"Öğrenciler ya ev kiralayacak ya da tarikat ve cemaat yurtlarına gitmek zorunda kalacak"

Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Sabri Mutlu, hem yurt kapasiteleri hem de üniversite öğrencilerinin sorunları hakkında yazılı açıklama yaptı. Mutlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Milli Eğitim Bakanlığı’nca hiçbir önerimiz dikkate alınmamıştır. Pandemi şartlarında olmamıza rağmen kalabalık mevcutlu sınıflarda, tam zamanlı olarak yüz yüze eğitim sürdürülmüştür. Üstelik temizlik ve güvenlik personeli açığı tam olarak giderilmemiş, okulların fiziki olanakları iyileştirilmemiştir. Sınıflar seyreltildiğinde öğretmen açığı çıkacağından kalabalık sınıflarda 40 dakikalık ders işlenerek gerek eğitim emekçileri gerekse öğrencilerimiz arasında bulaş riski artırılmıştır. Yüz yüze eğitime başlamamızdan beri her geçen gün pozitif çıkan vakalar nedeniyle karantina uygulaması yapılan sınıf sayısı artmaktadır.

“KAPASİTESİ 4’E 1’İNDEN DAHA AZ”

YÖK’e bağlı olarak ilimizde faaliyet gösteren biri vakıf üniversitesi olmak üzere üç üniversite bulunmaktadır. 59 bin 544 öğrencisi, 2 bin 338 akademik ve 3 bin 420 idari personeli ile sayısal olarak en büyük yükseköğretim kurumu Kocaeli Üniversitesi’dir. Şehrin farklı ilçe ve semtlerinde Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı 15 civarı yurtta 14 bin 489 yatak kapasitesi mevcut olup bu sayı toplam öğrencinin 4’te 1’inden daha da azdır.Kocaeli Üniversitesi’nde akademik takvim 20 Eylül’de sorunlarla başlamıştır. Eğitim görmek üzere dersliklerde olması gereken öğrenciler üniversite kapısında PCR testi sorunu nedeniyle güvenlik güçleri ile karşı karşıya kalmıştır. Eğitim İş Sendikası olarak sayın Sağlık Bakanı’nın “eğitim kurumlarının en son kapanan değil; hiç kapanmayan kurumlar olması gerektiği” görüşüne katılıyoruz. Bunu sağlamak için de yetkilileri doğru zamanda doğru tedbirleri almaya davet ediyoruz.

“DEVLET YURTLARINDA YETERİ KADAR KAPASİTE YOK”

Kocaeli Üniversitesi, senato kararı doğrultusunda derslerin en fazla yüzde 40’ının uzaktan eğitim yöntemi ile yapılmasına karar vermiştir. Bu durumda derslerin en az yüzde 60’ ı yüz yüze yapılacaktır. Alınan senato kararı ve yapılan açıklama gecikmiş dolayısıyla öğrencilerde barınma sorunları yaşanmasının sebeplerinden biri haline gelmiştir. Derslerin büyük kısmı yüz yüze yapılacağından öğrenciler okuma amaçlı ilimize geleceklerdir. Devlet yurtlarında yeteri kadar yatak kapasitesi olmadığından öğrenciler ya ev kiralayacaklar ya da tarikat ve cemaat yurtlarına gitmek zorunda kalacaklardır. Kampüse uzak semtlerde konaklamak zorunda kalan gençlerimiz toplu taşıma araçlarında izdihama yol açacak ve bulaş riskinin artması sonucunu doğuracaktır.

“İŞ YÜKÜ İKİ KATINA ÇIKMIŞ OLACAK”

Senato kararı gereği teorik derslerde devam mecburiyeti aranmayacağı anlaşılmaktadır. Öğrencilerin bir bölümü derse girmeyi tercih ederken bir kısmı da derse girmeyecektir. Yine aynı senato kararında; yüz yüze işlenen dersin kaydının alınması ve UZEM’e yüklenmesi, yüz yüze ders kaydı alınmadıysa hafta içerisinde kayıt alınarak UZEM’e yüklenmesi gerektiği belirtilmiş ancak kaydın kim tarafından, hangi teknolojik donanımla ve ne şekilde alınacağı kararda açıklanmamıştır. Bazı fakülte ve dersliklerde internet erişim olanağı olamayacağı gibi her öğretim elemanının donanım ve teknolojik cihaz eksikliği bulunabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Buna ek olarak, öğretim elemanı bir yandan yüz yüze ders işlerken bir yandan da kayıt yapma faaliyeti ile meşgul olduğunda asıl işi olan dersine odaklanamayacaktır. Daha sonra ders kaydı oluşturma yöntemini tercih etmesi durumunda ise iş yükü doğrudan iki katına çıkmış olacaktır.

“BAŞARILI BİR YIL OLMASINI DİLİYORUZ”

Birçoğumuzun cep telefonu günde 5-6 saat video kaydı yapabilecek kapasiteye sahip olmadığından ders kaydının alınmasında sorunlar yaşanabilecektir. Dersi işlemiş olmasına rağmen UZEM’e ders kaydı yüklememesi durumda dersi işlememiş kabul edilecek ve öğretim elemanı idari yaptırımla karşılaşabileceği gibi ek ders ücreti kaybı da olabilecektir. Bu olumsuzluklar da öğretim elemanlarında motivasyon kaybına neden olacaktır. Eğitim İş Kocaeli 1 No’lu Şube olarak Kocaeli Üniversitesi yetkililerine çağrımızdır. Ders kaydı için gerekli olan teknolojik donanım (dizüstü bilgisayar, kamera, ses sistemi vb.) sağlanarak öğretim elemanlarının kullanımına sunulmalı, ders esnasında kayıt alınabilmesi durumunda dersin kaydının UZEM’de yayınlanmalı, ders video kaydı alınamaması durumunda öğretim elemanı tarafından ders dokümanı paylaşımı yapılması yeterli kabul edilmelidir. Çevrim içi yapılan sınavlar gerçek anlamda ölçme değerlendirme yapılmasında tereddütler içermektedir. Bu nedenle teorik derslerin de yıl içi ölçme ve değerlendirme sınavları yüz yüze yapılmalıdır. Öğrenci servisleri ile ilgili düzenlemeye gidilmeli, seyreltilmiş oturma düzenine uygun olarak planlanmalıdır. Akademik ve idari bilim emekçilerine ve okumak üzere ilimize gelmiş olan öğrencilerimize sağlıklı ve başarılı bir yıl olmasını diliyoruz.”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7828855/ogrenciler-ya-ev-kiralayacak-ya-da-tarikat-ve-cemaat-yurtlarina-gitmek-zorunda-kalacak