Yeni eğitim dönemi başladı! Vali aşısız öğretmenlere sert çıktı

Bugün başlayan yüz yüze eğitimde ilimiz genelinde bin 423 okulda 403 bin 281 öğrenci ve 26 bin 795 öğretmen okullarına geri dönmenin heyecanını yaşadı. Okulların açılması nedeni ile bugün sabah saatlerinde İzmit Kültür Tepesinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakılası ile başladı. Çelenk töreni sonrası Gölcük KSO Dumlupınar Ortaokulu’nda yeni eğitim öğretim dönemi açılış töreni düzenlendi. Tören Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AKP Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Vali Yardımcısı Abdullah Rauf Ulusoy, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İLK KÜRSÜ ÖĞRENCİLERİN

Korona virüs salgını sebebiyle diğer yıllardan farklı olarak yeni dönemde tören için az sayıda öğrenci görevlendirilirken veliler okula alınmadı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda 6. sınıf öğrencisi Bedirhan Demir, ‘okulda’ adlı şiiri okudu. Kibriyanur Akkaya öğrenci arkadaşları adına duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

HERKESİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, “2021-2022 eğitim öğretim döneminin açılış töreninde sizlerle birlikteyiz. Yaklaşık 1,5 yıllık bir kesinti ile bugüne geldik. hEm eğitimler hem öğrenciler hem de veliler olarak sıkıntılı zorlu bir süreç geçirdik. Bu süreç hepimiz yordu. Ama ne mutlu ki yeni eğitim öğretim dönemine sağlıklı bir şekilde yüz yüze eğitime başladık. Yükümüzün ağır olduğunun farkındayız. Süreci sağlıklı yürütebiliriz. Herkesin desteğine ihtiyacımız var. Velilerin desteğine ihtiyacımız var. Eğer onlar sağlıklı bir şekilde süreci yönetebilirse biz de sağlıklı yürütebileceğiz. Yeni eğitim öğretim döneminin hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

VAZİFEMİZİ YERİNE GETİRECEĞİZ”

İl Milli Eğitim Müdürü Akmanşen’in ardından konuşan AKP Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, “Hepimiz için çok mutlu bir gün. Bütün Türkiye’de 1,5 yıllık aradan sonra öğrencilerimiz okullarına ve öğretmenlerine kavuşuyor. İnşallah bu seneyi başarılı bir şekilde geçirmek için bakanlığımız canla başla çalışacak. Yavrularımızın okullardan mahrum kalmaması adına bütün devlet kurumları el ele vererek üzerimize düşen vazifeyi yerine getireceğiz. Yeni eğitim öğretim dönemi hayırlı olsun, sağlıklı olsun, bereketli olsun” ifadelerini kullandı.

SON 20 YILDA EN İYİ YAPTIĞIIMIZ ŞEY EĞİTİM”

Vali Seddar Yavuz, yeni eğitim öğretim dönemindeki verileri açıklayarak “2019 yılı Mart ayından itibaren online olarak devam eden eğitim öğretim dönemi yüz yüze başlıyor. Evlatlarımız gibi hepimiz çok heyecanlıyız. Okullarımızın yüz yüze devam edebilmesi için her türlü tedbir alınmaya devam ediyor. Son 20 yılda en iyi neyi yaptık diye başlık açsak herhalde eğitim deriz. Bir devrim yapıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 150 derslikli 8 yeni okul ve bünyesinde bir anaokul ve yapımı tamamlanacak olan yeni eğitim öğretim dönemine yetiştirilecek 6 okul 191 derslik, 5 atölye, 2 kapalı spor salonu, 1 konferans salonu ve özel hizmet alanlarıyla beraber tekli eğitimi yüzde 95’,5 oranında gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızın eğitime vermiş olduğu önem ve değerin sonucu olarak bu rakamlar ortaya çıkmaktadır” dedi.

2 MİLYON 499 AŞI YAPILDI”

Vali Yavuz konuşmasının devamında, “ Covid-19 tedbirleri kapsamında bu tedbirlere olduğunca riayet ederek bu mücadeleye ortak olmaları gerekiyor. İlimizde bugün itibariyle 2 Milyon 209 Bin 633 doz aşı yapıldı. Birinci doz aşısını yaptıranların sayısı 1 milyon 115 Bin 499. İkinci doz aşısını olanların sayısı 883 Bin 411. 3. Doz aşısını olanların sayısı 171 Bin 732’dir. Buradan bir kez daha uyarıyorum. 12 yaş ve üzerine aşı tanımlanması vesilesiyle bu konudaki dezenformasyon farklı saptırmalara itibar edilmemesi bilim insanlarının bu konudaki görüş ve önerilerine itibar edilmesini rica ediyorum. Söz konusu bilimse bilim insanlarının ne dediğine bakmak gerekir. Aksi halde her görüşün karşıtı vardır. İnsanlar hayatlarını kaybetmeye devam ediyor insanlar yoğun bakımda girmeye ve entübe olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMLİ İNSANLARIN AŞI OLMAMASINI ANLAMIYORUM”

Aşı konusunda özellikle öğretmenleri uyaran Vali Seddar Yavuz, “Henüz aşı dozlarını tamamlamamış olanlar yoğun bakımda yatıyor. Aşılarımızı süratle olalım. Okul bahçeleri cıvıl cıvıl olsun istiyorsak, öğretmenlerimiz sınıflarına sağlıklı bir şekilde girsin istiyorsak aşlarımızı olalım. Eğitimsiz insanların aşı olmamasını anlıyorum ama özellikle eğitimli kesimi anlamıyorum. Herhalde biz eğitimli insanlar uğraşırsak acaba kiminle bu ülkeyi yöneteceğiz. Ben 3 doz aşımı yaptırdım. 18 ve 20’li yaşlarda iki çocuğum var ikisi de aşılarını oldu. Eğer aşınızı yapmazsanız sevdiklerinizi kaybedersiniz. Hepimiz bilelim ki Kocaeli’de günlük 10 civarında insan hayatını kaybediyor aşılama konusunda iyiyiz eğitimli kitlenin direncini üzülerek izliyorum. Özellikle öğretmen arkadaşlarımıza sesleniyorum. Hala aşı olmayanlar var. Eğer aşı olurlarsa eğitim öğretim dönemin daha iyi geçireceğiz. İlimizin eğitim öğretimi konusunda her urum okulların açılması için büyük çaba sarf ettiler” dedi.

- Kocaeli Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/foto/7752640/yeni-egitim-donemi-basladi-vali-asisiz-ogretmenlere-sert-cikti