1 kişinin öldüğü 10 kişinin yaralandığı tanker yangını yeniden incelenecek!

Edinilen bilgi ve iddialara göre 29 Nisan 2017 tarihinde İzmit Körfezi Tütünçiftlik açıklarında Suat İ.’nin kaptanı olduğu ‘Serdar-2’ isimli servis botu LPG tankerine yanaşırken yanmaya başlaması sonucu yangın tankere sıçramış; tankerdeki yangın kontrol altına alınırken botta bulunan mürettebat denize atlayarak kurtulmaya çalışmıştı. Botta bulunan gündelik işçi olarak çalışan Nail Demirci’nin hayatını kaybettiği 10 kişinin ise yaralandığı facianın Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir önceki duruşmasında Cumhuriyet Savcısı mütalaa vermişti.

SAVCI MÜTALAA VERDİ

Mütalaada botun kaptanı Suat İ.’nin ise asli kusurlu olduğu belirtilirken,  savcı, sanıkların dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranışları ile bir kişinin ölümüne ve on kişinin yaralanmasına neden olarak botun kaptanı Suat İ., şirket yetkilisi Kemal H., Erdinç G. ve Cihat T.’ye taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep ederken; HABAŞA.Ş.’ye ait LPG tankerinin kaptanları Murat P., Yavuz P. ve Akın A.Ş.’nin yetkilisi Yüksel H.’nın beraatını talep etti.

“OLAYIN SORUMLUSU HABAŞ

Bugün 14’üncü celsesi görülen duruşmada tutuksuz yargılanan mağdur sanık Suat İ. ve avukatlar katılım gösterdi. Suat İ. yaptığı savunmada eski savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, “Yüzde 65 yanığım olmuştur. İki yıl tedavi gördüm. Sağlığım gitti. Olayın sorumlusu HABAŞ’tır ancak HABAŞ yetkilileri hakkında bilirkişi kusur raporu vermemişlerdir. Soruşturma aşamasında deliller de karartılmıştır. İstanbul’dan alınan raporlar gerçeği yansıtmamaktadır. Yerel bilirkişiler seçilerek yeniden rapor aldırılmasını talep ederim” dedi.

YENİDEN İNCELENECEK

Suat İ.’nin avukatı da gaz boşaltım olayından bilirkişiler tarafından bahsedilmediğini belirterek yeniden rapor alınmasını talep etti. Davaya katılan avukatlar da aynı görüşte bulunurken Murat, Erdinç ve Yavuz avukatı ise bu talebin reddini talep etti. Mahkeme heyeti iş sağlığı ve güvenliği alanında uzman 3 isim seçerek yeniden rapor düzenlenmesine hükmetti. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7414741/1-kisinin-oldugu-10-kisinin-yaralandigi-tanker-yangini-yeniden-incelenecek