Şampiyon: Durmuş Altan    

Elmalı’da, Ahmet Taşçı’nın 5 yıl üst üste kazandığını, onun rekorunu 6 kez kazanan Orhan Okulu’nun kırdığını bilir söyleriz. Ama, Elmalı’yı bırakın Türkiye’ye Dünya’ya tanıtan biri var, bilir misiniz? Elmalı Belediyesi’nin Kültür Müdürü Durmuş Altan.

Bugün Elmalı, Ali Gürbüz sayesinde sadece “güreşle” tanınıyorsa, onun arkasında Durmuş Altan’ın imzası var. Elmalı, bugün kendinden övgü ile bahsedilen bir yer ise Kültür müdürü Durmuş Altan’ın Antalya, Ankara, İstanbul radyo ve televizyon kanallarında yaptığı tanıtım programları etkili olmuştur. Elmalı sevgisi; Durmuş Altan müdürün Elmalı’daki asırlık sedir ağaçlarının öyküsünü anlatması, Sarı Fırtına İsmail Balaban’ın evine sığmayan “Kupalarını”, ikizi Turan Balaban’ın ağzından açıklaması, Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun KRALİÇE etabının Elmalı’da bitişinde traktörlerle bisiklet koreografisi yapılmasını sağlaması, güreş tarihine geçen yağmur altında saatlerce süren İsmail Balaban-Ali Gürbüz güreşini ebedileştirmesi, Elmalı’nın doğa harikası  göllerinden biri olan Baranda gölünü tanıtması, Ali Gürbüz’ün altın kemeri babasının mezarına getireceği haberi hep onun duyuruları. Elmalı’nın SÖĞLE peynirinin dünya’ya duyurulması Durmuş Altan’ın eseri değil mi ?..

Elmalı Belediyesi’nin Sosyal İşler ve Kültür Müdürü  Durmuş Altan, bakın bildiğimiz belediyelerin Kültür müdürleri arasında neden bizce ilk sırayı alıyor dersiniz ?..

Çünkü o, bir spor tutkunu, o 10 parmağında 11 marifeti olan biri… Konya Selçuk Üniversitesi mezunu, Milli Eğitim Bakanlığı Coğrafya öğretmeni, Dalgıç, Fotoğraf sanatçısı, Arkeolog-photographer, Gurme, Şair, Sunucu, Araştırmacı, Rehber, Elmalı Belediyesinde Kültür Müdürü…

Basın mensuplarının can dostu, Elmalı güreşlerini izlemeye gelen Basın mensuplarının konaklamasından iletişim sorunları ile yakından ilgilenen Elmalıyı tanımaları için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan gerçek bir dost.

Bugün,Elmalı için bildiklerimiz,öğrendiklerimiz, arı kovanlarından, Elmalının önemli şahsiyet ve türbelerinden, 5000 yıllık mezarlardan,zincirli kayadan Elmalı’nın tarihçesinden, Elmalı Yeşil Yayla Yağlı güreşlerinin 669 yıllık geçmişinin bilgileri hep Durmuş Altan müdürün aktarımları sayesindedir.

Bence Elmalı, Yeşil Yayla Yağlı güreşleri Başpehlivanlığını kazanan pehlivanın yanı sıra, esas Elmalı’yı dünya’ya tanıtan bu 10 parmağında 11 marifeti olan Kültür Müdürü Durmuş Altan’ı da Altın Kemerle ödüllendirmeli…

- Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7693016/sampiyon-durmus-altan