Uslu’ya saldıran 1 kişi tutuklandı, 3 kişi serbest kaldı!

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın Dilovası Köseler Köyü’nde bulunan çiftliğindeki kaçak yapılar için tahliye işlemi önceki gün başlatıldı. 15 kaçak yapı ve bir kısmının TOKİ arazisine kurulduğu tespit edilen çiftliğin, tahliye kararının kesinleşmesinin ardından sabah saatlerinde bölgeye gelen Dilovası Belediyesi ekipleri, çiftliğin tahliye edilmesi için verilen sürenin sonuna geldiğini çiftlik yetkililerine bildirdi. Daha sonra çiftlikte yapılan incelemelerin ardından tahliye işlemi başlatıldı.

HASTANEYE KALDIRILDI

Tahliye işlemleri devam ederken İhlas Haber Ajansı (İHA) Muhabiri Mustafa Uslu’ya 4 kişi saldırdı. Olayda Mustafa Uslu yaralanırken kamerası ve teçhizatları da hasar gördü. Ambulansla hastaneye kaldırılan Uslu’nun sağlık durumu iyi olduğu belirtilirken jandarma tarafından başlatılan inceleme kapsamında olayı gerçekleştiren 4 kişi gözaltına alındı. Şahıslardan birisinin Türkkan’ın şoförü diğerinin ise akrabası olduğu iddia edilirken Lütfü Türkkan olay ile ilgili, “Ahırların yıkımı sırasında yaşanan talihsiz olaydan sonra muhabir Mustafa Uslu kardeşimi şirketimiz genel müdürü ziyarete gitti. Baba Serdar Uslu ile de ben görüştüm. Yaşadıkları mağduriyetlerin telafisi için yanlarında olacağımı tekrar ettim. Mustafa'nın yanında olmaya devam edeceğim" dedi.

BENİ SADECE DÖVMEDİLER, ÖLDÜRMEK İSTEDİLER”

Tedavisinin ardından açıklama yapan Mustafa Uslu, “Haber için bu bölgede görevlendirildim. Çekim yapmak için drone'umu hazırlıyordum. 4 kişi yanıma geldi ve bir anda bana saldırmaya başladılar. Yere düşmeme rağmen vurmaya devam ettiler. Kanlar içerisinde kaldım. Aralarından iki tanesi malzemelerin başına gitti. Drone ve kameramı kırdılar. "Yediğin dayak yetmedi mi?" diye yakama yapıştılar. Jandarmaları görünce hemen olay yerinden uzaklaştılar. Çiftliğin yan tarafında ben yalnızdım. 4 kişi o yüzden beni seçtiler. Tükkan hastaneye 2 kişi gönderdi. Bunlar size saldıranlar bizim ekibimizden değiller dediler ama beni döven kişilerin çiftliğe geri girdiğini gördüm. Beni sadece dövmediler, öldürmek istediler. Ben öyle olduğunu biliyorum ve davamın sonuna kadar arkasında duracağım” şeklinde konuştu.

KOGACE: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Yaşanan olay ile ilgili tepkiler devam ederken Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) kınama mesajı yayınladı. Mesajda, “Kocaeli Gebze İlçesinde bulunan ve devletin yetkili birimleri tarafından kaçak olduğu belirlenen Kocaeli Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan’a ait çiftlikte, 15 kaçak yapının yıkım işlemini haberleştirmek isteyen meslektaşımız Mustafa Uslu, çiftlik çalışanları olduğu ileri sürülen 4 kişinin saldırısına uğramış ve darp edilmiştir. Ayrıca mesleğini icra ederken kullanmış oldukları cihazlar da zarar görmüştür. Sadece kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla görevini yapan meslektaşımıza yönelik olarak yapılan bu saldırıyı şiddetle kınadığımızı belirtirken, kendisine saldıran kişilerin en kısa sürede tespit edilerek haklarında gerekli adli işlemlerin başlatılmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

BU BARBARLIĞI KINIYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun "Görevi başında saldırıya uğrayan ve ağır şekilde darp edilen İHA Muhabiri Mustafa Uslu'ya şifalar diliyorum. Bu barbarlığı kınıyoruz." ifadelerini kullanırken Kocaeli Valisi Seddar Yavuz sosyal medya hesabından “Ekmeğinin peşinde olan bir muhabire yapılan saldırı hepimizi derinden üzdü. Menfur saldırıyı gerçekleştirenler derhal gözaltına alınmış ve adli makamlar tarafından soruşturma başlatılmıştır. Geçmiş olsun. Acil şifalar diliyorum” şeklinde paylaşımda bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise saldırıyı kınarken birçok STK ve parti temsilcisi de yaşanan olayı kınadı. Bir diğer yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uslu’yu evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

1 TUTUKLU, 3 ADLİ KONTROL

Bir diğer yandan şahısların avukatlığını İYİ Parti Gebze İlçe Başkanı Burak Uluköylü’nün yaptığı öğrenilirken Gebze Adliyesi’ne sevk edilen şahıslardan 3’ü 90 adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 1 kişi ise tutuklandı.

- Kocaeli Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7330736/usluya-saldiran-1-kisi-tutuklandi-3-kisi-serbest-kaldi