Marmara’da denize girebilecek miyiz? Kocaeli’deki plajların son durumu!

Havaların ısınması ile birlikte yazlıkçılar denizlere akın etmeye başladı. Şimdiden insanlar denize girmeye başladı. Ancak Marmara denizini kabusu haline gelen musilaj ya da halk arasında bilinen ismi ile Deniz Salyası da büyük bir tehdit olarak insanların karşısında. Marmara Körfezi’nin neredeyse her bölgesinde gözüken musilaj, Marmara Denizinde bulunan Tavşancıl, Tübitak Mam, Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Parkı, Bayramoğlu, Lastik İş Tesisileri Yanı, Halıdere, Ulaşlı Halk, Güzelkıyı Sahili, Ereğli Defne, Altınkemer ve Dereköy Sahili Plajlarını tehdit ediyor.

MAVİ BAYRAKLI PLAJDA MUSİLAJ

Derince’nin Harikalar Plajı, Gölcük’ün Değirmendere Sahili ve Karamürsel’in Mavi Bayraklı Altın Kemer Plajlarında şimdiden musilaj gözükmeye başladı. Kocaeli’nin deniz haritasını çıkartan Halk Sağlığı Müdürlüğü, denize girilebilecek ve girilmeyecek yerleri Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüzme Suyu Takip Sistemi’nden paylaştı. Paylaşılan verilerde Kocaeli’de bulunan 24 Plajın 18’inde denize girilebilecek. Ancak Bakanlığın sitesinde yer alan girilebilir plajların bir kısmında deniz salyası gözüküyor.

“ŞİMDİDEN BİR ŞEY SÖYLEYEMEYİZ”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem konu ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, “Bir ilin yüzme alanlarında yüzülüp yüzülemeyeceğini Sağlık İl Müdürlüğü tarafından alınan numunelerin testlerden geçmesi sonrası Bakanlık açıklıyor. 2021 yılında bu veriler henüz açıklanmadı. Her sene bu açıklanır. 3 Parametreden geçer. Üçünde de uygunluk varsa yüzülebilir kararı verilir. Musilaj çok başka bir konu. Marmara’da denize girilip girilmeyeceği ile ilgili bir açıklama yok. Bu konu bilimsel bir konu. Valilik tarafından ve bakanlık tarafından yapılan bir açıklama yok. Bundan girilebilir sonucu çıkarılamaz. Musilaj rüzgar ile birlikte yer değiştiren bir şey aynı zamanda. Şuanda orada var diye sezon sonuna kadar orada olacak diye bir durum yok. Her şey çok yeni. Dün büyükşehir Belediye Başkanlarının katıldığı çalıştayda da bu konu gündeme geldi. Bununla ilgili bir karar alınacak. Şimdiden girilir ya da girilmez diye bir şey söyleyemeyiz” dedi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Yüzme Suyu Takip Sistemine göre Kocaeli’deki Plajların durumu:

KANDIRA

Bağırganlı - İYİ

Seyrek - İYİ

Kefken -  İYİ

Kerpe -  İYİ

Kerpe Miço Kadınlar Plajı -  İYİ

Kumcağız - İYİ

Kovanağzı - İYİ

Cebeci - İYİ

Gemiciler Koyu - İYİ

Babalı - İYİ

Sarısu - İYİ

DİLOVASI

Tavşancıl - İYİ

GEBZE

Tubitak Mam - İYİ

DARICA

Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Parkı Plajı - İYİ

Bayramoğlu - ORTA

Kadınlar - ORTA

Bayramoğlu Ada - ORTA

BAŞİSKELE

Lastik-İş Tesisleri Yanı - ORTA

GÖLCÜK

Halıdere - İYİ

Ulaşlı Halk Plajı - ORTA

KARAMÜRSEL

Güzelkıyı Sahili - İYİ

Ereğli Defne - İYİ

Altınkemer - İYİ

Dereköy Sahili - ORTA

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7266208/marmarada-denize-girebilecek-miyiz-kocaelideki-plajlarin-son-durumu