Kocaeli Barosu genel kurulunda genç avukatlar tartışmaları

Kocaeli Barosu 36’ncı Olağan Genel Kurulu bugün Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım toplantı salonunda gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Bahar Gültekin Candemir’in tek aday olduğu genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başladı. Genel kurula Başkan Bahar Gültekin Candemir’in yanı sıra yönetim kurulu üyeleri, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri Necmi Özen, eski Baro Başkanları Sertif Gökçe ve Fahri Örengül, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda avukat katıldı.

“HAKSIZLIKLARIN KARŞISINDA YER ALDIK”

Genel kurulun divan başkanlığını Mehmet Cumhur Arıkan yaparken divan katipliklerini ise Buse Baş, Ali Murat Bitik, Engin Kolat yaptı. Mevcut Başkan Bahar Gültekin Candemir adaylığıyla ilgili yaptığı konuşmada, “Görev süremiz boyunca şeffaf, katılımcı ve dayanışmaya önem veren bir anlayışla meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm üretebilmek, baromuzun kurumsal yapısını daha da güçlü hale getirebilmek için çalıştık. Her zaman ve her ortamda hukuk devletini, hukukun üstünlüğünü, bağımsız ve tarafsız yargıyı savunduk. Yargıya yapılan müdahalelere, kimden geldiğine ya da kime yöneldiğine bakmaksızın tüm hak ihlallerinin tepkimizi gösterdik, haksızlıkların ve hukuksuzlukların karşısında yer aldık” dedi.

“SESİ KISILMAYA KARŞI DURDUK”

TBB’yi eleştiren Candemir, “Hukuk devletinin olmazsa olmaz koşulunun özgür ve özerk barolara mensup bağımsız savunma olduğunu; savunması kısıtlanmış, baskı altına alınmış ve görevini ifa edemez hale getirilmiş bir yargı sürecinin hukuka uygunluğundan ve bu haldeki yargının bağımsızlığından söz edilemeyeceğini yüksek sesle dile getirdik. Bu doğrultuda ne yazıktır ki çatı kurumumuz olan TBB’ye rağmen çoklu baro ve baroların seçim sistemlerinin değiştirilmesine yönelik avukatlık kanunu değişikliğine tepkimizi göstererek kararlı bir mücadele verdik. Meslek kuruluşlarımızın işlevsizleştirilmesine, sesi kısılmış, cübbesi düğmeli topluluklar haline getirilmesine karşı durduk” ifadelerinde bulundu.

“MESLEKTAŞLARIMIZIN YANINDA DURDUK”

Meslektaşlarının yanında durduklarını belirten Candemir, “Mesleğimizin faaliyet alanına yönelik müdahaleleri önlemek amacıyla hasar firmaları ve arzuhalcilerle ilgili suç duyurularında bulunduk ve internet ortamında yaptıkları hukuka aykırı uygulamalara ilişkin erişim yasağı kararları aldık. Avukatlık mesleğinin bağımsızlığını ve saygınlığını zedelemeye yönelik tutum ve müdahalelere izin vermedik. Meslektaşlarımızın görevleri sebebiyle uğradıkları haksız saldırılarda meslektaşlarımızın yanında olduk. Mesleğimizi ve meslektaşlarımızın haklarını koruyabilmek amacıyla kurulan “Avukat Hakları Merkezi”nin yapısını değiştirerek daha etkin çalışma olanağına kavuşturduk” dedi.

ÇALIŞMALARI ANLATTI

Çalışmaları anlatan Candemir, “Mesleğe yeni adım atan ve bu nedenle çeşitli sıkıntılar yaşayan genç meslektaşlarımızın sorunlarına eğilmek önceliğimiz oldu. CMK yönergesini değiştirerek genç meslektaşlarımıza pozitif ayrımcılık uygulanmasını sağladık. Adli Yardım görevlendirilmelerinde de adil görev dağılımı sağlamak suretiyle genç meslektaşlarımızın mağdur olmalarına izin vermedik. Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliği’nin Kocaeli Barosu tarafından uygulanmasına ilişkin yöntem ve ilkelerin düzenlendiği Kocaeli Barosu Adli Yardım Yönergesi düzenleyerek Adli Yardım hizmetlerini daha disiplinel hale getirdik. Meslektaşlarımıza Adli Yardım görevlendirmelerinden dolayı birikmiş vekalet ücreti borçlarımızı tamamını Türkiye Barolar Birliği’nden temin edilen ek ödenekler ile ödedik.  ‘Kocaeli Barosu Genç Büro’ uygulamasını hayata geçirerek mesleğe başlayan ancak büro açma imkanı bulamayan meslektaşlarımızın cüz’i bir katkı payı karşılığında avukatlık faaliyetlerini yürütebilecekleri çalışma ofislerinin bulunduğu bir hizmet binasını kullanıma açtık. Baro Akademiyi kurarak meslek içi ve staj eğitiminde nitelikli eğitim vermeye çalıştık. Stajyer avukatlarımıza uygulama ağırlıklı staj eğitimi verdik. Adalet Bakanlığından uzun uğraşlar sonucunda ‘Bilirkişilik Temel Eğitim’ yetkisini aldık” ifadelerinde bulundu.

“DUYARLI DAVRANDIK”

Pandemi sürecini de anlatan Candemir, “Avukatlık Kanunundaki görev ve sorumluluklarımıza uygun bir şekilde toplumsal olaylara bir hukuk kurumu perspektifi ile yaklaşarak ülkemizde meydana gelen, kadına karşı şiddet, çocuk istismarı, çevre katliamı ve hayvanlara karşı fena muamele olaylarına yani tüm hak ihlallerine karşı duyarlı davrandık. Kocaeli Barosu olarak can dostlarımız için yaptırdığımız mama kaplarını Belediyelerle işbirliği sağlanarak şehrimizin belirli noktalarına yerleştirdik. Mesleğimizin ekonomik ve sosyal güvencesizliğini en üst seviyede hissettiğimiz Pandemi döneminde bir banka ile yapmış olduğumuz anlaşma neticesi almış olduğumuz promosyon bedelinden yarattığımız kaynak ile ihtiyaç duyan meslektaşlarımıza bir nebze destek olabilmek için faizsiz geri ödemeli maddi yardımda bulunduk” dedi.

“BEN SORUMLUYUM”

Candemir son olarak, “Avukatlık kanunu gereğince iki yıllık olan ancak dava konusu edilen hukuka aykırı genelgelerle 4 kez yapılması engellenen Kocaeli Barosu Genel Kurullarımız sebebiyle 2 yıl 7 aya uzayan görev süremizin sonuna geldik. Gerek avukatlık yasasının değiştirilmesine yönelik çalışmalar gerekse pandemi süreci hedeflediğimiz pek çok projeyi hayata geçirmemize engel oldu. Yapılan çalışmalarda mevcut aksaklık ya da eksiklikler varsa bu durumdan ben sorumluyum. Bu çalışmalarımızda bir başarı varsa Yönetim Kurulumuza, Baromuzun Kurul, Merkez ve Komisyonlarında özveriyle çalışan meslektaşlarımıza ve fedakâr, çalışkan Baro emekçilerimize aittir” ifadelerinde bulundu.

ÜYE AİDATLARI ARTTIRILDI

Gülhanım Kara tarafından baronun mali tablosu okundu. 2018 yılı gider 237 bin 219 TL, gelir 477 bin 9 TL olarak duyuruldu. 2019 yılı gider 1 milyon 4 bin 874 TL, gelir ise 1 milyon 4 bin 793 olarak, 2020 yılı gider 1 milyon 238 bin 962, gelir ise 1 milyon 126 bin 216 TL olarak açıklandı. 2021 yılı gider 1 milyon 238 bin 962 TL, gelir ise 1 milyon 126 bin 216 TL olarak duyuruldu. Baro yönetim kurulu üyeler tarafından oy birliği ile ibra edildi. Genel kurulda alınan karar ile gelecek yıl bütçe tasarısı da oy birliği ile kabul edildi. Buna göre baronun 1 yıllık geliri 1 milyon 380 bin olarak tahmin edilirken gideri ise 783 bin lira olarak belirlendi. 2022-2023 için ise gelir 1 milyon 493 bin olarak tahmin edilirken gider 861 bin lira olarak belirlendi. Genel kurulda alınan kararla Kocaeli Barosu 2022 yılı üye aidatları 450 liradan 550 liraya çıkarıldı. Girişi ücretleri 800 lira olurken, nakil ücreti ise bin liraya çıkarıldı. Alınan karar üyelerin oy birliği ile kabul edildi.

ADAY OLMADILAR

2018 yılının Ekim ayında başkan seçilen Bahar Gültekin Candemir’in listesini delerek yönetime seçilen üç isim bu dönemde aday olmadı. 2 yılı aşkın süredir Candemir’in yönetiminde olan üç önemli avukat bu dönem olmayacak. Hatırlanacağı üzere aynı zamanda CHP İzmit İlçe Sekreteri Veli Beyaztaş, MHP’den Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olan Özhan Kurt ile Selman Saray listeyi delip yönetim kuruluna girmişti. Bu üç isim bu dönemki seçimlerde aday olmadı.

YÖNETİME ADAYLAR

‘Öteki Adaylar’ ismiyle bir araya gelen Talip Kavak, Selda İlgöz ve Hüseyin Akbaş, mevcut yönetimde olan avukatlardan Mehmet Gül, Muhsin Emrah Toker, Birol Özyürek, Fatih Üstünay, Kamuran Yıldırım, Mustafa Berk Uluç ile ArzuTürkkalEnç, Erhan Türkan, Nuriye Yılmaz ve Özden Sönmez Dobur yönetime aday başvurusunda bulundu. Tek aday olan mevcut Başkan Bahar Gültekin Candemir, “Görev süremiz içerisinde dayanışma, sevgi ve inançla meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm üretebilmek, Baromuzun kurumsal yapısını daha da güçlü hale getirebilmek için çalıştık. Mali hesaplarımız da dahil olmak üzere tüm çalışmalarımızı siz meslektaşlarımıza duyurmayı şeffaflık anlayışımızın bir gereği saydık” dedi.

“ÇABA GÖSTERDİK”

Candemir, “Bu iki yılı aşan süreçte bir yanda Sosyal Devlet’in önemini iliklerimize kadar hissettiğimiz Pandemi süreciyle diğer yanda ise Cumhuriyetin ve Yargının vazgeçilmez kurumları olan Barolarımızın yapılarının değiştirilmesine yönelik baskın yasa değişikliği çalışmaları ile karşı karşıya kaldık.  Vatandaşlarımızın savunma hakkı ve bu hakkın tek temsilcisi biz avukatların güvencesi olan barolarımızın bölünmesine, bağımsız ve tarafsızlığının ortadan kaldırılması suretiyle yargı bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürülmesine karşı çaba gösterdik” ifadelerinde bulundu.

“YILMADAN MÜCADELE KARARLILIĞIMIZI YİNELİYORUM”

Bir dönem daha görev talep ettiğini belirten Candemir, “Kutsallığını temsil ettiği üstün değerlerden alan, yargının kurucu ve zorunlu unsuru savunmayı temsil eden mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek için  teminatı olduğumuz demokratik hukuk devletinin varlığı ve tüm mekanizmaları ile hayata geçirilmesi için hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, insan hakları için,  umutla ve yılmadan mücadele kararlığımızı yineliyor; hak savunucuları olan siz meslektaşlarımızdan, mesleğimize, baromuza ve ülkemize hizmet etmek için bir dönem daha görev talep ediyorum” dedi.

“DAHA İLERİ GÖTÜRÜLMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIM”

‘Öteki Adaylar’ oluşumundan Avukat Selda İlgöz yaptığı konuşmada, “Bu konuşmamı Müzeyyen Boylu nezdinde tüm kadınlara adıyorum. İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğunu belirtip tüm kadınların bu sözleşmeyi takip etmesini belirtiyorum. Bizim mesleğimiz bütün halk mücadelelerinde yer alması gereken bir kurumdur. Yetkimizi kullandığımız için bölmeye çalışanlara bu genel kurulun ses verdiğini, onlara utanç kaynağı olacağını düşünüyorum. Benim bir baro hayalim var. Ben daha özneyle yanyana olan bir baro hayal ediyorum. Sorun kiminse baro o sorunu çözecek kişinin yanında olmalıdır diye düşünüyorum. Daha ileri götürülmesi için çalışacağımı taahhüt ediyorum. Genç meslektaşlarımızın sorunları var. Hukuk fakülteleri çok fazla mezun verdi. Avukatların onurunu koruyacak bir meslek yaşantısı sürdürmek dileğiyle” dedi.

“GENÇLER ARTIK BAROYU YANINDA İSTEMİYOR”

Avukat Cihan Eroğlu, “Bir meslek arkadaşımız saldırıya uğradı. ‘Avukat olarak abdestiniz var mı’ diye söylendi. Saldırıya uğrayan kişi genç bir meslektaşımızdı. Genç avukatlar neden bu çalışmanın içerisine girmedi? Neden gündeme getirilmedi? İcra memuru tarafından ayaklar altına alınmışken ben baroyu görmedim. Gençler artık baroyu yanında istemiyor. Sanık müdafi olarak baro avukatı gördü. Baro etik komisyonu kurulsun, bu hususlar değerlendirilsin. Kocaeli Barosu birlik ve beraberliğini sağlayabilmesi için en fazla iki dönemi daha var sonra tutamayız” dedi.

“MÜLAKAT YOKSA NEYE GÖRE ELENDİ?”

“Gençler yanında olan baro istiyor” diyen Eroğlu, “Baroya avukat alımıyla ilgili alınan arkadaşların kriter, değerleri vs. değil. Baromuza kayıtlı genç avukatlar yüzde 49’unu oluşturuyor. Genç avukatların sömürü, oy olarak görülmesi. Bir genç meslektaşım bana gelerek nerede çalıştığını, nerede oturulduğu sorusu sorulduğunu iki gün sonra da elendiğini belirtti. Mülakat yoksa neye göre elendi? Elendiği söyleniyorsa burada bir sınav olması gerekir. Gençler yanında olan baro istiyor. Genç avukatlarla ilgili yok yere seçime gidiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“MÜSAADE ETMEM”

Başkan Candemir ise iddialar ile ilgili, “İcra memurunun yaptığına karşı Kocaeli Barosu davaya katılma talebinde bulundu. Hukuk müşavirimiz takip etti. Farklı şeyler yapılabilir miydi? Ulaşır olmak çok kıymetlidir. Farklı şeyler varsa iletiniz. Hiçbir zaman gençler dahil hiçbir meslektaşımı oy deposu olarak göremem, müsaade de etmem. Bir seçim yapılması doğrudur, siz hesap sormak biz de hesap vermek zorundayız. İki tane genç meslektaşımızı torpille işe alım konusunda tüm kamuoyuna yayınlamak hassasiyet göstergesi midir? Biz bu görevi onur ve şerefimizle yapıyoruz. Aksini düşünen varsa büyük üzüntü duyarım çünkü geriye kalacak olan sadece şerefimiz” dedi.

“NEDEN YÖNETİME BİAT ETMEK ZORUNDAYIM”

Öteki Adaylar oluşumundan Avukat Hüseyin Akbaş, “Genç meslektaşlarımızın sorunlarını gündemde tutmak istedik. Baro çalışmalarında onların sesi olacağımızı, onların taleplerini, sıkıntılarını daha yüksek sesle yönetimde sesi olacağımızı vaat ettik ve bunu yapmak istiyoruz” dedi. Avukat Murat Akça, “Bu seçimlerde 2 binden fazla eleştirisi olan meslektaşlarımızın kendi özgür iradeleriyle aday olmaları engelleniyor, 2 bin üyenin olduğu bir yerde bugün 13-14 tane aday çıkıyor. Adaylar nasıl çıkıyor? Bilmem ne kafelerde listeler oluşturulmaya başlanıyor” dedi.

“DELEGE GEREKENİ YAPACAK”

Eleştirilerine devam eden Akça, “Yönetim kurulu kendi kendine karar veriyor, yiyorlar içiyorlar afiyet olsun. Ben kimseye biat etmem, oy vereceksiniz diye yalvarmam. Ben kendi ismimi yazmaktan çekiniyorum. A,B,C siyasi görüşün olacak. Neden aday olmak için yönetime biat etmek zorundayım? Metin Bey bizim anamızı ağlatırken Bahar Abla bütün gücünü sarf ediyor. Delege gerekeni yapacak. İcra mahkemeleri taşınıyor. Bunları hiç konuşmuyoruz. Herkesin aday olabileceği, şeffaf şekilde çalışma yapmanızı önemle rica ediyorum” dedi. Akça’nın sözlerine Avukat Mehmet Gül adayları zan altında bırakıyorsun diyerek tepki gösterildi.

“GENÇLER ÖZGÜR BİR TAZİYE MESAJI BİLE YAYINLAYAMIYOR”

Genç Avukatlar Meclis Başkanı Avukat Ünal Utku Toksöz, “Baromuzun kaç tane avukat alacağının belli olmadığı sürede avukat alması eleştirilir. Genç meclis başkanı olarak biz halen sahadayız, durumun farkındayız. Hakkıyla duyuru yapılsaydı, çok daha fazla aday olurdu. Kocaeli Barosu Genç Avukatlar Meclisi bağımsız bir yer değil. Aynı zamanda şahsi dilek ve temennilerimi yayınlayabileceğim bir yer de değildir. Genç meclisin kararları tamamen genç meclisin tasarrufunda da değildir. Bize eleştiri yaparken genç avukatlar özgürce bir taziye mesajı bile yayınlayamıyorken bu eleştiriler hakkaniyetli olmayacaktır. Genç avukatların yönetime katılacağı bir illüzyondan ibaret” dedi.

“EN TEMEL SORUN AVUKATIN AVUKATI SÖMÜRMESİ”

Avukatları da eleştiren Toksöz, “Staj yeri ve işyeri bulamayan meslektaşların geleceği sizleri endişelendirmiyor mu? Ücret verilmeyen stajyerlerin durumu sizi sızlatmıyor mu? Avukatlar ne güzel çoğaldı, ucuz iş gücü oldu diye sevinen meslektaşlar da var maalesef. Hali yerinde olan meslektaşların mesai ücreti ödememesi, yıllık izin kullandırtmaması, haklarını vermemesini biliyoruz. Mesleğin en temel sorunu avukatın avukatı sömürmesi. Her meslektaş kendine düşeni yapmayan savunma asla omuz omuza olmayacak. Bizi kanunların bölmesine gerek yok biz zaten paramparça durumdayız” ifadelerinde bulundu.

“ONLARIN İRADESİ BİZİM İRADEMİZDİR”

Öteki Adaylar oluşumundan Avukat Talip Kavak, “Her ortamda avukatlar çaresizliği yaşıyor. Gençler daha çok yaşıyor. Gecenin bir yarısında CMK’da gitmek zorundalar. Gençlerin sorunları çok büyük. Biz gençlere fırsat tanımak istedik. Oy deposu değiller, zaten çok kişiyi tanımıyorlar. Geçim dertleri kolay değil. Bizim onların adına konuşma hakkımız yok, onlara yer verme, ses verme hakkımız var. Yönetim kurulunu genç mecliste toplayacağız. Onların iradesi yansımıyorsa buradan vaadimizdir, onların iradesi bizim irademizdir. Biz, şu eleştiriye katılmıyoruz: birilerinin desteğiyle filan çıkmaksızın, herkesten fikir alarak çıkmaya çalıştık.

“BİR GENCİ FIRÇALAMAK DOĞRU DEĞİL”

“Yönetim kurulunun konuşma hakkı bile yok” diyen Kavak, “Bir şeyleri değiştirmek zorundayız. Komisyonlarla çalışılmıyor, kimse gelmiyor. Atölyeler kurun. Murat Bey’in söylediği doğrudur. Küçümseyeceklerse ötekiyiz. Hiç de küçümseyecek yanımız yok. Mübaşir çıkın deyince çıkıyoruz, neden çıkıyoruz? Baroda bir şeyler yapmak adına yırtınırken ne olur yüreklendirin. Biz gelmeseydik 10 kişi aday olacaktı; seçim olmayacaktı. Giren kazanacaktı. Keşke bizim dışımızda da birileri çıksaydı. Geçen seçimlerde 1 kadın aday girebildi. Kadın başkanın olduğu yerde hiç yakışmadı. Yönetim kurulunun konuşma hakkı bile yok. Gençler hukukun tadını bilmiyor. Biz biraz tattık, bu yüzden özlem duyuyoruz. Adliye sarayının içine girdiğimizde hukuk görmüyorsak karnımız duymuyor. Onların derdi başka oldu; biz onlara bu tadı da vermek zorundayız. Bir genci başka şeylerden eleştiri yapıyor diye fırçalamak, hemen susturmak doğru değil. Bırakın azıcık eleştiri yapsın insanlar” dedi.

“İLK ÖNERENLERDEN BİRİ BENİM”

Geçmiş Dönem Baro Başkanı Avukat Tamer Solakoğlu, “Eleştiriler yapılabilir. Baro başkanımız ve yönetimi de hata yapmış olabilir. Ama hatanın kısıtlı yapılıp yapılmadığına bakmak lazım. Hakarete varan ifadelerden kaçınmak gerekiyor. Bu işi yapan arkadaşlarımızın ailelerinden ödün veriyor. Liste konusunu ilk önerenlerden bir benim. Ben kimlerle yola çıkacağıma karar vermek istiyorum dedi. Avukatlık kanunu da çarşaf liste vardır. Benim listemden sadece 3 kişi girebilmişti. Biz iş mi yapamadık. Gayet güzel çalıştık. Bu liste işini fazla abartmaya gerek yok” dedi.

“GENÇ AVUKATLAR ÇÖZÜM OLARAK NE SUNDU?”

“Eleştirilerinizin biraz kırıcı oluyor” diyen Solakoğlu, “Barolar birliği delegeliği önemli bir görev ama her zaman bir şey yapamaz. Delegeler oylarını verir. Metin Feyzioğlu’na oy vermedim, kazanmaması için uğraştım. Makamına saygı gösterdik. Kocaeli Barosu olarak kendisini ibra etmedik. Delegenin görevini bilmek gerekiyor, bilmeden eleştirmemek gerek. Genç Avukatlar meclisinin kurulmasındaki amaç meslekteki eski avukatların göremedikleri sorunları ortaya koyup çözüm ortaya koymalarıdır. Genç avukatlar çözüm olarak ne sunmuştur? Sorunları hepimiz biliyoruz. Eleştirilerinizin biraz kırıcı oluyor. Birbirimizin yüzüne bakıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Yarın gerçekleştirilecek olan 2 bin 179 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu seçimde 10 asil ve 10 yedek yönetim kurulu üyesi, 5 asil ve 5 yedek disiplin kurulu üyesi, 3 asil ve 3 yedek denetleme kurulu üyesi ile 3 asil ve 3 yedek Türkiye Barolar Birliği delegesi seçilecek.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7403501/kocaeli-barosu-genel-kurulunda-genc-avukatlar-tartismalari