Karamürsel Millet İttifakı, töreni terk etti

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü nedeniyle Karamürsel 4 Temmuz Mahallesi Hükümet Konağı önünde çelenk töreni düzenlendi. Törene, Karamürsel Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Burhan Demir ve siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları katıldı.

TEPKİ GÖSTERDİLER

Program kapsamında çelenk sunma töreni, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Program akışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının eklenmesine CHP İlçe Başkanı Suat Ülkü ve ilçe örgütü ile İYİ Parti İlçe Başkanı Orhan Kılınçsoy ve ilçe teşkilatı tepki göstererek programı terk etti.

“NORMAL PROSEDÜRÜ UYGULADIK”

Konu ile ilgili gazetemize açıklama yapan CHP Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü, “Çocukluğumdan beri bütün resmi törenlere katılırım. Hiçbirinde Cumhurbaşkanı’nın mesajı okunmadı. Program akışında bunu söyleyince ‘burada da mı siyaset yapıyorlar’ diye biz oradan ayrıldık. Valiliğin çelenk sunma törenine de baktım; valiliğin programında da böyle bir şey yok. Daha önce de bildirilen bir şey olmadı. Bu yüzden ayrıldık. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelenk sunma programlarına katıldık; bunların ardından ayrıldık. Tören zaten orada bizim için bitti. Normal prosedürü uyguladık” dedi.

“HİÇBİR YERDE YOK”

İYİ Parti Karamürsel İlçe Başkanı Orhan Kılınçsoy ise Ülkü’yü destekleyerek, “Zafer Bayramı’nda garnizon komutanı, kaymakam konuşacak; orada bir de Cumhurbaşkanı’nın mesajlarını iletmeye çalıştılar biz de alanı terk ettik. Program akışında hiçbir zaman böyle olmuyordu; Kocaeli’de hiçbir yerde de böyle bir durum yok. İl başkanlarıyla da görüştük; diğer törenlerde herhangi bir mesaj yayınlanmadı.” ifadelerine yer verdi.

KAYMAKAM, OLAYI YALANLADI

İddiaları sorduğumuz Karamürsel Kaymakamı Osman Aslan Canbaba ise tören sırasında böyle bir olayın yaşanmadığını ifade etti. Bir diğer yandan benzer olay İstanbul’da yaşandı. Kadıköy Kaymakamlığı tarafından düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili mesajı okunurken, CHP Kadıköy ilçe başkanı Ali Narin tören alanına sırtını döndü. AK Partililer duruma tepki gösterirken AKP İzmit Meclis Üyesi Muharrem Tutuş, ise, “Sokaklarda milletten tokat yedikçe "AKP toplumu ayrıştırdı", "sevgi ve kardeşlik", "birlik ve beraberlik" lafları aklına gelen CHP, 30 Ağustos töreninde Cumhurbaşkanımızın mesajı okunurken, aşırı kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularını bastıramayıp sırtını döndü ve çeşitli sevgi gösterilerinde bulundu” diyerek eleştirdi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7685745/karamursel-millet-ittifaki-toreni-terk-etti