Mutlu: AS Elmaslar Madencilik kim tarafından korunuyor?

Gölcük Halıdere mevkinde 2005 yılında faaliyete geçen ve 2018 yılında Kocaeli Valiliği tarafından çalışmaları durdurulan taş ocağı yeniden faaliyetlerine başladı. Bölge halkının büyük tepki gösterdiği taş ocağı, devlet ormanlarını tahrip edip, dereleri kirletip, çevredeki evleri ve meyve ağaçlarına zarar veriyordu. Bölge halkı tarafından verilen mücadelelerin sonunda, Maden İşleri Genel Müdürlüğü heyelan tehlikesi nedeniyle ocağın kapatılmasını istemiş ve sadece stoklardaki malzemenin taşınmasına izin vermişti.

RUHSAT GERİ VERİLDİ”

As Elmaslar Nakliyat Hafriyat Hayvancılık Taahhüt Ticaret ve  Sanayi Limited Şirketi tarafından işletilen taş ocağı şirket tarafından mahkemeye taşındı. Kocaeli 2’nci İdare Mahkemesi’ne taşınan konu hakkında “İkinci ihtar şirkete ulaşmadı” kararı vererek, ruhsatı şirkete geri verdi. Yaşanan gelişmeler sonrası Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu açıklama yaptı. Mutlu yaptığı açıklamada maden şirketinin kim tarafından korunduğunu sordu.

VİCDANİ VE HUKUKİ ONLARCA SEBEP VAR”

Mutlu yaptığı açıklamada, “Şirket yetkilileri geçtiğimiz günlerde ruhsat iptal kararını bozdurmuş ve bununla da yetinmeyerek yeniden faaliyete geçmek için gerekli başvuruları yaptığını öğrenmiş bulunmaktayız. Ne var ki bu taş ocağı Halıdere’de yaşayan halkımız tarafından istenmemektedir. Bununla birlikte bu işletmenin onlarca usulsüzlüğü mahkeme kararları ile sabittir. Yani açılmaması için vicdani ve hukuki onlarca sebep mevcuttur” ifadelerini kullandı

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ TEHDİT ALTINA İNMİŞTİR”

Mutlu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Verimli tarım arazilerine sahip olan bu bölge halkı, taş ocağının faaliyete geçmesi ile birkaç yıl içinde tarımsal hayatını kaybetmiş ve çamur akan deresinin yanından burnunu tıkayarak geçmek zorunda kalmıştır. Bir zamanlar kasa kasa meyvelerin toplandığı bahçeler girilemez hale gelmiştir. Burada yaşayan bazı insanların geçim kapısı olan meyvecilik faaliyetleri, taş ocağı yüzünden durma noktasına gelmiştir. Aynı zamanda çevre arsalarda oluşan çatlaklar bir insanı içine alabilecek büyüklükte olup heyelan tehlikesi oluşturmaktadır. Bu taş ocağı yüzünden bölge halkının can ve mal güvenliği tehdit altına girmiştir.

NASIL PERVASIZCA DAVRANABİLMİŞTİR

Bu denli tehlike saçan bir işletmenin ruhsat iadesi alması bölge halkını ciddi anlamda tedirgin etmiştir. İki akşam evvel mühürlü bölgeye kum öğütme makinalarının gelmesi ile bölge halkı ayaklanmış ve kamyonların önünü kesmek zorunda kalmıştır. Bölgeye Gölcük Belediye Başkanının yanı sıra ilçe emniyet müdürü intikal etmek durumunda kalmış ve halkı zor ikna etmişlerdir. Normal şartlarda mühürlü bölgede hiçbir çalışma yapılamayacağı malumken, şirket yetkilileri nasıl bu şekilde pervasız davranabilmiştir?

ARKASINDAKİ GÜÇ KAMUOYU İLE PAYLAŞILMALI

Acaba bir yerlerden yeniden açacaklarına dair garanti mi almışlardır? Yetkililerden burası ile ilgili beklentimiz şudur: Ruhsat alanının dışında faaliyet yaparak insanların emniyetini tehdit eden bu kurum cezalandırılmalıdır. Yine şunu da ifade edelim ki, bu şirket onca şikayet ve haksızlığa rağmen 2018 yılına kadar nasıl faaliyet yürütmüştür? Şimdi hangi cüretle yeniden çalışma talebinde bulunabilmektedir? Bu şirketin arkasındaki güç de kamuoyu ile paylaşılmalı ve gereken işlem yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir!” 

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7744322/mutlu-as-elmaslar-madencilik-kim-tarafindan-korunuyor