Akmeşe Barajı için 13 firma talipli

Akmeşe Barajı Proje Yapım İhalesi bugün Ankara’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Barajlar ve Hes Dairesi Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. İzmit’te 67 yerleşim alanı, Kandıra Ceza İnfaz Kurumu’nun içme suyu ile 7 köydeki tarım arazilerinin sulama ihtiyacını karşılayacak olan Akmeşe Barajı için ilk somut adım ihaleyle birlikte atılmış oldu.

2050 YILINA KADAR İÇMESUYU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

İçme ve sulama suyu için kullanılacak baraj, Budaklar Deresi üzerinde 14,70 hektometreküp depolama hacmi ile derenin krete olan yüksekliğinden 48,5 metre temelden 56 metre yükseklikte inşa edilecek. 2050 yılına kadar içmesuyu ihtiyaçlarını karşılaması beklenen baraj projesiyle Akmeşe, Budaklar, Uzunlar, Çavuşoğlu, Beşevler, Süleymaniye, Yenice Mahallelerine ait toplam 16 bin 900 dekar tarım arazi sulanacak.

13 DOSYA VERİLDİ

Bugün gerçekleştirilen proje yapım ihalesinde 13 ön yeterlik başvuru dosyası verildi. Belli istekliler arasında ihale usulü şeklinde gerçekleştirilen ihalede birden fazla aşama gerçekleştirilecek. DSİ tarafından ön yeterlik değerlendirme sonucunun duyurulmasının ardından ön yeterliliği geçen firmalar tekrar dosya sunacak. Tarih ise bu süreçlerin tamamlanmasının ardından belli olacak. İhalenin tamamlanmasından sonra projelendirmenin bir yılda tamamlanması bekleniyor. Projelendirmeden sonra barajın yapım ihalesine çıkılacak.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7652313/akmese-baraji-icin-13-firma-talipli