaptan Gross Alışveriş Merkezinin yanında bulunan 1852 metrekare arazisini verecek. Madde Komisyondan oy birliği ile gelen madde meclisten oy birliği ile geçti.

ORTAKLIK İDDİASI

Gündem maddeleri görüşülmesi sonrası meclis üyeleri divana soru önergeleri yönlendirdi. MHP’li Meclis üyeleri İlker Kazan ve Engin Duymaz, Başkan Hürriyet’e geçtiğimiz haftalarda Belediye Şirketine ataması yapılan 65 Yaşındaki Nihat Değer’i sordu. Değer’in uzmanlık alanlarını soran meclis üyeleri aynı zamanda Nihat Değer’in oğluna ait olan Etüt Merkezi’ne, Hürriyet’in eşi Murat Hürriyet’in de ortak olduğunu iddialarını sordu. Bir diğer önergede ise Yüzyılın en büyük deniz Faciası olarak adlandırılan Üsküdar Deniz Faciasında hayatını kaybeden vatandaşlar için anıt yapılması istendi.

BİLDİĞİNİZ KUYRUKLU İFTİRA”

Nihat Değer ve ortaklık sorusuna yanıt veren Hürriyet, “ Bu cümleyi kurmak istemezdim ama bu bildiğiniz kuyruklu iftira. Benim çocuğum basını takip ediyor. Biz küçük bütçeler ile geçiniyoruz. Benim eşim yıllardır işçi servisi ile işe gider ve gelir. Benim eşim fabrikada emeği ile çalışır. Kimsenin parasına göz dikmedi ve dikmez de. Ailem konusunda hassasım eleştiriyi kaldırım ama aileme girmeyin. Benim eşim aslında atanamayan öğretmen. Bir dönem okul açma planı oldu ama bütçemizi aştı. Ben zengin başkan değilim. Benim evim bile kayınpederime ait” dedi.

REKLAM FİRMASINA 5 AYDA 75 BİN LİRA ÖDEME

MHP Meclis Üyesi İlker Kazan, Marduk Dijital ve Reklamcılık adlı firmaya belediye tarafından 5 aylık süre için 75 bin liralık ödeme yapıldığını söyledi. Kazan yaptığı konuşmada, “İzmit Belediyesi geçtiğimiz yıl Marduk Dijital ve Reklamcılık adlı firma ile 5 aylık süre için 75 bin liralık bir sözleşme imzalamış mıdır? İmzaladı ise sözleşmeyi neden imzalamıştır? Bu firma ile başka sözleşmelerde imzalanmış mıdır? 5 ay bitiminde bu sözleşme yenilenmiş midir? Bu firma kime aittir ve ne iş yapar, referansı kimdir? Emrinizde çalışan onlarca basın yayın ve halkla ilişkiler personeli varken bu firmadan ne gibi bir hizmet alınmıştır, neden böyle bir işe gerek duyulmuştur? Bu firmaya neyin reklamını yaptırdınız? İzmit Halkı pek çok sıkıntı içinde yaşarken, çocuklar eğitim için tablet bulamazken, esnaf iflas noktasındayken Marduk Ajansa 75 bin lira öderken vicdanınız sızladı mı?” diye sordu.

DIŞARDAN ALIMLARI AZALTIYORUZ”

Reklam iddiasına cevap veren Hürriyet, “Sorudan ziyade direk darağacına asmışsınız. Tabi birçok şirket ile anlaşma var. Kocaeli’de birçok belediyede olduğu gibi firmalar ile anlaşmalar var. Biz basın yayını yeni yeni güçlendirdik. Geçmiş dönemlerde belediyenin birçok tanıtımı dışardan hizmet ile çözülüyordu. Şimdi basın yayınımızı güçlendirdik, istihdamı arttırdık. Artık dışardan alımımızı azaltıyoruz. Birçok sözleşmeyi bu nedenle yenilemedik. Bunun detaylarını daha sonra bildiririm” şeklinde konuştu.

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7184446/hurriyetin-istedigi-olana-kadar-komisyon-secimleri-olmayacak