Gergerlioğlu: İktidar çöküşünü gidermek için iç çatışmaya heveslenmesin

Konya’da aynı aileden yedi kişinin öldürülmesi Türkiye’nin gündemine oturdu. Cinayetlerin ardından ırkçılık tartışmaları devam ediyor. İddialara göre eve misafir gibi gelen saldırgan, evde bulunan Dedeoğlu ailesinin bireylerine kurşun yağdırdı. Olayda Yaşar, Barış, Serpil, Serap, İpek, Metin ve Sibel Dedeoğlu hayatlarını kaybetti.

“GENİŞ KATILIM”

Olayın yankıları devam ederken Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri ırkçı saldırı ile ilgili bugün İnsan Hakları Parkında bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu KESK’e Bağlı sendikaların temsilcileri, DİSK Kocaeli Şube Temsilcisi Vedat Küçük, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, HDP İl Eş Başkanları Mehmet Selim Akboğa, Leyla Aygün, MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi ve demokrasi güçleri üyeleri katıldı.

“KAOS PLANI HAYATA GEÇİRİLİYOR”

Basın açıklamasını Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri adına KESK Dönem Sözcüsü ve Haber-Sen Kocaeli İl Temsilcisi Emre Toptaş okudu. Toptaş açıklamasında şu ifadeleri verdi; “Her anlamda ateş içindeyiz. Bir yandan ormanlarımız yanıyor, bir yandan toplu katliam yapılıyor, ırkçı, milliyetçi çevreler linç avına çıkıyor. 6-7 Eylül 1955, 1 Mayıs 1977, Maraş, Çorum, Sivas, Diyarbakır, Suruç, 10 Ekim, İzmir gibi katliamların planlarını yapanlar bir kez daha “karanlık dehlizlerde” ülkeyi tümden uçuruma yuvarlayacak kaos planı hazırlıyor, adım adım hayata geçiriyorlar.Giderek yaygınlaşan, sistematik hale gelen etnik ayrımcılığı içeren, Kürt halkına yönelik ırkçı saldırılar, yönelimler ne acıdır ki Konya’da bir ailenin toplu katliamıyla sonuçlandı.

“İKTİDAR VE EMRİNDEKİ MEDYA”

12 Mayıs 2021 tarihinde Konya’da 60 kişilik ırkçı bir grup tarafından uğradığı saldırı sonucu ağır yaralanan Dedeoğulları ailesinden 7 kişi gerçekleşen ikinci ırkçı saldırıda katledildi.Katliamı şiddetle kınıyor, ailenin yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.İktidar ve emrindeki medyanın kışkırtıcı, ayrıştırıcı, bölücü ve hedef gösteren söylemleri ve siyasallaşan yargının hukuksuz kararları bu tür saldırıları azmettirmekte, zemin sunmaktadır.

“UYARANLAR SUÇLU GÖSTERİLDİ”

En son İzmir olmak üzere her ırkçı saldırı sonrasında iktidara ve giderek yandaşlığı da aşan, insani değerlere karşı kontra bir faaliyet yürüten havuz medyaya ayrımcı, ötekileştirici, nefret söylemlerini terk etmeleri çağrısında bulunarak, bu politikanın birarada yaşam zeminini ortadan kaldırdığına işaret ettik. Ancak iktidar bloğu bırakalım uyarıları ciddiye almayı, uyaranları da suçladı, hedef gösterdi. Bununla da yetinmeyip Meclis kürsüsünde İzmir katliamını normalleştirmeye, meşru göstermeye kadar vardırdılar işi. Bu karanlık tablodan sorumlu olanların Kürt halkına ve kurumlarına yönelik saldırıları “münferit, aile meseleleri” olarak adlandırmaları suçlu olma durumlarını örtbas etme çabasıdır.

“DAHA FAZLA BEDEL ÖDEMEK İSTEMİYORUZ”

Biliyoruz ki, saldırılara zemin sunan politikalarda ısrar edenler, orman yangınlarında ortada hiçbir delil ortada yokken bir halkı, bir partinin üyelerini hedef gösterenlere yönelik de işlem yapmayacaklardır. Çünkü birlikte karanlığı büyütüyor, karanlıktan besleniyorlar.Daha fazla bedel ödemek istemiyoruz. Irkçılık ve milliyetçilik faşizmin, kapitalist sistemin hastalıklı sonuçlarındandır. Irkçılıkla mücadele barış ve demokrasiyi savunmadan, gereğini yapmadan yürütülecek bir mücadele değildir.Konya’da yaşanan ırkçı katliamı bir kez daha kınıyor, lanetliyoruz. Tetikçiler derhal yakalanmalı, yargı önünde hesabı sorulmalıdır. Saldırılara zemin sunan ayrımcı, milliyetçi, şovenist, faşizan politikalar terkedilmelidir”

“BİR YANDAN TOPRAKLAR BİR YANDAN YÜREĞİMİZ YANIYOR”

Demokrasi Bileşenin açıklaması sonrası söz alan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu şu ifadeleri kullandı; “Gelin bu toprakları yangın yerine çevirmeyelim. Bu ülkede yıllardır inkar edilen sorunları var. Ayrımcılıklar var. Biz bunları gündeme getirdiğimizde sorunlarını masanın altına iten devlet var. Bu meseleyi mesele haline getiren Türkler değildir. Kürtler Türkler birlikte bu toprak için kanlarını vermişlerdi. Daha sonra ayrımcılık ortaya çıktı. Ülke yangın yerine döndü. Bir taraftan topraklarımız yanıyor, bir yandan yüreklerimiz yanıyor. Bu hal böle gitmez. Hiçbir iktidar çöküşünü gidermek için iç çatışmaya heveslenmesin. Bu toplum hepsine karşıdır. Politikalar bugün yaşadığımız son durumu oluşturdu.

“FİTNECİ ANALAYIŞI DAYATIYORLAR”

Kendi yetersizliklerini örtmek için provokatif haberlere sarılanlar korkunç bir provokasyona imza atanlar bugün iktidar tarafından taktir edilen yazarlar. Yangınlar üzerinden, Kürt kardeşlerimiz üzerinden provokasyon yapmaya çalışıyorlar. Nefret düşüncesinin pompalandığı bu günlerde Kürtlere yönelik ayrımcı uygulamalar, linçler işlenmektedir. Fitneci anlayışlarını dayatmaya çalışmaktalar. 7 kişinin katliama uğradığı ev için önlemler alınması lazım dedik. Aksine saldırganları serbest bıraktılar. Onlar da nefretle katliam yaptı.

“MİLLETLE MÜCADELE EDİLMEZ”

Bu ayrımcılığa, düşmanlığa son verin. Kocaeli Milletvekili olarak bana yapılanları tüm Kocaeli halkı gördü. Eşitlik, kardeşlik dediğim için bu milletin meclisinden çıkarıldım, cezaevine atıldım. Halkla mücadele edilmez, milletle mücadele edilmez. Yaşasın halkaların kardeşliği dedik. Bize yönetilen bu dayatmalara karşı direnmek yaşamaktır dedik.

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7549573/gergerlioglu-iktidar-cokusunu-gidermek-icin-ic-catismaya-heveslenmesin