Memleket Partisi Kocaeli il başkanını arıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin 4 Eylül 2020 tarihinde Sivas’tan başlattığı ‘Memleket Hareketi’ partileşme sürecini geçtiğimiz günlerde tamamladı. 2018 Genel Seçimleri’nde CHP’den Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen İnce, seçimlerin kaybedilmesinin ardından parti içi muhalefette etkin rol oynadı. İnce, 8 Aralık 2020’de sosyal medya hesabından parti kuracağını açıkladı.

MYK’DA KOCAELİ’DEN KİMSE YOK

17 Mayıs’ta İçişleri Bakanlığı’na verilen dilekçenin ardından resmen kurulan Memleket Partisi’nde Merkez Yönetim Kurulu (MYK) belirlendi. İnce’nin parti içi muhalefet yaptığı dönemde Kocaeli’den ciddi destek almasına karşın MYK’da Kocaeli’den kimse olmaması dikkat çekti. Nisan ayında CHP Kocaeli’den aralarında eski İl Gençlik ve Kadın Kolları başkanlarının da bulunduğu 39 kişi ortak bildiri ile CHP’den ayrılarak Memleket Hareketi’ne katılacaklarını açıklamış, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı ise söz konusu ayrılık ile ilgili olarak, “39 kişinin verdiği karara karışamayız; yolları açık olsun” ifadelerinde bulunmuştu.

İL BAŞKANI ARANIYOR

Edinilen bilgilere göre Memleket Partisi’nin bir an önce teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayıp olası bir erken seçime girmeyi hedeflendikleri öğrenildi. Bu kapsamda çalışmaları hızlandıran parti, Kocaeli’de il başkanı arayışı içinde olduğu, birçok isimle görüşülmesinin ardından henüz sonuç alınamadığı belirtilirken bazı gazetelerde il başkanının Tevfik Oğuz olduğu iddiaları ise yalanlandı. Memleket Partisi Kocaeli, il başkanını belirlemesinin ardından il binasını tutacağı, partileşme çalışmaları il başkanının belirlenmesinin ardından hızlandırılacağı öğrenildi.

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7196789/memleket-partisi-kocaeli-il-baskanini-ariyor