Hürriyet ‘kreşler ücretsiz olacak’ dedi mi?

Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi’nin açılışı geçtiğimiz gün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Yoğun katılımın olduğu programda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Çınar Çocuk Evi ve Sağlık Merkezi’nin açılışı, İzmit’te yaşayanların geleceğini nasıl değiştirdiğimizin, insanlara nasıl dokunduğumuzun nişanesi. Hak temelli, ekolojik tabanlı bir eğitim sistemini burada benimseyeceğiz. Kreşimizin alt katı sağlık merkezi, üst katlarında da sınıflarımızın olduğu, yaklaşık 90 çocuğumuza hizmet verecek bir alan olacak” ifadelerinde bulunmuştu.

EYLÜL AYI MECLİSİ’NDE OY BİRLİĞİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Belediye başkanlarına ‘yoksul mahallelerden başlayarak kreş açınız’ dedim. Anne, çocuğunu güvenli bir kreşe bıraktığı zaman istediği yere gidebilir. Anne daha rahat, çocuk güven içinde dolayısıyla kent kültürünü daha rahat benimseyebiliyor” şeklinde konuşmuştu. Kreş ile ilgili ücret tarifesi ise İzmit Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında gündeme alınmış, oy birliğiyle plan ve bütçe komisyonuna havale edilmişti. Oy birliğiyle havale edilen kreş tarifesinde ise “Anne-baba çalışıyor 1000 TL, anne çalışıyor baba yok yüzde 25 indirimle 750 TL, kardeş indirimi (1 çocuk hariç, 1 çocuktan sonraki çocuklara) yüzde 10 indirim ile 900 TL, belediyede görev yapan personelin çocuklarına yüzde 5 indirim ile 950 TL, kaynaştırma öğrencisinin merkezden yarım gün ya da daha az faydalanması halinde yüzde 50 indirim ile 500 TL olması görüşülmek üzere oy birliğiyle komisyona havale edildi.

2019’DA ‘UYGUN FİYATLI’ DEDİ

Öte yandan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in seçildikten yaklaşık 5 ay sonra kreşler ile ilgili açıklama yapmış; gazetemiz 19 Temmuz 2019’da “Hürriyet’in ilk projesi kreş olacak” başlığıyla duyurduğu haberde “İlk etapta kendi kendini işletebilen bir alan olması için kreşler uygun fiyatlarda hizmet verecek” ifadeleri yer almıştı. Hürriyet’in ‘ücretsiz olacağı’ söylemi hiçbir yerde yer almazken AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, ücretsiz algısının olduğunu vurgulayarak, “Şimdi de ücretsiz diye Kemal Kılıçdaroğlu’na açtırılan kreşin aslında aylık bin TL ücreti olduğu ortaya çıktı” dedi. Bir diğer yandan komisyonda görüşülmesine devam eden kreş fiyatları ise tepkilere yol açtı.

- Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7770603/hurriyet-kresler-ucretsiz-olacak-dedi-mi