Körfez’de 126 yerli balıktan 12 çeşit kaldı

Marmara Denizi’nde aylardır görülen deniz salyası (müsilaj) tehlikesi giderek büyüyor. Beyaz bir tabaka halinde denizin üstünü kaplayan balıkçıların ‘salya’ olarak isimlendirdikleri ‘müsilaj’, İstanbul, Yalova, İzmit Körfezi, Çanakkale, Balıkesir kıyılarından sonra Karamürsel ilçesi kıyılarına da vurdu. Balık Adası ve çevresi, deniz salyaları nedeniyle kahverengi tabakaya bürünerek çölü anımsatan, kirlilikten kayık ve sandallar adeta karaya oturmuş görüntüsü verdi. Karamürsel Çevre ve Kültür Derneği (KARÇEV) Başkanı Ahmet Akgüner konuyla ilgili açıklama yaptı.

“70’Lİ YILLARDAN GELEN BİR OLAY”

Akgüner, “Karamürsel’de doğdum, onu için çok iyi bilirim sahilini. Kocaeli’deki nüfusun evsel atıkları pompalamadığı sürece bu arıtmaların da sağlıklı ve tam kapasite ile çalışmadığı için ortaya çıkan sonuç bu. Bu olay 1970’li yıllardan bu yana gelen bir olay. Atıklar denizin dibinde birikiyor, denizin dip akıntılarıyla tekrar yüzeye çıkıyor. Körfez’in eko sistemi çöküyor. Körfez’de 126 balık çeşidinden bugün 12 balık çeşidi görünüyor. Önlenmesi için tek çözüm halkın bu konuda bilinçli talebini gündeme getirmesi ile anında bu olay düzeltilebilir” dedi.

“DOĞANIN BİR UYARISI”

Akgüner, “Halkımızın bu eko sistemin kötüye gidişinin farkına varması anlaması ve öğrenmesi gerekiyor. Öğrendikten sonra umuyorum ki yerel yönetimlerde ve merkezi hükümetlerde dile getireceklerini düşünüyorum. Marmara Denizi’nde ortaya çıkan deniz salyalarının doğanın bir uyarısı olduğunu söyleyen KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, salyalara karşı mutlaka Marmara’nın çevresinde tamamen ileri arıtma yapmak gerektiğini hatırlatarak devamlı Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül ile irtibat halinde olduklarını ve denizden alınan numuneleri kendisine ulaştırdıklarını da belirtti.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7225919/korfezde-126-yerli-baliktan-12-cesit-kaldi