İYİ Partili Kılınçsoy: “AKP ülkemizi ikinci Lübnan yaptı”

Türkiye'deki Suriyeli mülteciler sorunu giderek ağırlaşıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre savaş nedeniyle ülkesini terk Suriyeli mültecilerin yüzde 42'si Türkiye'de bulunuyor. Bugün itibariyle dünyanın en fazla sığınmacı ağırlayan ülkesi haline gelen Türkiye'de Suriyelilerin yoğunlukta olduğu kentlerdeki tansiyon ise giderek yükseliyor.

KILINÇSOY AFGAN SORUNUNA DEĞİNDİ

Suriye Mültecilerin ardından bu sefer de Afganistan’dan Mülteci akını bekleniyor. İktidarından ana muhalefet partisine kadar tüm siyasi parti liderleri, yaptıkları konuşmalarda mülteci sorununa ilişkin farklı çözüm önerilerini ortaya koyuyor. Son olarak İYİ Parti Karamürsel İlçe Başkanı Orhan Kılınçsoy, mülteci sorununa değindi. Suriyeli mülteci sorunun çözülmesini beklerken bu sefer de Afgan Mülteci sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Kılınçsoy, İktidarın her konuda olduğu gibi bu konuyu da eline yüzüne bulaştırdıklarını ifade etti.

“PARTİ OLARAK İLK BAŞTA DESTEK VERDİK”

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Kılınçsoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “AK Parti hükümetinin yanlış politikalarıyla daha da büyüyen Suriye savaşı 2011 sonrasında yeni bir problemi de beraberinde getirdi. Sınır güvenliğinin ortadan kalktığı bir ortamda başlayan göç ülkemize en az 3,5 ve en yüksek rakamlarla 8 milyona çıkarılabilecek sayıda bir insanın göçüne sahne oldu. Parti olarak ilk baştan beri savaştan kaçan mazlum sivil, kadın, çocuk ve yaşlıların, hastaların sığınmasını destekledik.

“KAÇAN SUÇLULARIN KAÇI ÜLKEMİZDE?”

Geldiğimiz noktada belli kamplarda değil ülkeye sınırsız ve kuralsız düzeyde yayılmaları, ülkesinin kaderini sahada da değiştirebilecek "eli silah tutan" erkeklerin plajlarda ve sosyal hayatın başka alanlarında ülkemiz insanını tacizi gibi durumlara da sahne oldu ki bu, kabul edilebilir değildir. BM rakamlarına göre 67 bin olan ölüme sebep olmak kastından hüküm giyen Suriye hapishanelerinden kaçan suçluların acaba kaçı buradadır tahmin bile edemiyoruz. Üçte birinin sistemin ajanı olduğu bir ülkede kaçanların içinde Suriye Esat istihbaratı muhaberata çalışan var mıdır, yok mudur varsa sayısı ne kadardır?

“BİR DE AFGAN MÜLTECİLER KAPIMIZA DAYANDI”

Keza iş çığırından çıktı ve Ankara’daki gibi herkesin içini yakan Kilis, Hatay, Mersin gibi bölgeler ile Antep düzensiz yerleştirilen göçmenlerden kaynaklı küçük büyük hadiselere gebe olduğunu görüyor yetkililerin gerekeni yapacağı harekete geçeceğini bekliyorduk ancak bunun olması yerine bir de Afgan savaşından kaçan mülteciler de kapımıza dayandı.

AKP ÜLKEMİZİ İKİNCİ LÜBNAN YAPTI”

Kültürel, sosyolojik yapısı bambaşka olan bu topluluklarla yerli unsurun uyumu dikkate alınmadan yerleşimler yapıldı ve bu insanlar arasında savaştan kaçtıkları için kapı açmak çok insani bir noktadadır ancak öyle görülüyor ki AKP hükûmeti geri kabul anlaşmasıyla ülkemizi Ortadoğu’daki ikinci Lübnan yapmıştır. Birçok icraatlarında olduğu gibi bu konuda da ayağı yere basmayan politikalarıysa iflas etmiştir”

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7612935/iyi-partili-kilincsoy-akp-ulkemizi-ikinci-lubnan-yapti