Adalet Sen de zammı yeterli bulmadı “Komediye aşinayız”

Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Yapılan zam oranı memur ve memur emeklisini mutlu etmedi. Anlaşma sonrası sendikalar zam oranlarına tepki vermeye devam ediyor. Adalet Sen Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Kasapoğlu, Belirlenen rakamların adliye çalışanlarını memnun etmediğini ifade etti. Adalet Sen Şube Başkanı Kasapoğlu, “Bizler üvey evlat mıyız? Açıklanan rakamı asla kabul etmiyoruz” dedi.

GERÇEK ENFLASYONDAN HABERLERİ YOK”

Adalet Bakanlığı personellerinin üvey evlat muamelesi gördüğünü ifade eden Başkan Kasapoğlu, “Açıklamalar, Adalet Bakanlığı personellerini tatmin etmemiştir. Gece gündüz mesai mefhumu gözetmeksizin fedakarca çalışan Adalet Bakanlığı personelleri, üvey evlat muamelesini asla kabul etmemektedir. Dünya üzerinde ve ülkemiz de yaşanan pandemi dolayısıyla yapılan zamlar neticesinde, hayat pahalılığı yargı emekçilerinin belini bükmüştür. İşverenin ve TÜİK’in çarşı pazardaki gerçek enflasyondan bir haber olduklarını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

BU KOMEDİYE AŞİNAYIZ”

TUİK yetkililerini alışverişe davet eden Kasapoğlu, “Bu yıl toplu sözleşme komedisinde diğer toplu sözleşme süreçlerinden farklı olarak 2 Konfederasyonun aynı sahneyi paylaştıklarını görmekteyiz. Hükümet tarafından teklif edilip yetkili sendika tarafından da kabul görüp bugün açıklanan zam oranlarının beklentilerden çok uzak, memur ve memur emeklilerinin tamamını ve iş kollarına dair yapılacak zam oranı ile diğer verilecek özlük haklarının, ülke gerçeklerinden uzak bir şekilde tezahür ettiğini yeniden görmüş oluyoruz. Her iki yılda bir yetkili ama etkisiz konfederasyon ile sergilenen bu komediye aşinayız” dedi

TİYATRONUN HİÇBİR YANINA OLMADIK”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Yargı çalışanlarının nöbet, havuz, fazla mesai, keşif, haciz, gibi ek gelir kaynakları ya tamamen ortadan kaldırılmış ya da olmaz şartlara bağlanmıştır. Hükümet tarafından çarşı ve pazar enflasyonundan ve ülke gerçeklerinden uzak yapılan teklifi ve belirlenen zam oranlarını asla kabul etmiyoruz. Yetkili ve etkisiz konfederasyon ile masa arkadaşı diğer konfederasyonun günü kurtarmak adına, dostlar alışverişte görsün mantığı ile yaptıkları eylemlerin de çalışanlar nezdinde hiçbir inandırıcılığı kalmamıştır. Adalet Sen; onurlu, sendikacılığın adresidir. Yargı çalışanlarını sahipsizliğe ve çaresizliğe sevk eden yargı çalışanlarını sadece sayısal bir ifade olarak gören çağdışı sendikacılık anlayışının miadı dolmuştur. Sergilenen ve sergilenecek olan tiyatronun hiçbir yerinde olmadık olmayacağız. Unutulmasın ki; adalet devletin temelidir ve bu adalet herkese lazımdır”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7652523/adalet-sen-de-zammi-yeterli-bulmadi-komediye-asinayiz