Kırkpınar mı ESKİ Çardak mı ?..

Tarihi, bazılarına göre 767 .azılarnına göre de 298 yıl olduğu söylenen Çardak yağlı güreşleri bakın nasıl tarihidir ve her yılın 26 Ağustosu’nda neden yapılmaktadır ?.. Buyurun okuyun…

Osmanlı İmparatorluğu’nun (Türklerin) Rumeli’ye ilk geçtiği yer Çardak’taki Kumbaba’dır. (Bu kuma tedavi için Türkiye’nin her yerinden gelenler, kendilerini kuma gömerek şifa ararlar)…

 

KUM ADASI…

Gazi Süleyman Paşa Gelibolu’ya  yaptırdığı sallarla geçmek üzereyken, Kızıl Deli Sultan adında bir kişi de sala binmek ister. Gözü kara bir evliya olan Kızıl Sultan’ı sala almak istemezler ve sallar hareket eder. Sonra, eteğine aldığı kumları atarak salların arkasından gider. Attığı kum taneleri, adaya dönüşür. Gazi Süleyman Paşa ve beraberindekiler Çanakkale Boğazı kapanacak korkusuyla Kızıl Deli Sultan’ı sala alarak, Gelibolu’ya götürürler. İşte bu kişi pehlivanların Piri olan Kızıl Deli Sultandır.

 

ÇARDAK’TA BAŞLADI RUMELİ’NDE BİTTİ !

Süleyman Şah ve yoldaşları 80 kişilik bir cengaver grubuyla şimdi  Salbaş mevkii olarak bilinen KUM ADASI’na Rumeli’ye geçmek üzere gelirler. Cengaverlerden 40 yiğit ve pehlivanların Piri Kızıl Deli Sultan idman için dualar eşliğinde güreş tutarlar, akşama kadar süren güreşlerde yeniş olmaz. Süleyman Şah cengaverlere, artık güreşi bırakmalarını ve güreşin devamın da Rumeli’ye geçtikten sonra uygun bir yer ve zamanda tekrar yapmalarını söyler.

 

YENİŞİ KUMLAR BELİRLEDİ

Kırklar, yaklaşık olarak 3 yıl Rumeli’nde görev yapar ve Edirne’ye vasıl olurlar. Zindeliklerini korumak için güreş tutmaya başlarlar. Burada tutuştukları güreş sabaha kadar sürer, kimin yenik olduğunu bilemezler, bu durumu çözmesi için Seyyid Ali Sultan’a (Kızıl Deli Sultan) başvururlar.. O da, “Sırtında kum taneleri olan mağlup demektir” der. Türk geleneklerinde pehlivanların sırtının yere gelerek yenik ilan edilmeleri geleneğinin başlangıcı da böylece Çardak’la başlar. İşte Çardak, yağlı güreş tarihinde bu bakımdan tarihidir ve başlı başına tarihtir.

 

 

ÇARDAK’I TANIYALIM…

Osmanlı, Rumeli’ye geçerek Avrupa’da birliklere destek olmak ve boğaz güvenliğini sağlamak için Çardak’ta ordu bulundurmaya başlamış ve Gazi Yakup Beyi de Boğaz Komutanı olarak buraya göndermiştir. Gazi Yakup Bey, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 1479 yılında yapılmaya başlattığı 1 cami, 1 kervansaray, 7 adet su kuyusu, 1 hamam, 9 derslik medrese 2 beyt evi 1481 yılına kadar tamamlanmıştır. Gazi Yakup Beyin Çardak’ta yaptırdığı eserlerden, cami, kervansaray ve su kuyuları halen ayakta ve halka hizmetlerini vermektedir. Çardak’ta vefat eden Gazi Yakup Beyin kabri, kendi yaptırmış olduğu Gazi Yakup Bey Camiinin avlusunda bulunmaktadır.

TARİHİ ÇARDAK YAĞLI GÜREŞLERİ…

Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşanın 1354 yılında Rumeli’ye geçiş yeri olarak kullandığı Çardak’ta Ulu Çınar ağacının altında yapılan güreşin anısına düzenlenen ve geleneksel hale getirilen TARİHİ ÇARDAK güreşlerinin 1733 yılında başladığı söylenirken, 767 yıllık tarihe sahip güreşlerin aralıklı olarak 298 yıldır devam ettiği bilinmektedir.

 

BAŞPEHLİVANLIK REKORU BİZİM GÖKHAN ARICI’DA

Tarihi Çardak Yağlı güreşlerinde Başpehlivanlık rekoru son 20 yılda Çardak’ta kürsüye 5 kez çıkan Karamürselli Başpehlivan Gökhan Arıcı’da bulunuyor. Tarihi Çardak Yağlı güreşlerinin günümüze gelmesinde ve yaşatılmasında en büyük paylardan biri de ünlü iş insanı, pehlivanların manevi babası ve hamisi Ramazan Güven’e ait. Ramazan Güven üst üste Çardak ta ağalık yapmış ve Altın Kemerli Ağa unvanını almış olup bu rekoru halen elinde bulunduruyor.

 

ÇARDAK’TA BAYRAM VAR

26 Ağustos Perşembe günü Çardakta hem yağlı güreş hem de Panayır bayramı var. Geleneksel Çardak Yağlı güreşleri Belediye Başkanı Metin Semerci himayelerinde Ulu Çınarların altındaki tesislerde yapılırken Çardaklılar özlemle bekledikleri panayırlarında sevdikleri ile buluşacak ve hasret giderecekler.

 

 

 

- Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7652598/kirkpinar-mi-eski-cardak-mi