AB’yi yaratan mutasyon

Necdet Güler
Necdet Güler

Bir İtalyan arkadaşım bana 2012 yılında çok ilgi gören bir kitap göndermişti. Kitabın ana konusu kan gruplarına göre beslenme.

Kitap elime geçince, kendimi düşünüp (!) AB kan grubunu içeren bölümü öncelikle okudum. Ama ne göreyim! Önerilmeyenler değil, sadece  “yasak olan”  besinlerin listesine uyarsam aç kalacağım kesin! Bir de şekerimi yükseltiyor diye yiyemediklerim var. Kitabı hemen, gözden uzak bir yere koydum. Gözüm görmesin!

Ama geçenlerde gittiğim bankada çalışan bir bayan memur, söz arasında  bu konuyu çok merak ettiğini ve AB kan grubundan olduğunu söyledi. Bunun üzerine ”demek ki bunu önemseyenler varmış” düşüncesine kapılıp AB bölümünün önemli yerlerini İtalyancadan çevirip yazılı konuma getirdim. Bu yazıyı okuyunca, yasak besinleri görüp benim gibi çok şaşıracağını bildiğim halde.

Kan gruplarının varlığını ve özelliklerini Avusturyalı Karl Landsteiner bulmuş. Bu nedenle 1930’da tıp dalında Nobel ödülü almış. Bu tarihten sonra İtalyan ve Alman tıp insanları kan grupları ile beslenme ve hastalıklar arasındaki ilişkileri içeren araştırmalar yapmışlar.

Kitaptan öğrendiğime göre AB grubu kan yaklaşık olarak 2000 yıldan beri var. Yani İsa doğduğunda kan gruplarından O, A ve B var ama AB grubundan insan belki hiç yok. Bu nedenledir ki örneğin Avrupa ülkelerinde AB grubu kan taşıyan insanların oranı ancak %2 ile % 5 arasında. Sadece Polonya ve Finlandiya’da %7 düzeyinde. Türkiye’deki oranı %4. Ancak bu oranın Güney Kore’de % 11,2 olması da çok ilginç. Neden acaba?

Kitapta bana en ilginç gelen bölümlerden biri insanların kan grubuna göre davranışları ve reaksiyonları oldu. İşte AB grubu için durum:

Bu gruptan olanların bağışıklık sistemi, hastalık yapıcı virüs, bakteri ve patolojik unsurlar konusunda çok toleranslıdır. Yani bunlara karşı dayanıklılık gösteriyor ve sonuçta cevap vermede oldukça ağır davranıyor. Adeta “uyuşuk” bağışıklık sistemleri nedeniyle rahatsızlıkları besinlerin sindiriminden oldukça uzun zaman geçtikten sonra ortaya çıkıyor. Bunun doğal bir sonucu olarak yedikleri besinlerin olumsuz sonuçlarını belirlemede zorluk çekiyorlar. AB grubu kan taşıyanlar, bu yüzden yedikleri besinlere ve organizmalarının reaksiyonuna çok dikkat etmek zorundalar.

Daha bitmedi! Başka huyları da var:

AB grubu kana sahip olanlar hassas bir sinir sistemine sahiptir. Sürekli ve sabit gerilimlere tahammül edemezler. Kuvvetlerini ve enerjilerini yeniden sağlamaları için zaman gerekir. Biriken fazla gerilimlerin olumsuz etkisine karşı koyabilmek için yatıştırıcı ve alternatif fizik aktivitelere ihtiyaç duyarlar.

Onlar başkalarına karşı ve dış dünyaya duyarlı ve açıktırlar. Kendilerini daima hür hissetme onlar için çok önemlidir. Bir konu üstünde yoğunlaşma açısından çok büyük kapasiteye sahiptirler. Bu yüzden, hassasiyeti çok yüksek işlere uygundurlar. Kendilerine iyi bakarlar ve görünümlerini nadiren önemsemezler. Hem iş hem de kişisel hayatta ani değişiklikleri sevmezler ve değişikliklere hemen uyum sağlamazlar. Yapı olarak aşırı duyarlı olmalarına karşın realite karşısında tarafsızlıklarını korurlar. Düşüncesizle kendilerini ortaya atmazlar ve çok hızlı bir şekilde işin içine girmezler.

Kitapta her bir kan grubu için  “çok uygun”, “zarar vermeyen” ve “önerilmeyen” besinler liste halinde verilmiş. Bir de kesinlikle “yasak olanlar” var. Bunların içinde bizim halkımızın hiç bilmediği besinleri  ayırdığımda AB için kesinkes yasak besinler şunlar:

Gazlı içecekler,

Etlerden; sığır eti, tavuk,  jambon, kızarmış yiyecekler,

Meyve ve tohumlardan; Trabzon hurması, Hindistan cevizi, muz, siyah zeytin, acı biber, karabiber, tahıllı tüm meyveler, ay çekirdeği, fındık, susam, kabak çekirdeği, nohut, börülce,

Süt ürünleri; süt, tam yağlı ve olgunlaştırılmış peynirler (özellikle inek sütünden yapılmış olanlar), tereyağ,

Sebzelerden; enginar, biber, turp,

Deniz ürünlerinden; hamsi, yılan balığı, istiridye, ahtapot, midye, yengeç, ıstakoz., levrek ve füme edilmiş balık,

Unlu mamullerden; tüm tatlılar ve özellikle şeker ve un   içerenler ile kremalı tatlılar, inek sütünden yapılmış  dondurma, kara buğday, mısır ile buğday unundan yapılmış ekmek, pasta, kraker, grisini peksimet, bisküvi, kepek, irmik, kuskus, pide, pizza, dürüm, mayasız ekmek,

Çeşitli sirkeler.

İnanmak veya inanmamak size kalıyor. İnananlar uysun da göreyim!

KAYNAK: Mozzi.P.2012. La dieta del dottor Mozzi. Gruppi sanguigni e combinazioni alimentari.. Piacenza/Italia

- Kocaeli Gazetesi, Necdet Güler tarafından kaleme alındı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/makale/7833708/necdet-guler/abyi-yaratan-mutasyon