Halıdere halkı kararlı: Taş ocağını istemiyor

2018 Valilik karar ile kapatılan Halıdere Taş Ocağı'nın yeniden açılacağı iddiaları vatandaşları ayağa kaldırdı. 2005 yılında faaliyete geçtikten sonra 13 yıl işletilen Gölcük Halıdere Mahallesi’ndeki taş ocağı bölgede ciddi çevresel tahribat yaratmıştı. Bölge halkını canından bezdiren taş ocağındaki çalışmalar Kocaeli Valiliği'nin ruhsat iptali ile son bulmuştu. Aradan geçen 3 yılın ardından taş ocağını işleten As Elmaslar Madencilik Şirketi mahkeme kararı ile ruhsatını geri aldı. Ruhsatı geri verilen şirketin şimdiki isteği ise faaliyet belgesi almak. Maden ve Petrol İşleri Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvuru yapan şirket faaliyet raporu için girişimlere başladı.

SİYASİ PARTİLER BULUŞTU

Halıdere’ye oldukça zarar veren taş ocağı, dereleri, meyve ağaçlarını ve toprağı ciddi şekilde olumsuz etkiliyordu. Heyalan riskinin olduğu alana geçtiğimiz taşıyıcı makinalar yerleştirildi. Alandaki hareketliliği gören Halıdereliler yolu kapatmış duruma tepki göstermişti. Tedirgin bekleyişin devam ettiği Halıdere’de bugün toplantı yapıldı. Sosyal Medya üzerinden organize olan vatandaşlar tarafından toplantıya CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, Gelecek Partisi İl Başkanı Serap Çakır, YRP İl Başkanı Mehmet Aras, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Engin Taşdemir, CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Güler, İYİ Parti İlçe Başkan Vekili Soner Yusufoğlu, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Kadriye Güler, Meclis Üyeleri Emrah Salacak ve Halit Motor katıldı.

ORMAN İLE DENİZİN BULUŞTUĞU BİR YER”

Toplantının açılış konuşmasını Halıdereliler adına doğma büyüme Halıdereli olan Necmi Kurtuluş gerçekleştirdi. “Ne mutlu bize özgür bir ülkede yaşıyoruz diyerek” konuşmasına başlayan Kurtuluş konuşmasının devamında toplantıya katılanlara teşekkür etti. Kurtuluş konuşmasında, “Halıdere Sahil ile ormanı birleştiren beldenin en güzel yerlerinden biri. Büyük bir ormanlık alanımız var. Bitki örtümüzün yüzde sekseni kestane ve ıhlamurdur. Bu da ilçemiz için çok önemli. Depremden sonra halkımız ormanlık alana gidip yaşamaya başladı. 2005 senesinde bir ocak ruhsatı verildi. Biz bunu 10 sene çekti. 2018 yılında ocağın ruhsatı iptal edildi. Biz çok sevindik ve kutlamalar yaptık. Geçtiğimiz günlerde duyduk ki danıştay kapanma kararını bozmuş” dedi.

BURADAN GÖTÜRDÜKLERİ HALIDERE’NİN TOPRAĞI”

Kocaeli Valiliğinin Ocağın açılmaması için komisyon kurduğunu duyduklarını söyleyen Kurtuluş, “Gölcük Belediye Başkanına teşekkür ediyorum. Açılmaması için elinden geleni yapıyor. Halıdere buna layık değil. Aşırı bir yağışta burası sel ve toprak altında kalabilir. 1964 yılında burada bir sel oldu ve koyunlar boğuldu. Karadeniz'deki yağmur burada yağarsa Halıdere sular altında kalabilir. Burada bir yaşam tehlikesi var. Biz çok sıkıntı çektik. Burada bir maden yok. Buradan alıp götürdükleri Halıdere'nin toprağı. Senelerce derelerimiz kullanamadık. 2005’ten 2018’e kadar bu çileyi çektik. Tekrar çekmek istemiyoruz. Bu ruhsatın iptal edilmesini istiyoruz. Tek isteğimiz bu. Burada güzel yatırımlar olsun. Bizim çok güzel vadilerimiz var. Hiçbir yatırım yok. Güzel yatırımların yanındayız. Ocak da lazım ülkemizde ama Halıdere buna uygun değil” şeklinde konuştu.

AVUCUMUN İÇİ GİBİ BİLİRİM”

Siyasiler adına ilk konuşmayı Yeniden Refah Partisi Kocaeli İl Başkanı Mehmet Aras gerçekleştirdi. Ayakkabısını çıkarıp sandalyeye çıkan Aras, “Hayat kısa. Davanıza sahip çıktınız. Telefon ettiniz ilçe başkanımızı aldık geldik. Ben Halıdere'yi avucumun için gibi bilirim. Taş ocağını da avucumun içi gibi bilirim. Buna ÇED raporu veren Orman Bakanı da Çevre Bakanı da yanlış yapıyor demiştik. Şehrin ortasında taş ocağı olmaz. Bağlar bahçeler toz içinde” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE KAMYONLARI YOLLARI KAPAMALI”

Bu durumun bir çaresi olduğunu ifade eden Aras, “Açık açık söylüyorum. Bunun çaresi var. Buradan sesleniyorum. Gölcük Belediye Başkanı, Uzun yıllar burada belediye başkanlığı yapmış AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş. Bunların çaresini bulacak onlardır. Her gün basın toplantısı yapalım 50 kere yapalım bir şey olmaz. Yapılacak iş FETÖ’de yaptıkları gibi kamyonlar çalışır çalışmaz kendi kamyonları ile o yolları kapatacaklar. Son söz budur” şeklinde konuştu.

HEP BİRLİKTE BELEDİYE BAŞKANINA GİDİN”

Aras’ın ardından söz alan İYİ Parti İlçe Başkan Vekili Soner Yusufoğlu, “Biz buraya siyasi bir konuşma için gelmedik. Halıderelilerin hepsi burada. Siz yeter söz milletin dediğiniz anda bu iş olur. Düzgün bir ortamda yaşamak için davanıza sahip çıkmalısınız. Bütün Halıdererlilerin burada olması lazım. Belediye başkanına hep birlikte gidin. Eylemi böyle yapın. Siyasiler olarak her platformda arkanızda olacağız. Desteklerimiz sizinle” dedi.

İL BAŞKANI, BELEDİYE BAŞKANI BURADA OLMALIYDI”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir ise, “İlçe Başkanımız burada oturuyor. İl Başkanımzı ve yöneticilerimiz ile buradayız. AK Parti 2002 yılında kurulduğunda demokrasi ve insan hakları diye gelmişti. Son geldiğimiz nokta Halıdere yaşadığımız durum bu. Doğayı katlettikleri için doğa intikamını alıyor. Gölcük’te yüzde 70-80 oranında AK Partiye oy veren bir kesim var. Biz burada siyaset yapmıyoruz. Biz buradan gideceğiz burada yaşayan sizlersiniz. İl Başkanı Gölcüklü olan, Gölcük’te Belediye Başkanı bir partinin burada olması lazımdı. Burada Belediye Başkanının olması lazımdı, İl Başkanının olması lazımdı. AK Partili bir arkadaşa sırf katkı olsun diye buradaki halkla dalga geçiliyor. Burası bizim cennetimiz. Bizim gideceğimiz başka yer yok. Her yerde adaletsizlik, hukuksuzluk diz boyu. Birilerini zengin edecekler diye her yeri peşkeş ediyorlar. Bütün siyasi partililerimiz ile burada yol kesilecekse sizlerle birlikte yol keseceğiz. Umarım herkes rahat bir nefes alır” dedi.

BU DİRENİŞLER TESADÜF DEĞİL”

Toplantıda son olarak konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, hak mücadelesinin anayasal bir hak olduğunu ifade etti. Canlıların yaşam hakkını korumak için toplandıklarını ifade eden Tarhan, “Bu bölgeyi ranta kurban etmemek için geldik. Bir mücadele için yola çıkıyoruz. Buraya gelirken Haydar Akar Vekilimi aradım. Kendisine ‘Daha önce bir mücadele başlatıp karşılığını almıştık şimdi yeniden başlıyoruz’ dedim. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde böyle direnişler var. Bu direnişler tesadüf değil. Onlarca insanımızı kaybediyoruz. Büyük acılar yaşıyoruz. Bu şehirde 43 tane limanımız var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir durum yok. 43 liman olur mu?” dedi.

YEREL YÖNETİM İSTEMİYOR, VALİLİK İSTEMİYOR KİMSE İSTEMİYOR”

Geçtiğimiz yıllarda Körfez’in diğer yakasında taş ocağını gördüklerini ifade eden Tarhan, “Bir hak mücadelesi başlattınız. Mahkeme bir karar verdi. 150 dönüm ÇED raporunun dışına çıkmış buradaki taş ocağı. Sağ olsun o dönemin Valiliği, yöneticileri rapor göndermiş ve ruhsat iptal edilmiş. Firma sahipleri konuyu üst mahkemeye götürmüş. Bölgede yaşayan halk bu taş ocağını istemiyor. Yerel yönetim istemiyor. Valilik istemiyor. Kimse istemiyor. Üst mahkeme karar veriyor. Bu taş ocağı faaliyete geçerse yazık olur Gölcük’e. Bu taş ocağının işlemesi için kimyasal maddeler kullanmak zorundalar. Dinamit kullanıyorlar. Kamyonlara taşları yükleyip taşımak zorundalar. Doğanın dengesini bozamayız. Ağaçların nefes almasını engelleyemeyiz. Onun için halk mücadelesini sürdüreceğiz. Bu burada kalmayacak.

MEHMET AĞABEY DİYECEĞİM”

Şimdiki gençlik inanırsa oradan bir tane kamyon aşağı inemez. Bu konuyu burada bırakmayacağım. TBMM’ye taşıyacağım. O taş ocağı durana kadar gündemde tutacağım. Sayın Valim daha önce itiraz ettiğini durdunuz. Tekrar verdiğiniz kararın arkasında durun. Gölcük’te yetişmiş, Gölcük’te belediyede yıllarca emek vermiş AK Parti il Başkanı demeyeceğim Mehmet Ağabey diyeceğim; Halıdereye sahip çık. Bu taş ocağını durdurmak için mücadele et. Şimdi Mehmet Abiye soruyorum. Hani senin Milletvekillerin. Burası senin bölgen. Burada millet hak mücadelesi veriyorsa senin de bir tane vekilinin burada olması gerekiyor. Sayın belediye başkanım, Sayın Kaymakamım sizi de mücadeleye davet ediyorum. Biz doğayı sahiplenmek için buradayız. Bu çevreye sahip çıkmak için buradayız. Halıdere rütbesi sökülmüş askere bekliyoruz. Yapılması gereken muhtarlar ile birlikte Bir komisyon kurulmalı. Bütün siyasi partiler çağırılarak yol haritası çizilmeli” dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7750085/halidere-halki-kararli-tas-ocagini-istemiyor