Neden?

Yağmur Uğuzluoğlu
Yağmur Uğuzluoğlu

Nefes almanın güzelliğini neden nefes alamadığında anlar insan? Nefes alabilirken neden “İyi ki nefes alabiliyorum.” diye düşünmez de nefes alamadığı zaman “Eskiden ne güzel nefes alabiliyordum.” der? Sevdiği birinin ağzından çıkan bir “merhaba”nın değerini neden o merhaba bir “görüşürüz”e dönüştüğü zaman anlar insanoğlu? Merhabaların kıymeti neden ağızdan çıkmadıklarında anlaşılır ki? Artık hiçbir anlamı kalmayan olayların değeri neden sonradan fark edilir? Neden güzelliklerin keyfi o güzelliğin bir çiçek gibi açtığı anlarda değil de o çiçek solduğunda anlaşılır? Bir çiçeğin varlığını fark etmek için o çiçeğin illaki solması mı gerekir?

Sıcak havada soğuğu, soğuk havada sıcağı özlemek neden? Neden sıcağın keyfini sıcak havada, soğuğun keyfini soğuk havada çıkartamıyor, hep var olmayan, var olamayacak şeyler için dilekler diliyoruz ki? Bir insan hayatımızın orta noktasında iken onu hiç düşünmeyip, hayatımızdan çıktığı anda düşünmeye, kıymetini bilmeye başlamak neden? Neden o insanı hayatımızdayken önemseyemiyoruz? Neden hep elimizden kaçıp giden şeylerin ardından ağlıyoruz? Güzellikleri var oldukları anlarda yaşamak bu kadar zor mu gerçekten?

Müzik çalarken sessizliğin sükûnetini özlemek, sessizlikte ise notalara yalvarmak neden? O anda müziğin keyfini çıkarmayıp sürekli başka şeylere kafayı takıp mutsuz olduktan sonra, müziğin tekrar çalması ne işe yarar ki? Zaten hayatınızda olan olayların keyfini çıkarmayı bilmeyip sonra bu olayları yaşayamadığınız için pişmanlık duymak neden?

Okulunuz devam ederken derslerden kaçmak, iş hayatınız başladığında okul dönemlerinizi özlemek, emeklilik hayatınızda ise çalışmak için çırpınmak neden? Neden hiçbir zaman içinde yaşadığımız dönemlerin keyfini düzgünce çıkartamıyoruz ki? Okuldayken derslerinizi sevmek, çalışırken yaptığınız işe karşı çıkmamak, onu sevgiyle yapmak, sürekli bu dönemlerdeki zorluklara takılmamak bu kadar mı zor? Sizin o dönemden aldığınız keyfi engelleyecek kadar mı zor?

Vücudunuz inanılmaz sağlıklı olduğunda sağlıksız bir hayat biçimine sahip olup, sağlığınızı önemsemeyip, sahip olduğunuz sağlık bozulduğunda ve sağlıksız bir birey olduğunuzda ise “turp gibi” olduğunuz dönemleri özlemek gerçekten doğru mu? O sağlığın ne kadar önemli olduğunu sağlıklıyken anlamayıp sonrasında fark etmek neye yarar? Kendinize sağlıklı bir düzen kurmadığınız için hastalığınız boyunca dövünüp durmak, size ne tip bir yarar sağlayacak?

Hayat yalnızca dönen bir kaya parçasının üstünde yaşadığımız garip bir zaman döngüsünden ibaret değil. Bu yüzden her anının keyfini çıkarmak çok önemli. Yaşayamadığımız anların ahını çekerken yaşayabileceğimiz anları da kaçırıyoruz ve daha da sonrasında daha büyük pişmanlıklar yaşıyoruz. Araştırın, bakın, sevin, görün. Anı gerçekten yaşamaya çalışın. “Keşke”lerin içinde değil, “iyi ki”lerin içinde yaşamak, inanın size çok daha fazla iyi ki dedirtecek. O şarkı çalarken mutlu olun, sessizlikte ise huzuru bulun, size merhaba diyenlere görüşürüz demeyin, merhabalar gittiği zaman hayatınız bir daha görülemeyecek hale gelebilir. Sıcak havada güneşlenin, soğuk havada ise bir battaniyenin altına girip bir kitap okuyun ya da film izleyin. Bir çiçek aldığınızda o çiçeğe sevgi duyun. Onun güzel kokusunu, çiçek solduktan sonra değil, halen yanınızda dururken yaşayın. İnsanları sevin, onlara iyi davranın, yanınızda oldukları zamanın kıymetini bilin. Çünkü yanınızdan ayrılan her insanda biraz daha karanlığa gömülebilirsiniz. Gömüldüğünüz karanlıkta bile bir aydınlık görmeye çalışırsanız, o aydınlık sizi illaki bulur. Sadece karanlığın da keyfini çıkarmayı deneyin. Kötü anı bile yaşayın. Ama gerçekten yaşayın. İyisiyle, kötüsüyle, kahkahasıyla, gözyaşıyla…

- Kocaeli Gazetesi, Yağmur Uğuzluoğlu tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/7652730/yagmur-uguzluoglu/neden