Barınamayanlar: Bizim için uykusu kaçan herkesi en yakın parklara davet ediyoruz

Barınamadıkları için üç gündür Cumhuriyet Parkı’nda uyuyan öğrenciler iki gün boyunca basın açıklaması yapıp eylemlerini sonlandırdı. Barınamayan öğrenciler bugün ise yazılı basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kocaeli ve Ankara'da, parklardaki nöbetlerimiz engellenmeye çalışıldı. Biz buradan bir kere daha açıkça söyleyelim; Türkiye'de hali hazırda mevcut bulunan 10 milyona yakın öğrencinin barınma ve geçim sorunu çözülene kadar parklarda, sokaklarda olacağız. Kocaeli özelinde asla yalnız olmadığımızı ve bizler için uykularınızın kaçtığının farkındayız. Kocaeli hava koşullarından kaynaklı, gece boyu soğukta parklarda barınan ve bu yüzden sağlık sorunları yaşayan arkadaşlarımızdan selamlar getirdik. Siyasilere ve il emniyetine mesajımız açık ve nettir: lütuf beklemiyoruz sadaka istemiyoruz sadece kendi başımızı sokacak bir yer değil, milyonlarca öğrencinin hakkını arıyoruz.

“BARINAMAYANLARA ÖZEL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI MI?”

Anayasa'ya göre her yurttaş izinsiz ve bildirimsiz toplantı yapabilir bir araya gelebilir. Ve hatta kabullenemeseniz de mecbur olduğu için dışarda  yatabilir. Bunun yerine ailelerimizi arayan parka girmeyi ve hatta yürümeyi dahi yasaklayarak bize alaycı bir hukuksuzlukla tek barınma seçeneği olarak nezarethaneyi işaret edenlere soruyoruz: sadece barınamayan öğrencilere özel bir sokağa çıkma yasağı mı ilan ettiniz? Parklara girişlerimiz hangi gerekçeler ile engellenmeye çalışılıyor? Yoksa dâhiyane bir fikir olarak ailelerimizi arayıp, yatacak yerimiz yoksa üniversiteyi bırakıp dönmemizi mi öneriyorsunuz?

“ÖĞRENCİYİ DESTEKLE”

Biz yurtsuz, burssuz ve evsiz bırakılmış üniversite öğrencileriyiz. Zorlu hava koşulları ve polis baskısı altında nöbetimizin 5 günündeyiz.  Kocaeli'de bizi destekleyen bizim için uykusu kaçan herkesi yorganı ve çayı ile bulundukları yerlere en yakın parklara davet ediyoruz. Bize bıraktıkları tek seçenek olan banklarda yatıyor,  parklarda yalnız uyumaktansa hep birlikte uykusuzluğu tercih ediyoruz.  Barınamama gerçeğinin farkında olan herkesi bütün sivil toplum kuruluşları ve siyasileri net ve açık bir şekilde öğrencinin tarafında saf tutmaya, parklara çağırıyoruz. Meşru ve haklı taleplerimizi parklardan bir kez daha dillendiriyoruz; yurtta, apartta, evde; kiraları düşür, yurt kapasitelerini arttır, öğrenciyi destekle.”

- Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/7835736/barinamayanlar-bizim-icin-uykusu-kacan-herkesi-en-yakin-parklara-davet-ediyoruz