Paslanmaz Boru Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Paslanmaz boru, günümüzde birçok sektör tarafından tercih edilen malzemelerden biridir. En çok merak edilen konulardan birisi, paslanmaz boruların nerelerde kullanıldığı konusudur. Paslanmaz borular; evlerin su tesisatında, kalorifer tesisatında ve atık su tesisatında kullanılmaktadır. Parlak bir yapıya sahip olan borular, görünüm olarak da estetiktir. Paslanmaz borular, adından da anlaşılacağı gibi paslanma yapmazlar.

Paslanmaz Boruların Özellikleri Nelerdir?

Paslanmaz boruların en temel özelliği isminde gizlidir. Parlak görünüme sahip olan bu borular kesinlikle paslanmazlar. Paslanmaz yapıda üretilmeleri sebebiyle de günümüzde birçok sektörde gönül rahatlığıyla tercih edilmektedir. Sıcağa ve korozyona karşı dayanıklı yapıda olmaları, paslanmaz borular tercih edilebilir kılan en temel özelliklerinden biridir. Paslanmaz boru, paslanmaz çelik dikişli ve paslanmaz çelik çekme borular olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Aslanlar Paslanmaz Metal Sanayi, uygun fiyatlı ve kaliteli ürünleriyle alanında uzman kadrosuyla hizmetinizde!

Paslanmaz çelik dikişli boruların üretimi, ısıtılmış kütüğün haddelenmesiyle gerçekleştirilir. Dikişli boruların ham mamulü, rulo (coil) olarak bilinen yarı mamul saclardır. Boruların boyutuna göre kesilen bu rulolar, birçok işlemden geçtikten sonra kullanıma hazır hale gelmektedir. Paslanmaz çelik çekme boruları, çelik dikişli borulardan ayıran en temel özellik basınç değerlerinin yüksek olduğu çalışma ortamlarında kullanılmasıdır. Paslanmaz çelik çekme borular basınca dayanıklı olarak üretilir ve tek parça olarak dökülür. Sıcakken kaplara dökülen çelik çekme borular, yuvarlak şekilde üretilmektedir. Boruların yuvarlak form şeklini alabilmesi için bazı malzemelerden yararlanılır. Borulara şekil verildikten sonra paslanmaz çelik borular soğumaya bırakılır. Boruların temizlenmesi ise asitleme işlemiyle gerçekleştirilir. Bu aşamadan sonra ise borular kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Paslanmaz Borular Nerelerde Kullanılır?

Gün geçtikçe yaygın bir kullanıma sahip olan paslanmaz borular, dayanıklı malzemeden üretilmeleri yönüyle birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Korozyona ve sıcağa dayanıklı olarak üretilen bu borular, paslanmayan yapılarıyla uzun ömürlü bir kullanıma sahiptir. Bu özellikleri sebebiyle sıkça tercih edilen paslanmaz borular, basınca karşı da oldukça dayanıklıdır. Bu özellikleri sebebiyle paslanmaz borular en çok sanayi tesislerinde kullanılmaktadır. Petrol rafinerileri ve petrokimya endüstrileri de paslanmaz boruların en çok tercih edildiği alanlardan arasında yer alır. Paslanmaz borular; kalorifer tesisatı, içme suyu şebekeleri, gıda endüstrisi, atık su tesisatı, yangın söndürme sistemleri gibi birçok alanda tercih edilmektedir.

Paslanmaz Boru Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paslanmaz borular üretim sırasında farklı işlemlerden geçerler. Paslanmaz boru seçerken dikkat edilmesi gereken belli detaylar bulunur. Paslanmaz boruların üretiminde karbon kullanılmaktadır. Borunun üretim aşamasında kullanılan karbonun oranı, boruların dayanıklılığı açısından oldukça önemlidir. Borunun üretim aşamasında kullanılan karbon miktarının oranı, borunun sağlamlığıyla da doğrudan ilişkilidir. Karbon miktarı ne kadar fazla olursa borunun sertliği ve dayanıklılığı da o kadar fazla olur.

Boruların üretim aşamasında kullanılan bir diğer malzemede de krom elementidir. Bu element sayesinde borular paslanmaz özelliğe sahip olurlar. Krom elementi boru üretim aşamasında ne kadar fazla kullanılırsa, boruların paslanma olasılığı da o kadar düşük olur. Bu nedenle, paslanmaz boruların paslanmaz özelliği kazanmasındaki en etken madde krom elementidir. Paslanmaz boru seçerken krom elementinin kullanım oranına da dikkat edilmelidir.

- Kocaeli Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7629452/paslanmaz-boru-nedir-ve-kullanim-alanlari-nelerdir