Haydi bre Pehlivaaaan!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından efsane Karamürselli başpehlivan Ahmet Taşçı’nın onuruna düzenlenecek olan 13. Seka Park Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin tanıtımı Seka Park Maide Restoran’da gerçekleşti. 15 Ağustos’ta yıldız başpehlivanların kol bağlayacağı organizasyona yoğun ilgi gösterilmesi bekleniyor.

BALAMİR EV SAHİPLİĞİNDE

Seka Park Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin 13.’sü 15 Ağustos’ta Seka Park Er Meydanı’nda gerçekleşecek. Zorlu güreşler öncesi yapılan basın toplantısı Maide Restoran’da gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediyesi kurmayları, başpehlivanlar, güreş antrenörleri ve basın mensupları katıldı.

1000’E YAKIN GÜREŞÇİ

Selamlama konuşmasını yapan Balamir Gündoğdu güreşlere 70 baş, 75 başaltı, 80 büyük orta, 50 Küçük orta küçük boy olmak üzere tüm boylardantoplam 1000’e yakın güreşçinin katılacağını ifade etti. Gündoğdu, önceki yıllarda Temmuz ayında yapılan ancak pandemi nedeni ile ilk kez Ağustos’a sarkan güreşlerin sonraki yıllarda da Kırkpınar Güreşleri’nin ardından, Temmuz ayında yapılacağını belirtti.

KOZA TV’DEN CANLI YAYINLANACAK

1 gün sürecek olan güreşlerde şampiyona 41 lira değerinde altın kemer takdim edilecek. Diğer boylarda derece sahiplerine ise para ödülü, kupa ve madalyaları verilecek ve toplam ödül 650 bin lira parayı bulacak. Organizasyonun tamamında 1 tona yakın yağ kullanılacak ve pandemi kurallarına riayet edileceği organizasyon Koza TV’den canlı yayınlanacak.

YILDIZLAR KOL BAĞLAYACAK

Son başpehlivan Ali Gürbüz, çayırların sarı fırtınası İsmail Balaban, son Kırkpınar üçüncüsü Kocaelili Faruk Akkoyun, yine ilimizden Tanju Gemici, son Kırkpınar finalisti Antalya’dan İsmail Koç yaptıkları açıklamalarla güzel bir güreş izletmek istediklerinin altını çizdi ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Konuşmaların ardından toplu halde basın mensuplarına fotoğraf verildi.

AHMET TAŞÇI: 5 ALTIN KEMERİN  3’Ü KOCAELİ’DE

Onuruna düzenlenen güreşlerin kendisini çok gururlandırdığını ifade eden 2 altın kemerli efsane başpehlivan Ahmet Taşçı şu ifadelere yer verdi: Böylesi bir onura layık olduğum için büyük bir mutluluk yaşıyorum. Kocaeli halkının yağlı güreşte büyük bir ismi var. 5 atın kemerin 3’ü bu şehirde. Aydın Demir ustamız Kocaeli adına bu işin fitilini yaptı, diğer ikisi de bendedir.

TAHİR BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR ETTİ

İnanıyorum ki nice altın kemerler Kocaeli’ye gelecektir. Son yıllarda Antalya ve Karadeniz öne çıktı. Kocaeli de eski gücüne ulaşacaktır. Pirimiz Hz. Hamza’dan gelen, peygamberler sporu, ata sporunu pehlivanlarımız ayakta tutuyorlar. Bu spora gereken desteğin daha fazla verilmesini bekliyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a ve emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

- Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7586512/haydi-bre-pehlivaaaan