Derinceliler Filistin için  tek yürek oldu

İsrail'in Doğu Kudüs ve Gazze'de devam eden saldırıları ülkemizin dört bir noktasında olduğu gibi Derince’de düzenlenen gösterilerle protesto ediliyor. Derince Kent Meydanı’nda düzenlenen son etkinliği ilçedeki sivil toplum kuruluşları organize etti. İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, Kocaeli Diyanet Gençlik, Anadolu Gençlik Derneği, Diyanet Sen, DİMMED, Eğitim Bir Sen, Eğitime Destek Platformu ve İlim Yayma Cemiyeti’nin birlikte düzenlediği “Kudüs İslam’ındır” konulu basın açıklamasına ilçe protokolü ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

MEYDANDA TOPLANDILAR

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, AKP Derince İlçe Başkanı Koray Merdan, Derince İlçe Müftüsü Mecit Amil, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, STK başkan ve yöneticileri ile vatandaşların katıldığı basın açıklaması Kent Meydanı’nda gerçekleşti. Derince Merkez Camii İmam Hatibi İbrahim Demiröz'ün Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmasını İHH Derince Temsilcisi Furkan Güngör yaptı. 

“KUDÜS SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

Güngör, “İşgalci bir çete olan katil İsrail’in bölgeye yerleşmesi tam bir insanlık suçudur. Terör devleti İsrail’in saldırılarında 61'i çocuk, 36'sı kadın 212 şehidimiz ve binlerce yaralımız olmuştur. Gelen haberlere göre İsrail nüfusunun yüzde 70’i bu saldırılardan sonra sığınaklara inmiştir. Bizler inanıyoruz ki demir kubbenin sahipleri gök kubbenin sahibine ve onun yolundan gidenlere mutlaka yenilecektir. Hem İsrail çetesi hem de onu destekleyen kukla güçler bilmelidir ki Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs İslam ümmetinin onurudur, şerefidir” dedi. 

“SAVAŞ VE İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR”

Ardından Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, “İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’ya ve bölgedeki Müslümanlara saldırarak İslam dünyasını hedef alan İsrail yönetiminin bu tutumunu en güçlü şekilde kınıyoruz. Sivilleri hedef alan, savaş ve insanlık suçu işleyen İsrail’in saldırıları yalnızca Müslümanlara değil, aslında bütün insanlığa karşı yapılmaktadır. Devlet terörü işleyerek, insanlık tarihine geçecek bir utanca imza atan İsrail’in alçak saldırılarında yaşamını yitiren mazlum Filistinli kardeşlerimize ise Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

“MAZLUMUN TARAFINDAYIZ”

AKP Milletvekili Cemil Yaman, “Biz mazlumun tarafındayız. Bugün Siyonist İsrail devletinin karşısında 84 milyon tarafız. Yeryüzü Müslümanları eğer bir olsalardı bugün İsrail diye bir devlet olmazdı. Bizler birbirimizi sevmek zorundayız. Siyasi düşüncemiz, doğduğumuz yer ne olursa olsun. İnanıyorum ki Müslümanları Kudüs, Mescid-i Aksa birleştirecektir. Ayasofya hayalimizdi ve ibadete açıldı. Yakındır Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne kavuşması” dedi. Filistin’e destek amacıyla düzenlenen program Derince İlçe Müftüsü Mecit Amil’in yaptırdığı dua ile sona erdi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7193407/derinceliler-filistin-icin-tek-yurek-oldu